Michał Cessanis zaprasza do Kapadocji. Jakie atrakcje czekają tam na turystów?

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Reporter:
Michał Cessanis, Marek Zieliński
Do zobaczenia w Turcji
Do zobaczenia w Turcji Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Turcja od lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Michał Cessanis postanowił sprawdzić, jakie atrakcje czekają na odwiedzających ją podróżnych. Jego uwagę przykuła Kapadocja, słynąca z tajemniczych jaskiń i niezwykłych formacji skalnych. W Dzień Dobry TVN dziennikarz opowiedział o miejscach, które warto odwiedzić w tym malowniczym regionie.

Kapadocja - dlaczego warto się tam wybrać?

Kapadocja leży w środkowej Turcji. Michał Cessanis nie bez przyczyny postanowił odkryć jej tajemnice. To jedna z najsłynniejszych historycznych krain na świecie, wyróżniająca się za sprawą formacji skalnych, powstałych na skutek aktywności trzech wulkanów i licznych erozji. Zapadający w pamięć krajobraz to nie lada gratka dla turystów w każdym wieku. Podziwiając wulkaniczne stożki, warto zatrzymać się przy "Trzech Pięknościach".

- Mówi się, że to rodzina zamieniona w skałę - zdradził mieszkaniec Kapadocji, Sukru Seckin.

Kapadocja - prawdziwy raj dla turystów

W trakcie zwiedzania Kapadocji nie można pominąć wyjątkowego klasztoru, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt znajduje się w okolicy miejscowości Göreme. Kolejna propozycja dla turystów to jeden z najlepiej zachowanych i najsłynniejszych skalnych kościołów w Turcji, tak zwany Ciemny Kościół. Można w nim podziwiać malowidła, które powstały ponad 900 lat temu.

- Jest tu tylko jedno małe okno. Mało światła oznacza małą erozję i lepiej zachowane obrazy. W większości są to sceny biblijne - wyjaśnił Sukru Seckin.

W Kapadocji znajduje się także ponad 40 podziemnych miast. Szacuje się, że w całej Turcji jest ich ponad 150. Największe zostało odkryte w ubiegłym roku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Reporter: Michał Cessanis, Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości