katastrofa lotnicza

    katastrofa lotnicza

    4 lipca 1943, Gibraltar. W katastrofie lotniczej ginie gen. Władysław Sikorski. Po przeprowadzonym śledztwie IPN stwierdza, że był to wypadek. Czy aby na pewno? Historycy podzieleni są na dwa obozy: zwolenników teorii wypadku i tych, który uważają, że był to zamach. Wśród tych drugich - Dariusz Baliszewski, historyk i dziennikarz. Na badanie sprawy poświęcił 25 lat swojego życia. Efekt: książka "Giblartar. Tajemnica Sikorskiego". Jak twierdzi jej autor, generał ukrywał wiele faktów dotyczących swojego życia, takich jak choroba psychiczna ojca i brata oraz chłopskie pochodzenie. "Sikorski to nienawistnik" - powiedział w Dzień Dobry TVN Dariusz Baliszewski. Jaka jest prawda o śmierci generała?

    Właśnie zakończono bezskuteczne poszukiwania wraku samolotu Boeing 777, który zaginał w marcu 2014 r. Samolot malezyjskich linii lotniczych leciał z Kuala Lumpur do Pekinu. Na pokładzie było 239 osób. Dlaczego - mimo tak zaawansowanej techniki - nie można było go odnaleźć? Ile do tej pory wydano na poszukiwania? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN dziennikarza naukowego Piotra Stanisławskiego.

    Pod koniec października tego roku nad Egiptem rozbił się samolot należący do rosyjskich linii lotniczych. Po kilku dniach Amerykanie i Brytyjczycy poinformowali, że najbardziej prawdopodobną przyczyną katastrofy była bomba ukryta w bagażu. Czy takie wydarzenia przyczyniają się do zmian procedur bezpieczeństwa na lotniskach? W jaki sposób są sprawdzane bagaże na warszawskim lotnisku? Z rzecznikiem lotniska im. Fryderyka Chopina Przemysławem Przybylskim rozmawiał dziennikarz Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

    10 kwietnia to dzień szczególny, tego dnia w 2010 roku doszło do katastrofy polskiego samolotu rządowego TU-154M. Zginęły wszystkie osoby będące na pokładzie. Zapewne wielu Polaków do tej pory pamięta, co robiło tego dnia. Dlaczego tak się dzieje? Jak definiuje się traumatyczne wydarzenie? Jakie działania mogą pomóc w uporaniu się z żałobą? Na te pytania odpowiedziała psycholog i traumatolog Małgorzata Bajko, którą gościliśmy w Dzień Dobry TVN.