Z kamerą za kulisami Rolanda Garrosa. "Podczas turnieju pracuje tu 10 tysięcy osób"

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Anna Kowalska
Z kamerą za kulisami Rolanda Garrosa
Z kamerą za kulisami Rolanda Garrosa Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

15 kortów, 600 tysięcy kibiców i 2 zwycięstwa Igi Świątek. French Open to ważne sportowe święto, które w tym roku rozpoczęło się już 22 maja. Ekipa Dzień Dobry TVN na czele z reporterką Anną Kowalską otrzymała niepowtarzalną możliwość zajrzenia za kulisy turnieju Rolanda Garrosa.

French Open 2023. Jak wygląda organizacja turnieju?

Tegoroczny turniej Rolanda Garrosa rozpoczął się w poniedziałek 22 maja i będzie trwał do niedzieli 11 czerwca. Szansę na wygraną ma polska reprezentantka tenisa Iga Świątek, która zdobyła I miejsce na French Open już dwukrotnie.

Reporterka Dzień Dobry TVN Anna Kowalska miała okazję przyjrzeć się z bliska miejscu, w którym nasza sportsmenka zawalczy o tytuł najlepszej tenisistki. Jaka jest jego historia?

- Kort centralny powstał prawie 100 lat temu i właściwie się nie zmienił. Wszystko dookoła się zmieniło, ale sam kort i nawet jego ziemia nie zostały ruszone ani razu. Wciąż czuć tutaj pot wylany przez René Lacoste w 1928 roku. Każdy zawodnik marzy, by tu zagrać, ale oczywiście na korcie centralnym grają największe nazwiska przy pełnych trybunach. Mieści się tu 15 tysięcy kibiców. To, co prawda, mniej niż na kortach centralnych innych wielkich szlemów, ale dewizą Paryża jest jakość, a nie ilość. My stawiamy na tradycję - zaznaczył dyrektor Rolanda Garrosa Gilles Jourdan.

Podczas turnieju pracuje tu 10 tysięcy osób. Wśród nich są sędziowie, dzieci do podawania piłek czy dziennikarze

Dlaczego French Open nazywany jest turniejem Rolanda Garrosa?

Fani tenisa doskonale wiedzą, że French Open zamiennie nazywany jest turniejem Rolanda Garrosa. Co ciekawe, wspomniany Roland Garros nigdy nie uprawiał tej dyscypliny sportowej. Kim więc był?

- Może znalazłoby się w archiwach jedno zdjęcie, na którym trzyma rakietę, ale to tak naprawdę lotnik. Jako pierwszy przeleciał nad Morzem Śródziemnym w 1913 roku. Zginął w walce w I wojnie światowej, a stadion nosi jego imię, bo jeden z założycieli kortów był jego przyjacielem i chciał złożyć mu hołd - tłumaczy Lauriane Labes, organizatorka turnieju.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Anna Kowalska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości