Malowniczy dom w starym wiatraku. To miejsce ukryte wśród mazurskich jezior

HGTV: Dom w starym wiatraku
W programie "Nieoczywiste miejsca" Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła wyjątkowy dom, który mieści się w stylowym, starym wiatraku. Bronisław Konopacki dba o mazurską budowlę tak, jak przed laty robił to jego ojciec. Teraz ta przestrzeń ma niepowtarzalny klimat.

"Nieoczywiste miejsca" w HGTV

W programie HGTV pt. "Nieoczywiste miejsca" Katarzyna Jaroszyńska odwiedza zwykłych Polaków w oryginalnych wnętrzach. Widzom pokazuje mikrodomy z prefabrykatów, przyczepy, domki holenderskie, barki, a nawet siedliska z kontenerów. Bada etapy budowy tych przestrzeni i poznaje wszystkie nietypowe rozwiązania wnętrzarskie.

W jednym z odcinków odwiedziła mazurski wiatrak, który jest oczkiem w głowie Bronisława Konopackiego. To miejsce ukryte wśród malowniczych jezior, gwarantuje najpiękniejszy widok na okolicę.

Mazurski wiatrak

Właściciel budynku tłumaczył, że część pięknego wiatraku jest drewniana, lecz parter oraz piwnica - murowana. Niegdyś główny napęd, czyli śmigła, znajdowały się na samej górze, na dole natomiast odbywało się mielenie mąki. Na poszczególnych piętrach z kolei magazynowano zboża.

- Wychowałem się tutaj. Tata - bo był cieślą, jak ja - odrestaurował go i odbudował od podstaw. Wiatrak jest z XVIII wieku, ale wiadomo, przyszedł na niego czas i wojna go zrujnowała . Stała taka ruina, ale znaleźli się właściciele zainteresowani tym obiektem, którzy chcieli go odbudować. No i mój tato to zrobił - wspominał Bronisław Konopacki w programie HGTV.

W środku znajdują się meble stworzone na zamówienie. Na każdej kondygnacji są całkiem inne pomieszczenia - na dole jest kuchnia, piętro wyżej salon, natomiast na kolejnych poziomach - sypialnie dla gości. Całość w stożku podtrzymuje 8 belek nośnych.

- Widoki mamy fajne. Tu się trochę lodowiec postarał, bo mamy górki, lasy i jeszcze jezioro - dodał właściciel.

Zobacz też:

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości