Kalendarz szczepień dzieci – szczepienia obowiązkowe i zalecane

Aktualizacja:
szczepionka dzieci

Kalendarz szczepień jest nieustannie aktualizowany. Co roku pod dyskusję poddaje się konieczność wprowadzenia nowego szczepienia, utrzymania obecnego stanu lub wykluczenia którejś szczepionki. Nie można więc zakładać, że to, co podawał Program Szczepień Ochronnych dwa lata temu, jest nadal w 100% aktualne. Najlepszym przykładem są szczepienia na pneumokoki. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że od 2017 roku kalendarz szczepień obowiązkowych obejmuje także to szczepienie.

Kalendarz obowiązkowych szczepień jest dostępny na stronie http://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien/ . To najpewniejsze źródło informacji. Rodzice, którzy mają wątpliwości co do daty przyjmowania przez dziecko danego szczepienia lub konieczności dokonania dodatkowej opłaty, znajdą tam wszystkie niezbędne informacje.
Więcej:

Szczepienia – kalendarz obowiązkowy

Aktualny kalendarz szczepień obejmuje 11 szczepionek podawanych w kilku dawkach (2 lub 3 + dawka przypominająca). Szczepi się m.in. przeciw odrze, śwince, różyczce, polio, gruźlicy czy żółtaczce typu B. Pierwsze szczepienia dziecko przyjmuje już w pierwszej dobie życia. Są to szczepienia przeciw WZW typu B oraz gruźlicy. Dla noworodka to bardzo niebezpieczne choroby, a o zakażenie nimi bardzo łatwo, dlatego też z tymi szczepieniami nie zwleka się dłużej niż 24 godziny od porodu.
· W 1. roku życia kontynuuje się szczepienie przeciwko WZW typu B, podaje się pierwsze dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, pneumokokom, polio oraz Haemophilus influenzae typu B.
· W 2. roku życia dziecka kontynuuje się podawanie szczepionki przeciwko polio, pneumokokom, błonicy, tężcowi, krztuścowi, Haemophilus influenzae typu B (Hib). Podaje się także szczepionkę przeciwko śwince, różyczce i odrze.
· W 6. roku życia dziecku podaje się pierwsze dawki przypominające: szczepionki przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, a także szczepionki przeciw polio.
· W 10. roku życia podaje się dziecku dawkę przypominającą szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce.
· W 14. roku życia należy podać drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciw błonicy i tężcowi.
· Ostatnie szczepienie obowiązkowe ma miejsce w 19. roku życia, kiedy to podaje się
trzecią dawkę przypominającą szczepionki przeciw błonicy i tężcowi.

Aktualny kalendarz szczepień obowiązkowych – najważniejsze zmiany

Kalendarz szczepień obowiązkowych od 2017 roku obejmuje również szczepienia przeciw pneumokokom dla całej populacji dzieci urodzonych po 31 grudnia 2016 roku . Do roku 2017 szczepienie to było refundowane wyłącznie dla wcześniaków oraz dzieci z tzw. grup ryzyka. W przypadku dzieci urodzonych wcześniej nadal obowiązują te przepisy. Warto zaznaczyć, że refundowana obecnie jest tylko szczepionka 10-walentna . Na rynku dostępna jest również jej wersja rozszerzona, 13-walentna, którą rodzice mogą wykupić jako szczepienie dodatkowe. Uwzględnienie pneumokoków w kalendarzu szczepień obowiązkowych to bardzo ważna zmiana, szczególnie w kontekście obserwowanego wzrostu zakażeń pneumokokami i zachorowalności na choroby przez nie wywoływane.

Kalendarz szczepień dodatkowych

Kalendarz szczepień ochronnych obejmuje także szczepienia rekomendowane, zalecane rodzicom, natomiast z różnych względów nierefundowane przez państwo. Warto też pamiętać, że niektóre szczepienia są refundowane wyłącznie dla precyzyjnie określonych grup dzieci, np. szczepionka przeciw ospie wietrznej jest obowiązkowa dla dzieci do 12. roku życia z upośledzeniem odporności i wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby, z ostrą białaczką limfoblastyczną w okresie remisji, zakażonych HIV, a także dzieci przed leczeniem immunosupresyjnym lub chemioterapią oraz tych znajdujących się w ośrodkach opiekuńczych.
Obowiązkowy kalendarz szczepień nie obejmuje (dla całości populacji dzieci):
· szczepienia przeciwko grypie;
· szczepienia przeciwko ospie wietrznej;
· szczepienia przeciwko meningokokom;
· szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu;
· szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).
Znajdują się one natomiast w tzw. kalendarzu szczepień zalecanych, czyli drugiej części Programu Szczepień Ochronnych. Kalendarz szczepień obowiązkowych i zalecanych w grupie refundowanej wskazuje jedynie kilka szczepionek skojarzonych. Decyzją rodziców tych szczepionek można podać więcej. W efekcie można albo zredukować liczbę zastrzyków podawanych dzieciom, albo rozszerzyć gamę chorób, na które zostaną one zaszczepione. Uwagę zwraca np. szczepionka sześciowalentna szczepionka DTaP-IPV+Hib+HBV (6w1) przeciw błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu B i WZW typu B, która pozwala zredukować liczbę obowiązkowych zastrzyków z 18 do 9.
Bibliografia:
1. Szczepienia ochronne w profilaktyce chorób zakaźnych u dzieci , red. A. Bednarek, M. Bartkowiak-Emeryk, J. Wysocki, Warszawa 2018.
2. http://szczepienia.pzh.gov.pl
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości