Podróże

Atrakcje Perth. Co warto zobaczyć w stolicy Australii Zachodniej?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Perth, Australia

Mówi się, że jest to najbardziej wyizolowane miasto na całym świecie. Perth i najbliższą metropolię, Adelaide, dzieli aż 3000 km. Mimo to Perth znajduje się w czołówce rankingu najlepszych miast do życia. Jego wizytówką jest Rzeka Łabędzia, która tworzy niesamowity krajobraz wraz z przylegającymi do niej wysokimi wieżowcami.

Perth w Australii to miasto, które wyróżnia się przede wszystkim znakomitą lokalizacją: po jednej jego stronie znajduje się Ocean Indyjski, po drugiej góry Darling, przez centrum przepływa zaś Rzeka Łabędzia, o której krążą liczne legendy. Mieszkańcy Perth przez cały rok cieszą się doskonałą pogodą, podczas zimy temperatura nie spada tu poniżej 15℃. Co warto zatem zobaczyć w tym mieście?

Kings Park w Perth – dawne święte miejsce Aborygenów

Zwiedzanie Perth warto rozpocząć od odwiedzenia Kings Park. To jeden z największych parków na całym świecie, usytuowany jest w samym centrum miasta, na wzgórzu Elizy. Jego obszar to ponad czterysta hektarów. Nie wszyscy wiedzą, że Kings Park było dla Aborygenów niegdyś świętym miejscem. Oficjalnie park otwarty został tutaj w 1895 r, sama zaś jego nazwa powstała na cześć króla Edwarda VII.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Na terenie Kings Park znajduje się ogród botaniczny, w którym można podziwiać wiekowy baobab, Gija Jumulu, który liczy ponad 750 lat. Co ciekawe, przywieziono go z miejscowości Telegraph Creek, oddalonej o 3200 km od Perth. Jesienią w Kings Park można zobaczyć charakterystyczne dla tego terenu gatunki kwiatów. Warto również przejść się do znajdującego się na terenie parku muzeum sztuki aborygeńskiej.

Rottnest Island niedaleko Perth – miejsce zamieszkania kuoków

Główną atrakcją na malowniczej wyspie Rottnest są przede wszystkim kuoki – zabawne zwierzęta, które od kilku lat są popularne na Instagramie. Mimo że przebywają one na obszarze całej Australii Zachodniej, najłatwiej je spotkać właśnie na Rottnest Island. Godny uwagi jest również tutejszy podwodny świat. Z odpowiednim ekwipunkiem w postaci maski i płetw można pokusić się o podróż do oceanicznego królestwa i zobaczyć na własne oczy rafy koralowe. Do ciekawostek należy fakt, że Rottnest Island dawniej była więzieniem Aborygenów.

Northbridge w Perth – atrakcje w centrum miasta

Northbridge to jedna z tych atrakcji Perth, których nie można pominąć podczas żadnej wycieczki. To bowiem najważniejsze centrum rozrywkowo-kulturalne w stolicy Australii Zachodniej. Jeśli masz ochotę wieczorem wyjść do klubu czy restauracji, najlepiej zrobić to właśnie w tym miejscu. Znajduje się tu sporo hosteli, dlatego też na każdym kroku możesz poznać turystów z innych państw świata. Warto odwiedzić to miejsce zwłaszcza latem, w dzielnicy Northbridge wyświetlane są bowiem pokazy filmów na świeżym powietrzu.

Fremantle – dzielnica portowa w Perth

Fremantle to dzielnica portowa Perth, w której znajduje się obecnie najważniejszy port nad całym Oceanem Indyjskim – każdego dnia można więc podziwiać tutaj statki z wielu państw świata. Co roku odbywają się także regaty Whitebread, w których Perth stanowi jeden z przystanków na trasie dookoła świata. Fremantle zlokalizowane jest nad ujściem Rzeki Łabędziej do oceanu. Ze względu na świetną lokalizację, stało się ono jednym z pierwszych miejsc na mapie Australii Zachodniej, na którym osiedlili się mieszkańcy tego kraju.

Dzielnica Fremantle słynie również z wiktoriańskiej architektury, wiele zbudowanych z piaskowca budynków powstało tutaj w XIX w. Inną atrakcją turystyczną jest zabytkowe więzienie, które liczy ponad 150 lat. Warto przejść się także po rynku Fremantle Markets, gdzie znaleźć można w rozmaite produkty spożywcze wysokiej jakości. Shipwreck Galleries to z kolei prawdziwa gratka dla miłośników statków: w muzeum podziwiać można wraki żaglowców oraz różnego rodzaju rekwizyty związane z żeglarstwem.

Zoo w Perth – raj dla miłośników zwierząt

Zoo w Perth stanowi niesamowitą atrakcję dla miłośników australijskiej fauny. Powstało ono już w 1898 r. Kangury, wombaty, misie koala, diabły tasmańskie – wszystkie zwierzęta są tutaj niemal na wyciągnięcie ręki. Bez problemu można spotkać tu również zagrożone gatunki pochodzące z innych zakątków świata, a więc np. tygrysy syberyjskie, nosorożce białe, żyrafy czy też orangutany.

Malownicze plaże w Perth – wizytówka miasta

Osoby kochające wodę i słońce, pokochają również i Perth – wystarczy oddalić się 15 min samochodem od centrum miasta, aby dotrzeć do Cottesloe Beach, najpopularniejszej plaży w całym mieście. W ciągu dnia wiele osób korzysta tu z czystej wody, wieczorem zaś kwitnie tu życie towarzyskie. W okolicy plaży znajduje się mnóstwo klimatycznych klubów i kawiarni. Jeśli zamierzasz udać się na bardziej wyludnione plaże, konieczne odwiedź Scarborough Beach, Trigg, Sorento oraz Leighton. Warto je zrobić choćby ze względu na niesamowite, magiczne zachody słońca nad oceanem.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jacobs Stock Photography Ltd/Getty Images

Pozostałe wiadomości