Gwiazdy

"CODA" z Oscarem za najlepszy film. Pokonał największego faworyta gali

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Oscarowa noc za nami. Do kogo powędrowały statuetki?

Dramat "CODA" zdobył aż 3 statuetki Akademii Filmowej, jednak wygrana w kategorii "Najlepszy film" zaskoczyła nie tylko fanów Oscarów, ale również specjalistów z branży. Kogo typowali eksperci? Dlaczego to właśnie "CODA" skradła serca członków Akademii? O tym opowiedział nasz reporter Mateusz Hładki.

"CODA" z Oscarami

Film "CODA" jest niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznych Oscarów. Dramat zdobył nagrodę w kategorii "Najlepszy film roku". Ta decyzja wzbudziła kontrowersje wśród fanów gali Akademii Filmowej, ponieważ był on krytykowany za łzawość i sentymentalizm. Według specjalistów z branży szansę na zdobycie statuetki miały "Psie pazury" Jane Campion. Czym "CODA" podbiła serca jury?

- To jest film, który opowiada historię rodziny, w której tylko jedna osoba nie jest głuchoniemą i pomaga im się komunikować ze światem. Z czego żyją? Zajmują się rybołówstwem - mówił Mateusz Hładki w Dzień Dobry TVN.

Dramat jest remakiem francuskiego filmu z 2014 roku "Rozumiemy się bez słów". Reżyser Sian Heder postanowił opowiedzieć historię rodziny, w której zwraca uwagę na problemy dotyczące trudnych wyborów, dorastania czy wykluczenia społecznego. Bohaterka musi zdecydować, czy marzenia i pasje pomogą jej pokonać lęk przed opuszczeniem rodzinnego domu.

Oscary 2022 - trzy statuetki dla filmu "Coda"

Główną rolę w filmie zagrała Emilia Jones. Brytyjska aktorka znana jest również z produkcji takich jak "Piraci z Karaibów" czy "Jeden dzień". Akademia Filmowa doceniła również postać Franka Rossi, w którego wcielił się Troy Kotsur. Artysta otrzymał nagrodę w kategorii "Najlepszy aktor drugoplanowy". 

- To jest wyjątkowa historia. To drugi w historii laureat Oscara, który jest osobą głuchą. Pierwszą kobietą głuchoniemą, która dostała Oscara jest amerykańska aktorka Marlee Matlin, która też gra w tym filmie - podkreślił nasz reporter.

To jednak nie koniec nagród przyznanych tej produkcji. Reżyser Sian Heder odebrał statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany, czego również nie przewidywali bukmacherzy i eksperci.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości