Gwiazdy

Jaką matką była Agnieszka Osiecka? "Bała się, że zwariuje przez to dziecko"

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Jaką matką była Agnieszka Osiecka?
Jaką matką była Agnieszka Osiecka? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Agnieszka Osiecka dla wielu była jedną z najwybitniejszych polskich poetek XX wieku. Artystka pozostawiła po sobie nie tylko bogatą twórczość, ale także prywatne zapiski dotyczące jej życia. Te, związane z ciążą i narodzinami dziecka, znajdziemy w dzienniku "Czekając na człowieka". Jaką matką była sławna autorka? W Dzień Dobry TVN opowiedziała o tym jej córka i dziennikarka Agata Passent.

Macierzyństwo Agnieszki Osieckiej

Agnieszka Osiecka była polską poetką, autorką teksów, dziennikarką i reżyserką. Przez wiele osób uważana jest za jedną z najwybitniejszych postaci XX wieku. Artystka pozostawiła po sobie nie tylko swoje dzieła, ale również prywatne zapiski dotyczące ważnych chwil w jej życiu. "Czekając na człowieka" to zapiski Agnieszki Osieckiej związane z jej ciążą i narodzinami córki. Składają się na nie m.in. listy, które wysyłała swojemu przyjacielowi Januszowi Mikiewiczowi.

- Ona do niego pisała listy o swoim życiu, które prowadziła, nie rezygnując przy tym ze swoich działań. Walczyła o swoje teksty, karierę i życie towarzyskie. Była osobą, która chyba miała głęboką samotność w sobie, ona cały czas zagłębiała się w tę samotność - opowiada dziennikarka i córka poetki Agata Passent.

Jak podkreśla kobieta, Agnieszka Osiecka stresowała się macierzyństwem. - Bała się, że to dziecko ją skolonizuje, jednak była matką, która pracowała umysłem. Bała się, że zwariuje przez to dziecko, że ta biologia ją odmieni. Nie była mamą, która porzuciła wszystko i to macierzyństwo nie było dla niej najważniejsze. Najważniejsza chyba pozostała twórczość, piosenki i życie miłosne - wyjaśnia.

Zapiski Osieckiej z czasów ciąży

Artystka nie rezygnowała ze swojej pracy podczas ciąży i porodu. - Ona jest reporterką z własnego porodu. Ta proza jest wręcz świetna, świetnie się to czyta. Ona chciała to wydać, więc wiem, że jakiejś tam granicy nie przekroczyłam (...) - zauważa Agata Passent.

Córka Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta podkreśla, że rodzice nigdy nie ingerowali w jej cele i pozwalali jej decydować o ścieżce, którą chce podążać. - Nie myśleli o mnie jak o jakieś plastelinie, którą się formuje i widać, że mama ma ten dystans, ale była też dobrą matką, bo dobrego ojca wybrała. Może sama w tej roli czuła się niezręcznie (...), ale po prostu zdecydowała się na Daniela, bo był świetnym tatą i od początku to "tacierzyństwo" go cieszy, pozostał takim do końca życia. Był też dobrym przyjacielem dla mamy. Ja ich połączyłam na wieki, mimo że się rozstali - podsumowuje Agata Passent.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości