Styl życia

Jak wygrać w warcaby – trochę wiedzy, kilka sztuczek

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Alicia Llop/Getty ImagesPlansza do gry w warcaby

Pytanie, jak wygrać w warcaby towarzyszy tak naprawdę każdemu z graczy, który pierwsze kroki w nauce tej gry ma już za sobą. Czasami permanentne porażki wynikają z braku akceptacji dla kilku podstawowych zasad, które rządzą warcabami. Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak wygrać w warcaby, najpierw powinieneś nauczyć się zasad, a potem odkryć, jak twórczo je łamać.

Taka prosta gra, a ciągle w nią przegrywam

Jak wygrać w warcaby? Od wielu graczy można uzyskać porady, co do posługiwania się wyłącznie czarnymi pionkami i wykonywania analogicznych do przeciwnika ruchów. Mówiąc wprost, początkujący „gracze” radzą kopiować ruchy przeciwnika, by blokować jego działania. Warcaby jednak, podobnie zresztą jak szachy, to gra subtelnych posunięć, nieustannego reagowania na sytuację na planszy i zmysł ryzyka. Aby odkryć piękno tej gry, trzeba jednak najpierw poznać kluczowe jej zasady.

Jak wygrać w warcaby – ruch pierwszy: bij!

Jak wygrać w warcaby i nie stracić własnych pionków? To niemożliwe, a często wielu graczy o tym zapomina. Pionki białe i czarne na planszy dzielą jedynie dwa rzędy pól. Nie ma możliwości, aby dość szybko nie doszło do wzajemnego zbijania kamieni. Częstą przyczyną porażki niektórych graczy jest to, że na siłę starają się bronić swoich pionków przed zbiciem, zapominając o tym, że głównym celem jest zbicie pionków rywala. W warcabach naprawdę często dochodzi do wymiany pionów „jeden za jeden” i jest to zupełnie naturalna sytuacja. Warto pamiętać, że paradoksalnie, pozbycie się części pionów umożliwia reszcie większą mobilność i łatwiej w ten sposób osiągnąć swoje strategiczne cele. Unikać należy wyłącznie sytuacji, w których przeciwnik zbija twój kamień, a Ty nie masz jak odebrać mu jego.

Jak wygrać w warcaby – ruch drugi: ruszaj do centrum!

Czy można wygrać w warcaby, kiedy wszystkie piony rozstawione są po bokach planszy? Oczywiście można, ale przyjmując takie ułożenie, sam sobie utrudniasz zadanie. Wiadomo, że potencjalnie łatwiej zbić piony znajdujące się na środku planszy niż te po jej bokach, natomiast nie da się kontrolować planszy bocznymi pionami. Dwa dobrze ustawione piony centralne kontrolują już 4 pola, natomiast 2 boczne – tylko dwa. W centrum rośnie ryzyko przegranej, ale w tej pozycji więcej można zdziałać. Gra bokami to gra pasywna. Tutaj nie pytasz, jak wygrać w warcaby, tylko jak przerwać całą grę.

Jak grać w warcaby – ruch trzeci: wszyscy razem

Jak wygrać w warcaby, to tylko dzięki współpracy wszystkich pionów. Jak ognia należy wystrzegać się sytuacji, w których piony zostaną rozbite na dwie grupy, ponieważ może to prowadzić do utraty kontroli nad przebiegiem gry. Uważnie należy przyglądać się ruchom przeciwnika, także w kontekście zdobywania przez niego przewagi na którejś części planszy. Staraj się unikać również sytuacji, w których pion zostaje pozostawiony sam sobie, wyraźnie odłączony od reszty. Możesz być bowiem pewien, że Twój przeciwnik błyskawicznie to zauważy i wykorzysta do uzyskania przewagi.

Jak wygrać w warcaby – ruch czwarty: zwarty szyk

Jak w warcaby wygrać bez zwartego szyku? Jeśli na planszy pojawi się za dużo „maruderów” i „winogron”, to Twoje szanse błyskawicznie spadają. Piony powinny po planszy przesuwać się równomiernie. Pojedyncze piony nie mogą wysuwać się zbytnio do przodu (winogrona), ani też pozostawać za bardzo z tyłu (maruderzy). Takie rozproszenie odbiera Ci bowiem szansę na skuteczne przeprowadzenie założonej strategii, kontrolowanie centrum planszy również okazuje się w takim przypadku niemożliwe.

Kontrolę gry najlepiej prowadzić z wykorzystaniem tzw. „złotego kamienia”, czyli piona ustawionego na środku planszy, w pierwszej linii od strony gracza. Pion ten, dzięki swojemu usytuowaniu pozwala na tworzenie zwartych konstrukcji, mocnych więzi i silnych pozycji. Dlatego też powinieneś go przesuwać regularnie, jakby pchał on całą konstrukcję, nie powinien natomiast znajdować się na samym przodzie formacji Twoich pionów.

Co zrobić, aby wygrać w warcaby – podsumowanie

Jak wygrać w warcaby: nauka nie jest prosta, wymaga określonego zmysłu widzenia tego, co dzieje się na planszy i umiejętności reagowania. Powyższe „kroki” to podstawowe zasady obowiązujące w warcabach, nie są to jednak zasady sztywne i takie, których nie można złamać. Wręcz przeciwnie. Wytrawni gracze, którzy wiedzą, jak grać szybko oraz efektywnie, i przede wszystkim, jak wygrać w warcaby, często świadomie łamią reguły, aby osiągnąć określone strategiczne cele. Zanim jednak przyjdzie czas na łamanie zasad, najpierw trzeba nauczyć się szybko, sprawnie i bezbłędnie nimi posługiwać.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Alicia Llop/Getty Images

Pozostałe wiadomości