Śmiech Katarzyny Pakosińskiej można usłyszeć głównie ze sceny. "W domu jestem bardziej skupiona, więcej słucham"

Autor:
Patrycja
Sibilska
Reporter:
Karolina Kalatzi
Katarzyna Pakosińska na scenie i w życiu
Katarzyna Pakosińska na scenie i w życiuDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Katarzyna Pakosińska jest najbardziej rozpoznawalną artystką polskiej sceny kabaretowej. Uwielbiana za poczucie humoru, swoim dowcipem i donośnym śmiechem porywa publiczność w krainę beztroski. O tym, jak przygotowuje się do występów i czego widzowie mogą spodziewać się podczas Comedy Fest na Top of the Top Sopot Festival, opowiedziała w wywiadzie z Karoliną Kalatzi z serwisu Dzień Dobry TVN.

Katarzyna Pakosińska na Top of the Top Sopot Festival

Trwają przygotowania do czwartego dnia Top of the Top Sopot Festival, czyli do Comedy Fest. 19 sierpnia na sopockiej scenie pojawią się komicy, którzy mieli istotny wpływ na polską scenę komediową, wśród nich wystąpi Katarzyna Pakosińska. Artystka w rozmowie z dziennikarką serwisu Dzień Dobry TVN na wstępie zapowiedziała, czego widzowie mogą się spodziewać. - Spotkania z mistrzami polskiej komedii, z mistrzami polskiej estrady, bo naprawdę grono wybrane jest przezacne i na pewno wspaniała zabawa. Dla nas takie spotkanie na żywo, to jest to, co my najbardziej kochamy w życiu - z entuzjazmem wyjaśniła Katarzyna Pakosińska.

Do występu artyści przygotowują się podczas długich rozmów i burz mózgów, wszystko po to, by ofiarować publiczności czas z rozrywką na najwyższym poziomie. - Na takie spotkanie każdy przygotowuje coś, co ma najlepszego, także możemy się spodziewać prawdziwych perełek - zapewnia Pakosińska.

Comedy Fest, czyli wielka gala

Występy na scenie przed publicznością są dla artystów codziennością. Czy po latach nadal towarzyszy im trema? Katarzyna Pakosińska ma na ten temat swoje zdanie.

- Myślę, że jeśli nie miałabym takiej tremy i stresu, to byłaby pora, żeby pakować walizki, bo to znaczy, że coś tam gdzieś mi umknęło albo że nie mam takiej pokory, którą powinnam mieć, wchodząc na scenę. Kiedyś powiedział mi bardzo piękne słowa Krzysztof Jaślar, mój wielki autorytet, jeżeli chodzi o scenę kabaretową, o estradę, powiedział: "Kasia, jeżeli wchodzisz na scenę, to znaczy, że stajesz trochę wyżej, więc jeżeli się trochę wywyższasz, to musisz wiedzieć, co masz do powiedzenia i jak chcesz to powiedzieć." - powiedziała artystka.

Katarzyna Pakosińska - o śmiechu, który leczy

Oglądając Katarzynę Pakosińską na scenie, widzimy roześmianą kobietę z niezwykłą energią. Co daje jej największą motywację?

- Myślę, że największą taką dla mnie poprzeczką jest moment, kiedy stoję za kulisami, kiedy przygotowuję się do występu i słyszę ciszę. To znaczy, że publiczność przyszła z jakimiś spięciami, z czymś, z czym ja muszę zawalczyć, żeby ich jakby wziąć ze sobą, żeby przekuć te wszystkie baloniki jakichś stresów i nerwów. To jest dla mnie największa odpowiedzialność, kiedy wchodzę na scenę w tę ciszę i zaczynam nawiązywać kontakt z widzem, i kiedy potem schodzę po takim spektaklu i słyszę znowu za kulisami, jest zupełnie inaczej. Jest gwar, są śmiechy, ludzie dyskutują, śmieją się i wiem, że było warto. To są takie występy, które najbardziej lubię, bo to są takie momenty, kiedy czuję, że robię to co nie dość, że kocham, to chyba powinnam - tak opowiada o swojej pracy i pasji gwiazda.

Pierwsze kroki na scenie Katarzyny Pakosińskiej

Każdy artysta musi przejść swoją drogę. Jedni znajdują spełnienie już na początku swojej kariery artystycznej, inni poszukują bezustannie. Jakie były początki Katarzyny Pakosińskiej?

- Byłam bardzo misyjna - śmieje się. Scena kabaretowa była dla mnie czymś absolutnie nowym, więc musiałam ją eksplorować na nowo - wyjaśnia. Kabaret jest tak cudowną, a zarazem tak misterną sztuką - wyznaje.

- Najtrudniejsze dla mnie (...), to jest to otwarcie. Jako osoba chronicznie nieśmiała, zamknięta, dla mnie scena stała się nagle jakimś takim otwarciem, kiedy ja mogłam mówić do ludzi. Właściwie scena mnie do tego dopiero otworzyła - wspomina. Bardzo często spotykam się z tym, jak po występie publiczność podchodzi do mojego męża i mówi: "Boże, jak pan może z tą kobietą wytrzymać. Nie dość, że się cały czas śmieje, to cały czas gada." On się dziwi i mówi: "Nie, w domu ja więcej gadam" - żartuje. W domu jestem bardziej skupiona, obserwuję, więcej słucham. Ale naprawdę, chyba jest coś takiego, że scena mnie otwiera i widzowie, którzy przychodzą. Jest to coś takiego, co daje mi taką energię, że chcę - mówi z nieukrywaną radością.

- Kobieta bardzo często odbierana jest na estradzie, jako ktoś ku ozdobie i żeby zneutralizować, że tak powiem męską część. Także myślę, że jest jeszcze dużo, dziewczyny, przed nami, bo mamy bardzo dużo bardzo fajnych rzeczy do powiedzenia i przez swoją wrażliwość i przez swoje doświadczenia. Także ja bardzo zachęcam, żebyśmy się nie bały satyry. Marysia Czubaszek mi przychodzi do głowy, która cudownie potrafiła spuentować każdą sytuację, ale to wynikało z tego, że miała ogromny dystans do siebie, do świata. Właśnie tutaj docieramy do celu naszej rozmowy - dystans. (...) Mamy z nim trochę na bakier - podsumowuje Katarzyna Pakosińska.

Comedy Fest na TOP OF THE TOP Sopot Festival 2022

Zaplanowany na 19 sierpnia wieczór komediowy COMEDY FEST - Z CZEGO ŚMIALIŚMY SIĘ PRZEZ OSTATNICH 25 LAT spodoba się każdemu, kto ma życzenie z dystansem przyjrzeć się istotnym wydarzeniom muzycznym, obyczajowym, filmowym i politycznym. Na scenie Opery Leśnej pojawią się między innymi Tomasz Sianecki, Artur Andrus, Krzysztof Daukszewicz, Henryk Sawka, Tomasz Jachimek i Szymon Jachimek, Michał Kempa, Marcin Daniec, Jerzy Kryszak, Andrzej Grabowski, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Pakosińska, Katarzyna Kwiatkowska, Robert Motyka, Tomek Kołecki, Wojtek Fiedorczuk i Grupa MoCarta. 

Producentem TOP OF THE TOP Sopot Festival 2022 jest firma Festival Group. Projekt współfinansowany jest przez Miasto Sopot oraz TVN Warner Bros. Discovery. Już teraz zapraszamy wszystkich do wspólnej zabawy pod scenę. Bilety na Top Of the top Sopot Festival wciąż są jeszcze dostępne. Relację z wydarzenia będzie można obejrzeć na antenie TVN 31 sierpnia o godz. 21:35.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Patrycja Sibilska

Reporter: Karolina Kalatzi

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Pozostałe wiadomości