Profilaktyka zdrowia

Wybielanie zębów sodą oczyszczoną i cytryną - szybki, prosty i tani przepis na bielsze zęby

Profilaktyka zdrowia

Jeśli szukasz sposobów na przywrócenie zębom bieli, koniecznie wypróbuj sprawdzone pomysły naszych babć. Składniki znajdziesz w każdym sklepie, a przeprowadzenie zabiegu zajmie Ci zaledwie kilka minut. Zobacz, jak zastosować wybielanie zębów sodą i cytryną.

Być może Twój uśmiech pozostawia wiele do życzenia, zęby dawno straciły śnieżnobiały kolor, pojawiły się na nich osady z kawy i herbaty, a może nawet przebarwienia po winie. Planujesz zabieg wybielający, ale wciąż zwlekasz. Jeśli masz chwilę, a w kuchni znajdziesz cytrynę i opakowanie sody oczyszczonej możesz spróbować wybielić zęby w domu.

Wybielanie zębów sodą

Wybielanie zębów sodą ma swoich zwolenników i przeciwników. Działanie sody opiera się na mechanicznym usuwaniu nagromadzonego osadu, nie zaś na chemicznym procesie wybielania. Stąd przestroga, aby wybielanie sodą stosować raz na jakiś czas, by nie uszkodzić szkliwa. Naruszone szkliwo nie chroni zębów, a stąd już tylko krok do próchnicy i kłopotów z zębami. Jednak metoda ta stosowana rozsądnie i z umiarem może przynieść nam korzyści w postaci usunięcia zabrudzeń i przebarwień.

>>> Zobacz też:

Zadbaj o zdrowy uśmiech Twojego dziecka

Wybielanie zębów sodą - jak to zrobić?

Pomysłów na użycie sody jest kilka, możesz wybrać najwygodniejszy dla siebie. Wybielanie zębów sodą oczyszczoną zacznij od przygotowania papki. Zmieszaj sodę oczyszczoną z odrobiną wody utlenionej lub zwykłej i taką masę nałóż na kilka minut na zęby, a następnie umyj je jak zawsze. Możesz też nałożyć odrobinę sody na pastę podczas codziennego szczotkowania.

Wybielanie zębów sodą i cytryną

Innymi metodami stosowanymi chętnie przez osoby pragnące cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem jest mieszanka sody i soku z cytryny. Czy wybielanie zębów sodą i cytryną jest skuteczne? I czy jest bezpieczne dla zębów? Dentyści sugerują, że takie sposoby bywają przeceniane przez stosujących je i niestety, nadużywanie. Cytryna może powodować niszczenie szkliwa, a w następstwie osłabiać zęby i prowadzić do rozwoju próchnicy i nadwrażliwości. Oprócz tego mieszanka może podrażniać dziąsła. Dlaczego tak się dzieje? Owoce cytrusowe, w tym cytryna, zawierają kwasy, które mogą działać drażniąco. To dlatego nie zaleca się mycia zębów bezpośrednio po spożyciu owoców cytrusowych. Kwas zmiękcza szkliwo, a dodatkowe tarcie niszczy je. To prosta droga do nadwrażliwości na kwaśne, zimne i ciepłe potrawy.

Wybielanie zębów sodą i cytryną. Za i przeciw

Jak w przypadku każdego zabiegu wykonywanego samodzielnie, tak i w przypadku wybielania zębów sodą i cytryną , istnieją liczne za i przeciw. Co przemawia na korzyść takich metod? Oczywiście dostępność składników, niski koszt, szybkość i łatwość wykonania zabiegu. Biorąc pod uwagę, jakich nakładów pieniężnych wymaga od nas profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, perspektywa wybielenia zębów za kilka złotych jest doprawdy kusząca. Nie musimy także nigdzie wychodzić, a prosty zabieg możemy przeprowadzić w wolnej chwili. Jednak, jak mówią specjaliści, takie działania mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. To fakt, że zęby staną się bielsze, ale przy okazji możemy uszkodzić szkliwo. Takim właśnie ryzykiem obarczone są domowe metody, jak wybielanie zębów sodą oczyszczoną i cytryną.

Stosować czy nie? Wybielanie zębów sodą i cytryną

Biorąc pod uwagę zalety oraz możliwe działania niepożądane przeprowadzanych samodzielnie zabiegów wybielania zębów, każdy musi zdecydować, czy rezultaty są warte takiego ryzyka. Jeśli metoda stosowana jest sporadycznie i w sposób rozsądny, zabieg nie powinien wyrządzić nam krzywdy. Jednak wybielanie sodą i cytryną przeprowadzane zbyt często może niekorzystnie odbić się na stanie naszych zębów i dziąseł. Jak podejdziemy do tematu wybielania zębów w domu, to kwestia indywidualna i poddana pod rozwagę każdego, kto pragnie za wszelką cenę cieszyć się białym uzębieniem.

>>> Zobacz też:

Jak pielęgnować skórę naczynkową?

Jeśli nie wybielanie sodą, to co?

Wszystkim, którzy zdecydują się zrezygnować z łatwo dostępnych sposobów wybielania zębów, można zaproponować stosowanie specjalnych past do zębów, pasków wybielających i preparatów dostępnych w aptece. To kosmetyki przetestowane, przebadane, nie wyrządzą więc krzywdy naszym zębom, jeśli będziemy używać ich zgodnie z zaleceniami prodecunetów. Dla tych, którzy nie mają chęci ryzykować i sprawdzać, czy wybielanie sodą nie uszkodzi zębów, gabinety stomatologiczne przygotowały bogatą ofertę zabiegów wybielających. To spore koszty, ale też i inwestycja w siebie. Warto dowiedzieć się więcej o profesjonalnych sposobach wybielania. Co mamy do wyboru?

  • Metodę nakładkową
  • Naświetlanie lampą
  • Wybielanie laserowe

Jeśli chcesz zadbać o zęby, przywrócić im blask i nie martwić się o ewentualne działania niepożądane, zrezygnuj z wybielania zębów sodą i cytryną , a także solą i węglem, a zamiast tego zdecyduj się na zabieg w gabinecie stomatologii estetycznej. To gwarancja bezpieczeństwa, wyboru najlepszej metody i spektakularnych efektów. Przy okazji wizyty na pewno będziesz mieć możliwość gruntownego zadbania o zęby.

>>> Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości