Świat

Kobe – europejski klimat w Japonii. Co warto zobaczyć w mieście?

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobe

Wyjątkowe Kobe, rzadko odwiedzane przez turystów, wyróżnia się na tle azjatyckich miast. Nowoczesna architektura i duża przestrzeń sprawiają, że jest znacznie bardziej europejskie. Jeśli zależy ci na tym, aby spojrzeć na Japonię z innej strony, poświęć przynajmniej jeden dzień na zwiedzanie tego miasta. Sprawdź, gdzie warto się wybrać po przyjeździe.

Kobe jest jednym z większych portowych miast w Japonii, a także głównym centrum morskiego handlu międzynarodowego. Turyści nie przyjeżdżają tu zbyt często, jednak na tych, którzy zdecydowali się na zwiedzanie miasta, czeka kilka atrakcji i miejsc, do których warto się wybrać. Znana na całym świecie wołowina z Kobe oraz Muzeum Sake zrobią wrażenie nawet na najbardziej wymagających podróżnych i pozwolą poznać tradycyjne japońskie smaki.

Kobe – nowoczesne miasto japońskie. Ciekawostki historyczne

Jeśli Kobe nie jest pierwszym z japońskich miast, do którego się udajesz, twoją uwagę na pewno zwróci jego nowoczesność i zupełnie inna architektura. Wynika to przede wszystkim z tragicznego w skutkach trzęsienia ziemi z 1995 roku, które zniszczyło większość starych, zabytkowych budynków.

Miasto zdecydowano się odbudować w stylu zupełnie innym niż tradycyjny japoński – na pierwszy rzut oka widać tu wpływy Zachodu. Dużo tam wieżowców, wielopasmowych dróg i wielopiętrowych bloków. Na pewno nie jest to miejsce dla prawdziwych wielbicieli historii, którzy oczekują od miasta zabytków i tajemniczej aury przeszłości.

Na styl miasta miały również wpływ liczne migracje osób z Europy i Ameryki. Najwięcej domów obcokrajowców znajduje się w jednym z rejonów Kobe - w Kitano. Można spotkać tam głównie Brytyjczyków, Francuzów, Niemców, Amerykanów i Hiszpanów.

Kobe – atrakcje i rozrywki dla turystów

Muzeum Sake

Muzeum Sake to świetne miejsce dla wszystkich, którzy chcą nieco bliżej poznać kulturę Japonii. Sake to tradycyjny japoński alkohol, który produkowany jest ze sfermentowanego ryżu. Podaje się go do większości posiłków, z którymi komponuje się niezwykle dobrze. W zależności od rodzaju sake może mieć inną zawartość procentową czystego alkoholu, zwykle nie przekracza jednak 18%.

W Muzeum Sake znajduje się wiele ekspozycji i materiałów multimedialnych, które pokazują sposób produkcji tego trunku, uwzględniając jego poszczególne etapy oraz historię. Wybierając się na spacer po Nada Sake District, można zajrzeć również do innych fabryk zajmujących się produkcją narodowego japońskiego alkoholu. W większości miejsc znajdują się również sklepy, w których można kupić sake na pamiątkę.

Chinatown

Wprawdzie Chinatown w Kobe nie jest tak spektakularne jak w innych japońskich miastach, można znaleźć tam wszystkie podstawowe atrakcje i punkty gastronomiczne, które zwykle znajdują się w tego typu miejscach. Bez problemu można wypić tradycyjną chińską herbatę czy zjeść azjatyckie pierożki. Na małych straganach i stoiskach można kupić również wiele pamiątek. To świetne miejsce, żeby przekąsić coś w trakcie spaceru po centrum Kobe.

Muzeum Trzęsienia Ziemi

Podczas trzęsienia ziemi w Kobe zginęło ponad 6 tysięcy osób, większość budynków zostało doszczętnie zniszczonych. Ludzie, którzy przeżyli, stracili cały dobytek. W Muzeum Trzęsienia Ziemi przedstawiona jest historia z 1995 roku. Budynek powstał w celu upamiętnienia tragicznej w skutkach katastrofy naturalnej.

Ratusz w Kobe

W budynku ratusza na 24. piętrze można za darmo zobaczyć panoramę miasta. Punkt widokowy jest otwarty dla odwiedzających i pozwala na podziwianie architektury Kobe nie tylko z dużej wysokości, ale także z każdej strony. Ratusz staje się wyjątkowo atrakcyjnym miejscem podczas zachodu słońca, kiedy to przez kilka minut, na ścianie sąsiedniego budynku, można podziwiać dwa cienie tworzące kształt ludzkich twarzy, zbliżających się do siebie w geście pocałunku.

Port w Kobe

To dobre miejsce na zwieńczenie całego dnia zwiedzania. Można tam naprawdę przyjemnie wypocząć, a przy okazji zobaczyć latarnię i diabelski młyn, które dla wielu Japończyków są już symbolem miasta. W porcie znajduje się również napis "Be Kobe" , przy którym większość turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcie.

Kitano

Kitano to najwyżej położony rejon Kobe, który zamieszkują głównie obcokrajowcy. Część domów jest dostępna do zwiedzania całkowicie za darmo. Budynki urządzone są w różnych europejskich stylach i już na pierwszy rzut oka różnią się od tradycyjnych domów japońskich. W Kianto znajdują się również synagogi, kościoły protestanckie, świątynia hinduska, meczet oraz świątynia Tenman-jinja.

Wołowina z Kobe – dlaczego jest tak popularna?

Wołowina z Kobe zyskała sporą popularność nie tylko wśród obcokrajowców, ale również wśród turystów z innych japońskich miast. Steki z wołowiny podawane są w większości restauracji w mieście, wyróżniają się delikatnym smakiem i są znacznie bardziej soczyste niż gdziekolwiek indziej na świecie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: fototrav/Getty Images

Pozostałe wiadomości