Podróże

Ośrodek narciarski i uzdrowisko Bukovel – atrakcje, stoki, dojazd

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Bukovel to ośrodek narciarski na zachodzie Ukrainy

Bukovel to ośrodek narciarski na zachodzie Ukrainy, położony w Karpatach. Został zaprojektowany przez specjalistów z Kanady i Austrii. W 2012 roku Bukovel został uznany za najszybciej rozwijający się kurort narciarski na świecie.

Bukovel jest jednym z największych w Europie Wschodniej ośrodkiem narciarskim, na którym znajduje się 68 kilometrów tras narciarskich. Wszystkie są naśnieżane armatkami. Atrakcje Bukovelu nie ograniczają się jednak wyłącznie do narciarstwa. Można tu uprawiać np. kolarstwo, jeździć skuterem śnieżnym czy wybrać się na przejażdżkę psimi zaprzęgami.

Zobacz wideo: Podróże samolotem i nie tylko

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Co trzeba wiedzieć o Bukovelu?

Bukovel znajduje się na zachodzie Ukrainy, ok. 250 kilometrów od polskiej granicy. Najbliższe miasto to Jaremcze, położone w odległości ok. 30 kilometrów. Bukovel leży w Karpatach, a dokładniej w Beskidach Wschodnich, w paśmie górskim Gorgany. Kurort leży na wysokości 920 metrów n.p.m. Ośrodek Bukovel obejmuje zjazdy z trzech szczytów:

 • Bukovel (1127 metrów n.p.m.),
 • Czorna Klewa (1246 metrów n.p.m.),
 • Dowha (1372 metrów n.p.m.).

Ośrodek narciarski Bukovel wziął swoją nazwę od jednej z gór, która znajdują się w jego obrębie.

Zobacz wideo: Ubezpiecz się przed wyjazdem na narty

Ubezpiecz się przed wyjazdem na narty
Ubezpiecz się przed wyjazdem na narty

Ośrodek narciarski Bukovel – stoki, trasy, wyciągi

W jednym czasie po stokach Bukovela może jeździć 15 tys. osób. Wyciągami może wjeżdżać ok. 35 tys. osób na godzinę. W Bukovelu działa 16 wyciągów narciarskich:

 • 13 wyciągów krzesełkowych (11 czteroosobowych, 1 trzyosobowy, 1 dwuosobowy),
 • 2 multiwindy,
 • 1 wyciąg talerzykowy.

Bukovel ma 61 tras narciarskich:

 • 12 niebieskich (przeznaczonych dla początkujących),
 • 41 czerwonych (dla średniozaawansowanych),
 • 8 czarnych (dla zaawansowanych).

Trasy liczą od 300 do 2350 metrów długości i od 40 do 285 metrów spadku. Są zaopatrzone w specjalne trawiaste podłoża i osłony przeciwsłoneczne. Na trasach działają armatki śnieżne. Trzy stoki Bukovela są oświetlone. Nocne zjazdy są możliwe w godzinach 17.00–21.00.

Wyjazd na narty do Bukovela – udogodnienia dla narciarzy

W ośrodku narciarskim Bukovel działa 16 wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Można też wypożyczyć strój narciarski. W Bukovelu można nauczyć się zjeżdżać na nartach lub snowboardzie w szkółce narciarskiej. Przy dolnych stacjach wyciągów znajdują się restauracje, bary, szatnie, sklepy sportowe. Trzeba się jednak przygotować na ceny dużo wyższe niż w pobliskiej Jaremczy, szczególnie w sezonie.

Bukovel idealny na narty – warunki narciarskie, pogoda

Sezon narciarski w Bukovelu zaczyna się zwykle w grudniu i kończy w połowie kwietnia. Najcieplejszym miesiącem w Bukovelu jest sierpień, najzimniejszym styczeń. Najwięcej deszczu spada w czerwcu, a najmniej opadów jest w lutym. Zdarza się, że średnia ilość opadów śniegu w grudniu wynosi ponad 100 cm. Dzięki temu warunki narciarskie w Bukovelu są bardzo dobre.

Inne zimowe atrakcje w Bukovelu

W Bukovelu można skorzystać z 3-kilometrowej, oświetlonej trasy saneczkowej oraz ze snow parku. Dostępna jest także trasa przeznaczona do snowtubingu i lodowisko pod gołym niebem. Amatorzy mocnych wrażeń mogą zdecydować się np. na przejazdy rowerami po linie rozpiętej nad jeziorem. Trasa ma około pół kilometra. Podobnie ekscytujący jest zjazd na linie ze szczytu Bukovel na dach parkingu w dole. Różnica wysokości wynosi 190 metrów, a długość trasy zjazdu to 1130 metrów. Wyciągi krzesełkowe prowadzą także na punkty widokowe. W Bukovelu są też organizowane przejażdżki psimi zaprzęgami.

Atrakcje Bukovela poza sezonem

Bukovel jest nie tylko ośrodkiem narciarskim, ale także uzdrowiskiem, a to dzięki źródłu wody mineralnej. Można tam leczyć choroby układu pokarmowego, mięśniowo-szkieletowego i moczowego. Popularne są kąpiele z wodą mineralną i wywarem z ziół. Źródełko z wodą do picia jest dostępne bez opłat. Poza sezonem narciarskim w Bukovelu można jeździć na rowerze. Bukovel Bike Park posiada 10 tras do kolarstwa górskiego, downhill, cross-country. Ich łączna długość to niemal 50 kilometrów. W 2014 roku zbudowano w Bukovelu największe sztuczne jezioro na Ukrainie – Jezioro Młodości, które posiada ekologiczny systemem ogrzewania, więc temperatura wody nie przekracza 20–22℃. Przy plaży można wypożyczyć kajak, narty wodne, a także skorzystać z oferty szkoły nurkowania. Inne letnie atrakcje Bukovela to m.in.:

 • park linowy,
 • skate park,
 • paintball,
 • przejażdżki konne,
 • przejażdżki quadami i skuterami.

W Bukovelu organizowane są też triatlony, wyścigi kolarskie, wyścigi endurance i wiele innych imprez sportowych.

Dojazd do Bukovela i nocleg

Przejazd do Bukovela od przejścia granicznego w Hrebennem zajmie samochodem ok. 4 godziny (250 kilometrów). Bukovel leży na terenie wioski o nazwie Polanica. Uwaga – na terenie obwodu iwanofrankiwskiego są dwie miejscowości o tej nazwie! Parking w Bukovelu jest bezpłatny. Noclegi są dostępne w samym ośrodku narciarskim (może się tam zatrzymać ok. 1500 osób), ale można też wynająć nocleg w Jaremczy. Będzie tam nieco taniej, ale też dalej do Bukovela (ok. 35 kilometrów). Dla osób niezmotoryzowanych przygotowane są wygodne połączenie autobusowe.

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrei Bordeianu/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości