Najnowsze

Na tropie tajemniczych katastrof lotniczych. Czy uda się rozwikłać zagadkę lotu Malaysian Airlines?

Najnowsze

Autor:
Adam
Barabasz
Tajemnicze katastrofy lotnicze
Dzień Dobry TVNTajemnicze katastrofy lotnicze

Katastrofy lotnicze rozpalają wyobraźnię. Christine Negroni - badaczka pracująca nad wypadkami w świecie awiacji - nie szuka sensacji, tylko wyjaśnień. O najbardziej zagadkowych sprawach rozmawiała z naszym reporterem Marcinem Sawickim.

Niewyjaśnione katastrofy lotnicze

Zdjęcia z miejsca, w którym rozbił się samolot, momentalnie obiegają media na całym świecie. Fragmenty wraku, rozrzucone elementy wyposażenia, poszarpane walizki i ekipa poszukująca czarnych skrzynek. Co jednak, jeśli jedynym śladem tragedii jest...całkowity jego brak? Takim przypadkiem bez wątpienia była katastrofa lotu Malaysia Airllines 370, który w 2014 roku po prostu rozpłynął się w powietrzu.

- Kapitan był niezwykle doświadczony, a pierwszym oficerem był ktoś stosunkowo nowy - wyjaśnia Christine Negroni. - Wszystko zapowiadało się jak zwykle bardzo dobrze. Samolot nagle zniknął z radarów kontroli ruchu lotniczego. Zaczął krążyć, potem leciał w poprzek kursu. Wyglądało to tak, jakby pierwszy oficer dopiero uczył się jak latać. Samolot obrał niewytłumaczalny kurs na południe. Po tygodniu od jego zaginięcia okazało się, że sygnał do satelitów był wysyłany jeszcze kilkukrotnie, a samolot krążył jeszcze przez siedem godzin - dodaje badaczka.

Do dziś nie wiadomo, gdzie maszyna zderzyła się z wodą ani jaka jest lokalizacja jej wraku. Jedna z teorii głosi, że - podobnie jak w przypadku lotu Helios Airways 522 - doszło do rozszczelnienia kabiny i załoga, na skutek niedoboru tlenu, straciła przytomność.

Po co badać katastrofy lotnicze

W lotnictwie mówi się, że wszystkie procedury są pisane krwią - powstają jako odpowiedź na pytania, które stawiają sobie badacze tuż po katastrofach.

- Dochodzenia w sprawie katastrof są prowadzone, by sprawdzić, co poszło nie tak, a nie po to, by kogoś karać - tłumaczy ekspertka. - Możemy poznawać przyczyny i naprawiać błędy, które do tych katastrof prowadzą - podkreśla.

Zobacz wywiad Marcina Sawickiego i poznaj więcej niesamowitych opowieści ze świata lotniczego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz też:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości