"Możliwe, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoją trudną sytuację".
Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju stał się schronieniem dla prawie setki maluchów uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy, także niepełnosprawnych. Pracownicy i wolontariusze robią wszystko, by ich podopieczni jak najszybciej wrócili do względnej normalności. Dyrektorka ośrodka Aneta Łosiewicz w rozmowie z Dagmarą Kowalczyk opowiedziała, w jakim dzieci trafiły do Polski. Jakie są bieżące potrzeby placówki?
Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju gwarantuje możliwość uzyskania numeru PESEL. Wnioski można składać od 16 marca. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji.
Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy, bardzo często w wyniku różnych sytuacji tracą kontakt z rodziną. Coraz więcej spraw dotyczących zaginięć wpływa do policji w całej Polsce. Liczba zgłoszeń jest bardzo duża i wciąż rośnie, wraz z napływem kolejnych uciekających przed wojną ludzi. Z pomocą ruszyła Fundacja Itaka. Gdzie zgłaszać zaginięcie osoby z Ukrainy?
Mieli zaplanowane treningi, zawody, ale agresja Rosji przewróciła życie ukraińskich sportowców do góry nogami. Z pomocą przyszły im polskie kluby, które zaoferowały noclegi, wyżywienie i możliwość ćwiczenia ukochanej dyscypliny z dala od wojny.
"Także wtedy, gdy zryw narodowy osłabnie".
Wielu Polaków przyjęło do domów ukraińskie rodziny. To nowa sytuacja, więc pojawia się sporo pytań. Jak rozmawiać z osobami, które uciekły od wojny?
W Internecie organizowane są liczne zbiórki dla obywateli Ukrainy. Niestety przestępcy wykorzystują ten fakt i próbują wyłudzić pieniądze. Jak nie dać się oszukać? Na co należy zwrócić uwagę? Wyjaśnia Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.
Od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę mówi się również o rozpoczęciu wojny w internecie. Polega ona na rozsyłaniu fake newsów, sianiu paniki i dezorientacji. W jakie fałszywe informacje nie należy wierzyć? Które newsy są nieprawdziwe?
Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie każdy chce pomóc, jednak dotychczas brakowało jednego systemu łączącego potrzebującego z oferowaną pomocą. Teraz pojawiła się rozbudowana aplikacja Ratownik, w której każdy obywatel Ukrainy przekraczając granicę, może zlokalizować miejsca wsparcia. O szczegółach w Dzień Dobry TVN opowiedziała Aleksandra Eljasińska z Polskiej Organizacji Ratowniczej.
Czy kantor może odmówić wymiany hrywien?
67 restauracji dołączyło do akcji Gastro Lublin dla Ukrainy. Wesprzeć inicjatywę można z każdego zakątka Polski. Wystarczy zamówić posiłek.
We wrocławskiej ASP studenci szyją siatki maskujące oraz stroje dla snajperów, które niedługo zostaną wysłane do Ukrainy.
"Czasami bliscy płacą wyższą cenę".
"Jesteście niesamowite. Cały świat jest z Wami" - zapewnia aktorka.
W Dzień Kobiet, zgodnie z tradycją, panie otrzymują kwiaty i drobne upominki. Ten 8 marca będzie jednak zupełnie inny. Niech stanie się on okazją do okazania wsparcia wszystkim kobietom, które uciekły z Ukrainy ze strachu przed wojną. Liczy się każdy, nawet najdrobniejszy gest!
Powstała akcja społeczna pod hasłem #SztamazUkrainą. To inicjatywa polskiej młodzieży. Na czym polega?
Sefarin Andrzejak to polski projektant, który wraz z zatrudnionymi w jego pracowni krawcowymi szyje siatki kamuflujące, koce i kominiarki. Rzeczy te trafiają do ludzi walczących o niepodległość Ukrainy. Artysta namówił też innych swoich kolegów po fachu do wzięcia udziału w akcji. Wszyscy oni udowadniają, że moda to nie tylko wybiegi i fashionweeki, ale również przedsięwzięcia, które niosą pomoc najbardziej potrzebującym.
W 10 punktach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach rozdawana jest żywność dla rodzin, które przyjęły pod swój dach rodziny ukraińskie. Równocześnie władze miasta apelują do mieszkańców o przynoszenie darów.
Zaczęło się od impulsu. Hasło "pomoc" buzowało w sercu i głowie przedsiębiorczej krakowianki. Nie miała problemu, aby wczuć się w sytuację wielu Ukrainek, które z dnia na dzień stanęły w kolejce do przejścia granicznego po lepsze jutro. Czym jest projekt "Day Care" i jaki rodzaj pomocy zapewnia?
Polacy włączyli się w pomoc obywatelom Ukrainy. Oddają krew, odbierają z granicy, zapewniają schronie pod swoim dachem. Inni z kolei przygotowują paczki z żywnością i lekami dla potrzebujących. Szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce poinformował, co jest naprawdę potrzebne naszym sąsiadom.
Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała, że wiele firm zdecydowało się na pomoc. Przekazywane są darowizny, oferowane są nieodpłatne usługi, w związku z czym rząd wyszedł naprzeciw obecnej sytuacji i zniósł VAT dla tych, którzy pomagają Ukrainie i ofiarom konfliktu.
14 marca odbędzie się charytatywny koncert pt. "Gwiazdy Jazzu dla Dzieci". Część dochodu z wydarzenia trafi do instytucji pomagającej uchodźcom z Ukrainy.
"Nie miałyśmy wody, pojawiły się problemy z nerkami" - opowiada Oksana Yurina. Ile dzieci zostało objętych opieką?
Od kilku dni tysiące ludzi stara się pomóc obywatelom Ukrainy. Teraz do tego grona dołączyli artyści warszawskich teatrów. Organizują oni koncert, z którego dochód zostanie przekazany na Polską Akcję Humanitarną. O szczegółach wydarzenia w Dzień Dobry TVN opowiedział Dawid Szurmiej.
"Ich walka jest naszą wspólną sprawą".
Coraz więcej firm dołącza się do akcji pomocowych na rzecz Ukrainy. Organizowane są zbiórki, organizacje udostępniają swoje lokale lub oferują darmowe przejazdy. Na jednej z platform zajmujących się pośrednictwem mieszkaniowym trwa obecnie akcja, w której prywatne osoby... wynajmują mieszkania w Ukrainie. Wszystko po to, aby pomóc.
Maciej Maniewski, jako jeden z najpopularniejszych fryzjerów w naszym kraju, postanowił zjednoczyć wszystkich z branży, by pomóc Ukrainie. Wpadł na kilka pomysłów i zachęca stylistów do ich realizacji. O swojej akcji #fryzjerzyfryzjerom opowiedział w Dzień Dobry TVN.
Obywatele Ukrainy mogą otrzymać bezpłatne wsparcie psychologiczne na terenie Polski. W wielu punktach oferuje się pomoc w języku polskim, ukraińskim, angielskim oraz rosyjskim. Sprawdź listę placówek.
Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektor Farmaceutyczny oraz Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych proszą o wstrzymanie się i zrezygnowanie z indywidualnych zbiórek leków dla Ukrainy. W miejsce prywatnych zbiórek organizowane są działania rządowe. Co zrobić w tej sytuacji?