Dzień Kobiet - niezwykłe święto z ponad stuletnią tradycją. Jego historia wiąże się z walką o emancypację

Nie pytaj kobiety o wiek, zapytaj o odwagę
Źródło: Dzień Dobry TVN
Dzień Kobiet zbliża się wielkimi krokami. Jak się okazuje, w Polsce jest to stosunkowo młode święto. Skąd się wzięło? W jako dzień wypada w 2024 roku? Jakie prezenty tego dnia są najpopularniejsze?

Dzień Kobiet w Polsce obchodzimy 8 marca. W 2024 roku wszystkie panie świętować będą w piątek. Czy można lepiej wyobrazić sobie koniec tygodnia?

Dzień Kobiet – historia święta i obchody na świecie

Dzień Kobiet oficjalnie ustanowiono w 1909 roku w Stanach Zjednoczonych. Święto to nie spotkało się wówczas z entuzjastycznym przyjęciem. Dopiero z czasem zyskiwało na popularności. Dwa lata po pierwszych obchodach, do Stanów Zjednoczonych dołączyła Austria, Dania, Niemcy i Szwajcaria.

W Rosji 8 marca panie mają dzień wolny od pracy, a w prezencie dostają gałązki akacji srebrzystej. Wznoszą również uroczysty toast szampanem. W Polsce Dzień Kobiet świętowany jest wspólnie z mężczyznami, jednak w Portugalii i Rumunii wygląda to zupełnie inaczej – tam panie świętują bez panów i organizują sobie babski wieczór. We Włoszech kobiety wręczają kwiaty swoim koleżankom, mamom i siostrom.

Kobiety, które mieszkają w Chinach, mają prawo do skorzystania z połowy dnia wolnego, który przeznaczyć mogą na przykład na zakupy, ponieważ wiele sklepów z tej okazji oferuje specjalne zniżki. Pozostając w Azji, warto wspomnieć, że szczęście mają panie z Wietnamu, które Dzień Kobiet obchodzą 2 razy w roku – 8 marca i 20 października.

Dzień Kobiet – historia święta w Polsce

Nieco inaczej sytuacja wyglądała w Polsce. Dzień Kobiet w naszym kraju zyskał na popularności dopiero w okresie PRL-u.

Najpopularniejszym prezentem z tej okazji są kwiaty, a zaraz po nich czekoladki. Zdarza się, że panowie postanawiają zaszaleć i kupują swoim wybrankom jakiś wymarzony przedmiot, usługę czy organizują wspólne wyjście.

Co podarować bliskiej sercu kobiecie, żeby sprawić jej radość? Zobacz wideo:

Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor: Anna Korytowska/Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Linda Raymond/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości