Gorące tematy

W co wierzą i jak działają antyszczepionkowcy? "Wkurzają cię i przyciągają, masz taką wielką chęć poznania"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Antyszczepionkowcy - w co wierzą i jak działają?
Antyszczepionkowcy - w co wierzą i jak działają? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Liczba przeciwników szczepień rośnie od wielu lat. Wraz z wybuchem pandemii COVID-19 jeszcze ich przybyło. Jacek Hugo–Bader, reporter i pisarz postanowił przyjrzeć się ludziom, którzy wspierają tzw. ruchy antyszczepionkowe. Tak powstała niezwykła książka "Strażnicy wolności". O pracy nad nią autor opowiadał w Dzień Dobry TVN.

Kim są antyszczepionkowcy?

Jacek Hugo–Bader to jeden z najwybitniejszych polskich reportażystów. Niedawno na rynku ukazała się jego najnowsza książka "Strażnicy wolności", która pokazuje, kim są i jak myślą antyszczepionkowcy. Pisarz przyznał, że bardzo chciał znaleźć zespół cech, które łączą przeciwników szczepień. Tymczasem okazało się to bardzo trudne. - W zasadzie znalazłem tylko jedną rzecz, która charakteryzuje ich wszystkich, a mianowicie głęboka religijność - mówił w Dzień Dobry TVN Jacek Hugo–Bader.

Warto dodać, że do antyszczepionkowców i wyznawców teorii spiskowych należą także lekarze. - Oni autoryzują te teorie. Jak z nimi rozmawiasz i mówisz, że te ich teorie nie trzymają się kupy, mówią: "jakże nie, przecież mamy wybitne autorytety" i wymieniają np. 5 osób, [...], mają 5. takich, którymi zawsze się podpierają - mówił pisarz.

W co wierzą antyszczepionkowcy?

Reporter dodał, że nie wszystkie osoby, do których się zgłosił z prośbę o rozmowę, wyraziły na nią zgodę. Ci, którzy zechcieli przedstawić swoje stanowisko, sugerowali np., że karetki, które jeżdżą na sygnale, należą do ogólnoświatowego spisku, bo pandemii nie ma, a karetka jest pusta. - Teoria spiskowa nie musi mieć nic wspólnego z rozsądkiem. Ona nie jest realna. Wystarczy powiedzieć, dlaczego karetka jedzie pusta - zawsze jeździły puste, jak gdzieś jechały. Coś tak prostego, a oni wynajdują w tym spisek, drugie dno, podtekst - mówił reporter.

Pisarz dodał, że antyszczepionkowcy budzą w nim ambiwalentne uczucia. - Wkurzają cię i przyciągają, lubisz i nie lubisz, złoszczą cię i masz taką wielką chęć poznania - mówił. Co najbardziej zaskoczyło go podczas pisania książki? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości