Podróże

Pokonał ponad 10 tysięcy kilometrów w śmigłowcu. Ten wyczyn przeszedł do historii

Podróże

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
Izolda Sanetra
10400 kilometrów w śmigłowcu
10400 kilometrów w śmigłowcu Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Piotr Wilk samotnie przeleciał śmigłowcem trasę ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Jego wyczyn doceniono w branży lotniczej, ponieważ prawdopodobnie jako pierwszy pokonał dystans 10 400 kilometrów tak małym śmigłowcem. O swojej podróży opowiedział w Dzień Dobry TVN.

Piotr Wilk i jego wyczyn ze śmigłowcem

Piotr Wilk to pilot Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i członek Śmigłowcowej Kadry Narodowej. Rok temu przeleciał trasę z Chicago do Krakowa i prawdopodobnie stał się pierwszym człowiekiem, który pokonał ten dystans tak małym śmigłowcem. Podjął to wyzwanie po tym, jak okazało się, że przelot był tańszy niż koszt wysłania maszyny. 

Mężczyzna samotnie przeleciał śmigłowcem przez Kanadę, Grenlandię, Norwegię, Szwecję i Polskę. - Piotrowi powierzyłem swój śmigłowiec na podstawie mojego doświadczenia z lotu dookoła świata. Wiedziałem, jakie rzeczy mogą się przytrafić - wyjaśnia pilot Tomasz Wojtowicz.

Ponad 10 tysięcy kilometrów w śmigłowcu

Jak udało mu się zaplanować tę podróż? - Najważniejsze są miejsca, gdzie można zdobyć paliwo. Nie jest ono dostępne na każdym lotnisku, więc trzeba było nanieść wszystkie miejsca, gdzie można zatankować - zaznacza Piotr Wilk. Który moment lotu zapamiętał najbardziej?

- Najpiękniejszy był odcinek wschodniej Grenlandii, ale jednak wiał też mocny wiatr. To powodowało mocne turbulencje - wspomina pilot. Jego wyczyn spotkał się z wielkim uznaniem w branży lotniczej. Mężczyzna otrzymał nagrodę "Kolosa", czyli największe wyróżnienie podróżnicze oraz został laureatem plebiscytu  "Cumulusy" w 2021 roku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje i Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: Izolda Sanetra

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości