Gwiazdy

"W Nigerii za biała, w Polsce za czarna". Wyjątkowa historia Ifi Ude

Gwiazdy

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Mateusz Jarosławski
Ifi Ude - kolorowy ptak polskiej muzyki
Ifi Ude - kolorowy ptak polskiej muzykiDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Ifi Ude jest znaną wokalistką. Tworzy muzykę, która czerpie z polskiej i nigeryjskiej tradycji. W Dzień Dobry TVN opowiedziała, jak zaczęła się jej przygoda ze śpiewem i co inspiruje ją do pisania tekstów. W piosenkach artystka przemyca osobiste historie.

Ifi Ude - wokalistka

Ifi Ude urodziła się w Afryce, a pierwsze lata swojego życia spędziła w Nigerii. Tam jej mama pracowała jako lekarka i poznała swojego męża Nigeryjczyka, ojca Ifi.

- Muzyka była już od zawsze, już w łonie matki. Urodziłam się w Nigerii, więc odgłosy głośnych krzyków i afrykańskiej muzyki już wtedy mogły do mnie docierać. (...) Przez całe życie byłam pomiędzy dwiema kulturami. W większości wiele osób mnie tak postrzegało, że ani tu, ani tam. W Nigerii za biała, w Polsce za czarna - przyznała Ifi.

W 1990 roku wokalistka i jej mama przyjechały do Polski. - Ona takim scenicznym zwierzęciem była od samego początku. Uwielbiała śpiewać, uwielbiała występować - wspominała mama Ifi, Jadwiga Bernaś-Błaszczyk.

Zamiłowanie do muzyki nie przeminęło, więc naturalną koleją rzeczy było to, że Ude związała swoją karierę zawodową ze śpiewem.

Twórczość Ifi Ude

- Ifi Ude maksymalnie czerpie ze swoich korzeni zarówno polskich, jaki i nigeryjskich. Bardzo mocno wchodzi w muzykę ludową polską i bardzo mocno wykorzystuje swój wokal afrykański. To wszystko jest okraszone lekką elektroniką, co daje taką mieszankę wybuchową, jaką praktycznie nikt w naszym kraju nie robi, więc jest jedna jedyna Ifi Ude - podkreśliła Gabi Drzewiecka, dziennikarka muzyczna.

Wokalistka tworzy oryginalne kompozycje i pisze teksty. Zawiera w nich swoje osobiste historie, doświadczenia i przeżycia.

- Piosenka "Tato tato" jest biograficzna pod względem tego, że ta relacja była trudna i że jej nie było tak naprawdę. Wychowała mnie mama i babcia, a ojciec nie interesował się moim losem. Porzucił mnie emocjonalnie, fizycznie, finansowo, pod każdym względem. Spotkaliśmy się, jak skończyłam 18 lat, to od razu pojechałam do niego. Nie liczyłam na to, że nagle będzie nie wiadomo jaka relacja, że to będzie tak jak w bajce. Mam 35 lat, jestem mamą i nie jestem w stanie zrozumieć, jak można tak po prostu porzucić dziecko - wyznała Ifi.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Mateusz Jarosławski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości