Adelaide – kraina czerwonych kangurów. Co warto zobaczyć w Adelaide w Australii?

Adelaide
Artie Photography (Artie Ng)/Getty Images
Adelaide w Australii to stolica Australii Południowej. Miasto jest położone nad rzeką Torres, nad Oceanem Indyjskim. Swoją nazwę Adelaide zawdzięcza Adelajdzie, żonie Wilhelma IV Hanowerskiego. Miasto dzisiaj jest ważnym w Australii centrum naukowym i przemysłowym. Od lat przyciąga turystów, kusząc zestawieniem architektury historycznej z nowoczesną.

Adelaide to prężnie rozwijające się centrum kultury, przemysłu i sportu. W Australii jest ważnym centrum gospodarki z gałęziami przemysłu chemicznego, maszynowego, winiarskiego. To również miejsce, przez które przebiega jeden z najważniejszych szlaków linii kolejowej Indian Pacific. Adelaide od początków swojego rozwoju było budowane przez ludzi różnych narodowości, którzy stworzyli podwaliny dzisiejszej kultury i zwyczajów.

Adelaide w Australii – mieszanka kultur

Pierwsze wzmianki o Adelaide pochodzą z czasów Aborygenów, którzy nazywali te tereny Krainą Czerwonych Kangurów (Tandanya). Adelaide to z kolei nazwa nadana przez brytyjskich osadników 28 grudnia 1836 roku. Wkrótce po tym, z inicjatywy pułkownika Williama Lighta, powstał konkretny zarys granic miasta wraz z jego planem. Celem powstania i rozwoju Adelaide było początkowo stworzenie miejsca dla dobrowolnych emigrantów przybyłych z Europy.

Wolność kulturowa, obywatelska i religijna, jaką wpisano w statut nowo powstałej aglomeracji, przyciągała mieszkańców z różnych zakątków Europy. Anglicy, Polacy, Niemcy, Francuzi, Włosi i Grecy najchętniej osiedlali się w Adelaide. Z czasem zaczęto również odnotowywać znaczący napływ mieszkańców krajów azjatyckich. Przybywające z różnych zakątków świata rodziny przywoziły ze sobą nie tylko zwyczaje, ale też narzędzia, ubrania, rośliny, potrawy, smaki. Połączenie wielu zwyczajów i tradycji w jednym miejscu spowodowało stworzenie nietypowej i unikatowej mieszanki kulturowej, którą obserwować można do dzisiaj.

Współcześnie Polonia w Adelaide stanowi grupę około 20 tysięcy osób, które zamieszkują w skupiskach i rozpowszechniają na tamtejszych ziemiach polskie dziedzictwo kulturowe. Na terenie miasta działają m.in.: Dom Kopernika, Dom Polski w Adelaide, Millennium Club, Polonia Adelaide Sports Club, Polski Teatr Stary w Adelaide. Dodatkowo co roku organizowany jest festiwal kultury polskiej, „Dozynki Festival”.

Adelaide: atrakcje turystyczne

Każda z żyjących w Adelaide narodowości pragnęła zachować cząstkę własnej historii, wyrażając ją w najprostszy sposób, poprzez smak i zapach. Dlatego przechadzając się ulicami Adelaide, nie sposób pominąć bogatej oferty klimatycznych pubów i knajpek prezentujących smaki świata. Włoskie i francuskie kawiarnie, polskie restauracje, wietnamskie bary zabierają turystów w pyszną podróż dookoła świata. Na cześć etnicznej mieszanki kultur w latach 70. rozwinęły się liczne festiwale prezentujące muzykę z różnych zakątków globu. Będąc w Adelaide, warto uczestniczyć chociaż w jednym z nich: Barossa Music Festival, Adelaide Festival of Arts, Adelaide Film Festival, Adelaide Fringe, WOMADelaide.

Fani sportu nie mogą przegapić wyścigu Clipsal 500, który odbywa się na torze używanym w latach 1985–1995 przez Formułę 1. Adelaide to również siedziba klubów futbolu australijskiego, które grają w ogólnokrajowej lidze AFL: Port Adelaide Football Club i Adelaide Football Club. Ich sukcesy można śledzić na miejscowych stadionach, które warto również zwiedzić (Adelaide Oval i Hindmarsh Stadium).

Adelaide to obszar pełen zieleni i parków, które zachęcają turystów do pieszych wycieczek. Na mapie turystycznej miłośników historii nie może również zabraknąć:

 • Muzeum Narodowego – miejsca, w którym jest możliwość poznania historii powstania miasta i ziemi, na której rozwinęło się Adelaide. Tematem przewodnim muzeum są wpływy Aborygenów zachowane w eksponatach, dokumentach, rzeźbach i narzędziach.
  • Cleland Wildlife Park – to jeden z największych parków przyrodniczych, który nie tylko prezentuje bogactwo roślinności, ale też rodzimych zwierząt. To tutaj mieszkają oswojone kangury, misie koala, strusie emu, wombaty i inne australijskie zwierzęta.
   • Barossa Valey – to położona u stóp Adelaide dolina, w której rozpościerają się tereny winnic. To ogromne hektary, na których nie tylko możemy poznać proces powstawania win, ale w miejscowych restauracjach degustować rodzime wyroby.
    • Archikatedra św. Franciszka Ksawerego – to świątynia w stylu neogotyckim, której budowa trwała od 1887 roku do 1996. Jest miejscem modlitwy katolików.

     Zobacz także:

     Zobacz wideo: Rosną temperatury w Australii. Opiekunowie zaserwowali zwierzakom chłodzące prysznice

     x-news

     Autor: Adrian Adamczyk

     podziel się:

     Pozostałe wiadomości