Przepisy kulinarne

Światowy Dzień Czekolady. Z tej okazji polecamy najpyszniejsze przepisy

Przepisy kulinarne

Aktualizacja:
kakao, kawałki czekolady, mus czekoladowy na szarym blacie

Czekolada jest tak wspaniała, że obchodzi święto kilka razy w roku, również dziś - 7 lipca. Dzień Czekolady to dobry powód, by sięgnąć po jeden z wielu czekoladowych przepisów. Poznaj kilka z nich.

O tym, że czekolada jest pyszna, wiedzą chyba wszyscy. Jednak fakt, że wyroby czekoladowe dobrej jakości i w odpowiedniej ilości są też korzystne dla zdrowia, już nie jest tak powszechnie znany. Czekolada ma niesamowicie wiele dobroczynnych właściwości. Potrafi zmniejszać zmęczenie, łagodzić stres, wspierać układ odpornościowy, pracę mózgu i wielu innych organów.

Więcej o właściwościach czekolady piszemy tu, a o jej rodzajach tu.

Dzień Czekolady - kiedy obchodzimy?

Światowy Dzień Czekolady obchodzony jest 7 lipca. Ta data najprawdopodobniej upamiętnia przywiezienia ziaren kakaowca do Europy przez załogę Krzysztofa Kolumba. Swoje dni w kalendarzu mają również poszczególne rodzaje czekolady:

  • Dzień Czekolady Gorzkiej - 10 stycznia
  • Dzień Czekolady Mlecznej - 28 lipca
  • Dzień Czekolady Białej - 22 września
  • Dzień Lodów Czekoladowych - 7 czerwca
  • Dzień Pokrywania Czekoladą Czegokolwiek - 16 grudnia
Słodkie rzeźby z czekolady
Słodkie rzeźby z czekolady Źródło: Dzień Dobry TVN

W Polsce Dzień Czekolady obchodzimy 12 kwietnia. Kochamy czekoladę i często o niej piszemy. Dzisiejsze święto to doskonała okazja, aby przypomnieć przepisy na czekoladowe desery, ciasta, ciasteczka i wiele innych pyszności z czekoladą w roli głównej. Również tych wytrawnych! Aby z nich skorzystać, wystarczy kliknąć w interesujące nas przepisy zaznaczone na pomarańczowo i zapoznać się z nimi krok po kroku.

Czekoladowe przepisy - najlepsze dania z czekoladą

Konsumpcja czekolady na świecie

Światowa konsumpcja czekolady stale rośnie. Obecnie przeciętny Europejczyk czy Amerykanin zjada jej średnio około 5,2 kg rocznie! Na zaspokojenie tych potrzeb kakao uprawia obecnie około 5,5 miliona małorolnych rolników. Uprawy te zapewniają przeżycie od 40 do 50 milionom osób z krajów tzw. Globalnego Południa.

Westend61/Getty Images

Dobra czekolada może nawet śnić nam się po nocach. Warto sprawdzić, co może oznaczać czekoladowy sen.

Zobacz też:

Zobacz video: Idealne brownie z okazji Dnia Czekolady

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Tracey Kusiewicz/Foodie Photo/Getty Images

Pozostałe wiadomości