Dziecko

Buty na pierwszy spacer dla dziecka. Ekspert obala mity i wyjaśnia, jak prawidłowo dobrać rozmiar

Dziecko

Autor:
Daria
Pacańska
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dzieckaDzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNIdealne buty na pierwszy spacer dla dziecka

Wybór butów na pierwszy spacer dziecka jest niezwykle ważny. Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski opowiedział w programie Dzień Dobry TVN, jak dobrać odpowiedni rozmiar, jakie buty są nieodpowiednie i jak dbać o stopy malucha.

Buty na pierwszy spacer

Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski przede wszystkim zaleca jak najczęstsze pozwalanie dzieciom na chodzenie boso.

- Najlepszym butem jest goła stopa - zaznaczył na początku rozmowy fizjoterapeuta. - Generalnie jak jest taka pogoda, czyli powyżej 16 st., to wychodzimy na spacer z dzieckiem w wózku z gołymi stopami. Paradoksalnie to jest naprawdę bardzo ważne. Dlatego, że jest to jeden z podstawowych organów czucia i innych zmysłów. Stopy należy szanować - dodał.

Stopy to też, jak wspomina Paweł Zawitkowski, organ termoregulacji.

- Jeżeli chodzi o termoregulację, to Polska leży gdzieś daleko za Kajmanami, bo kompletnie tego nie szanujemy. Zimna stopa to zdrowa stopa - podkreślił.

Kiedy zakładać dziecku buty?

Paweł Zawitkowski podkreśla także, że jeśli dziecko jeszcze nie chodzi, to najlepszym butem będzie goła stopa. Natomiast jeśli dziecko zaczyna już stawiać swoje pierwsze kroki, to należy zwrócić uwagę na zapiętek, który powinien przylegać do stopy, ale ma się ruszać razem z nią. Mobilna powinna być też podeszwa, mogąca się skręcać i zginać. But też ma przylegać do stopy.

- But musi pracować z nogą dziecka - podkreślił Zawitkowski.

Ważne jest także to, żeby nie kupować butów na zapas, np. o dwa rozmiary większych z myślą o tym, że będą dłużej służyły.

- Ja sam kiedyś pisałem, że ma być o pół centymetra dłuższy niż długość stopy. Natomiast na szczęście czytamy badania, obserwujemy dzieci, mamy swoje doświadczenia, mamy po prostu być prawie na styk. Jeżeli to jest but do chodzenia, to musi być troszeczkę dłuższy - wyjaśnił fizjoterapeuta.

Żeby poznać rozmiar buta dziecka można wyciągnąć wkładkę i następnie odbić na niej stopę lub zaznaczyć długość stopy. Paweł Zawitkowski wyjaśnił także, które buty będą najwygodniejsze dla naszego dziecka. - Ktoś, kto myśli, potrafi zrobić bardzo dobre buty (...). But musi pracować z nogą dziecka - podsumował. Obalił także mit dotyczący sandałów. Czy powinny mieć zapiętek? - Nie, sandały dla dzieci powinny wyglądać jak normalne trekkingowe sandały. Jeden pasek do pięty, drugi na szczyt podbicia i trzeci powyżej linii palców - powiedział ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości