Parenting

Trudne dorastanie dzieci. Jak poprawić komunikację z nastolatkiem?

Parenting

Choć wszyscy kiedyś byliśmy nastolatkami, często po latach nie potrafimy wczuć się w sytuację młodych dorosłych. Oburza nas ich zachowanie i podejmowane przez nich decyzje. Równocześnie wielu rodziców nie potrafi wpłynąć na dorastające dziecko w domu. Jak poprawić komunikację z nastolatkiem?

Zachowanie dorastających dzieci

Dzieci diametralnie zmieniają swoje zachowanie, gdy wchodzą w okres dojrzewania. Przestają się przytulać, a w zamian zaczynają zamykać się w pokoju, pyskować oraz przewracać oczami, co nie ułatwia rodzinnego życia. Jak wówczas do nich dotrzeć?

Przede wszystkim, otwarta rozmowa. Trzeba rozmawiać, ale dawać też w ogóle przestrzeń , bo czasami trudno jest ubrać w słowa to, co się właśnie w tej burzy, w całym tym bałaganie, dzieje. Nawet jeżeli usłyszymy 'nic', to czasami warto spróbować dopytać, czasami podpowiedzieć, co może się ewentualnie wydarzyć, co może towarzyszyć w tym trudnym okresie. Ubieranie w słowa pewnych rzeczy, jest bardzo istotne. (...) Dopytujmy, bądźmy obok i rzeczywiście podchodźmy z otwartością

- doradzała w Dzień Dobry TVN seksuolog i terapeuta, Patrycja Wonatowska.

Szanse na poprawienie relacji z nastolatkiem

W programie Marcin Prokop odwołał się również do własnych doświadczeń rodzicielskich. Zauważył, że dorastające dzieci często zapraszają dorosłych do swojego świata, gdy budzą się w nich nowe zainteresowania. Niestety, większość rodziców reaguje wówczas w nieodpowiedni sposób. Mówią: "zostaw to, weź się za lekcje", jednocześnie tracąc kontakt i oddalając się od dziecka. Co zatem zrobić, gdy nastoletnie pasje wydają nam się mało ważne? Należy mieć cierpliwość i nie krytykować. To szansa na poprawę relacji.

Mam na to sposoby. Pierwszy jest taki, że nie zakładam złej intencji, czyli jak nastolatek powie: 'o Jezu, mamo' i przewróci oczami, to myślę sobie: 'on nie chce źle dla ciebie, tylko inaczej nie potrafi tych emocji wyrazić'. A drugi sposób, to wydzielony czas z każdym z dzieci, szczególnie z nastolatkami, i granie na Xboxie

- zdradziła nauczycielka i pedagog, która wychowuje 6. dzieci, Sylwia Anderson-Hanney.

Kiedy szkoła może odesłać dziecko do domu? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości