Moda i Uroda

Lata 30. – moda pełna elegancji, klasy i szyku. Co nosiło się w tamtym czasie?

Moda i Uroda

Autor:
Adrian
Adamczyk
Darya Komarova/Getty ImagesModa lata 30. XX w.

Styl lat 30. charakteryzował się dużą prostotą, jednak nie brakowało mu klasy i szyku. Moda tamtego czasu znacznie się różniła od stylizacji z poprzedniej dekady. Jak wyglądała moda damska i męska w latach 30. i dlaczego można ją uznać za rewolucyjną?

Moda lat 30. to zupełny zwrot w porównaniu z tym, co było w poprzednim dziesięcioleciu. Zapaść ekonomiczna dotknęła również świata mody i przyczyniła się do wykształcenia nowego, prostego, ale nie mniej eleganckiego stylu. Ubiór lat 30. (mimo dużej oszczędności) charakteryzował się wytwornością, która po dziś dzień stanowi inspirację dla topowych projektantów.

Lata 30. – moda całkowicie inna od poprzedniego dziesięciolecia

Moda lat 30. w dużym stopniu różniła się od stylu poprzedniej dekady, pełnej ekstrawagancji, wyemancypowania i bogactwa. Kryzys ekonomiczny, który miał miejsce pod koniec lat 20. XX wieku, sprawił, że moda w latach 30. stała się bardziej praktyczna i przede wszystkim skromniejsza. Zapaść ekonomiczna przyczyniła się również do pojawienia się nowych, znacznie tańszych tkanin, które wyparły materiały naturalne i powszechne w tamtym czasie odpowiedniki. Okoliczności kryzysu okazały się przełomowe dla mody z lat 30., a skutki tego przełomu odczuwamy do dziś.

Rozkwit mody w latach 30. dotyczył przede wszystkim ubioru damskiego. To właśnie wtedy wynalezione zostały nylonowe pończochy i rajstopy, które zrewolucjonizowały rynek mody przełomu lat 30. i 40. Nylonowe pończochy stały się hitem nie tylko na salonach. Odważnie wkroczyły pod strzechy, pozwalając na tworzenie niezwykle kobiecych i zmysłowych stylizacji nawet w zimniejsze dni.

Styl lat 30. – maksimum elegancji i prostoty

Moda w latach 30. bazowała przede wszystkim na skromności, funkcjonalności i minimalizmie. Miała podkreślać kobiece piękno. Ubiór z lat 30. cechował się prostotą i jednolitością barw. Panie zaczęły ubierać się znacznie bardziej elegancko, ale też niezwykle zmysłowo. Chłopczyca z lat 20. ustąpiła miejsca wyemancypowanej i pewnej siebie kobiecie. Lata 30. i moda damska mogą być porównywane ze współczesnym stylem bizneswoman, który z jednej strony wydaje się chłodny, z drugiej jednak nie brak mu kobiecej zmysłowości i bezkompromisowości.

Jeśli chodzi o mężczyzn, to moda lat 30. sprawiła, że stali się oni po prostu eleganccy, bez względu na swoją profesję czy status społeczny. Mimo iż pojawiły się ograniczenia związane z wyborem materiału, marynarki męskie były szyte z uwzględnieniem potrzeb męskiej sylwetki i podkreślały wszystko, co najlepsze w męskiej postawie. Mężczyzna w marynarce z lat 30. stawał się optycznie szerszy w barach, dzięki czemu prezentował się wytwornie, na przekór zapaści ekonomicznej panującej wokół.

Lata 30. – moda damska, czyli co nosiły kobiety

Moda damska lat 30. podkreślała kobiecą sylwetkę, co stało w opozycji do poprzednich trendów. Z czego składał się typowy damski ubiór lat 30.? Oto najważniejsze elementy:

  • spódnica średniej długości – sięgała tuż za kolano i zwykle była w stonowanym kolorze. Stanowiła wygodną i elegancką podstawę stylizacji na co dzień. Nieco bardziej dynamiczne kobiety decydowały się na zastąpienie jej spodniami z wysoką talią i rozszerzanymi nogawkami. Najpopularniejsze były spodnie w podłużne pasy;
  • elegancka bluzka z kołnierzykiem w intensywnym kolorze – uznawana była za atrybut każdej dobrze ubranej damy. Bluzki charakteryzowały się prostym krojem, który podkreśla piękno kobiecej talii;
  • sweterek lub taliowany żakiet – służyły jako okrycie w zimniejsze dni. Uzupełnienie codziennej stylizacji ładnym sweterkiem czy marynarką sprawiało, że kobiety wyglądały elegancko nawet bez ważnej okazji;
  • apaszki, chustki i szale – były najbardziej pożądanym dodatkiem tamtych czasów. Stylizacja uznawana była za niekompletną, jeśli brakowało w niej czegoś ozdobnego na szyję.

Moda wieczorowa w latach 30. to przede wszystkim długie, wąskie sukienki z odkrytymi ramionami i wytworne futra. To właśnie to połączenie stało się symbolem elegancji lat 30. Wieczorowe kreacje zdobiły kolorowe pióra i perły, które dodawały uroku i podkreślały kobiecy wdzięk.

Lata 30. – moda męska, czyli co nosili panowie

Męska moda lat 30. zamieniła fircyków poprzedniej dekady w prawdziwych gentlemanów. Podobnie jak w kobiecej modzie, lata 30. przyniosły rewolucję w podkreślaniu męskiej postawy. Na ulicach królowały dobrze skrojone marynarki z czterema, sześcioma, a czasami nawet ośmioma rzędami guzików. Do marynarki dopasowywane były szerokie spodnie z wysokim stanem, które sprzyjały swobodzie ruchów. W zimniejsze dni panowie ubierali się w długie płaszcze, które podobnie jak marynarki, czyniły ich optycznie szerokimi w ramionach. Białe koszule i krawaty noszone były nie tylko od święta, a każda stylizacja dopełniona była przez odpowiednio dopasowany kapelusz.

Wieczorowa moda męska lat 30. zdominowana została przez eleganckie fraki i smokingi. Biała koszula ze sztywnym stojącym kołnierzykiem i muszka dodawały każdemu mężczyźnie klasy. Powszechne były również białe rękawiczki oraz wąskie pantofle-lakierki.

Zobacz także:

99-letnia modelka bije rekordy popularności w sieci. Jej zdjęcia udowadniają, że piękno nie ma metryki

Flesz Fashion Night - co będzie modne jesienią? Kasia Warnke wystąpiła w odważnej kreacji

Stylizacje gwiazd na prezentacji jesiennej ramówki TVN. Zagłosuj, kto wyglądał najlepiej

Zobacz wideo: Zrównoważona moda według Tomasza Ossolińskiego

Zrównoważona moda według Tomasza Ossolińskiego
Zrównoważona moda według Tomasza Ossolińskiego
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Darya Komarova/Getty Images

Pozostałe wiadomości