Profilaktyka zdrowia

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 może wspomóc w leczeniu raka? Badacze mają ciekawe ustalenia

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
dziennik.pl
szczepionki

Czy szczepionka przeciwko COVID-19 może wspomóc leczenie raka? Okazuje się tak. Badacze z Chin oraz Niemiec wykazali, że pacjenci z nowotworem nosogardzieli, którzy otrzymali chińską szczepionkę znacznie lepiej reagowali na leczenie. W jaki sposób?     

Szczepionka przeciwko COVID-19 wspomaga leczenie raka

W leczeniu nowotworów nosogardzieli stosuje się terapię, która ma pobudzić układ immunologiczny chorego do walki z chorobą. Sądzono, że podanie szczepionki przeciwko COVID-19 może znacząco obniżyć skuteczność leczenia. Jednak badania wykonane przez naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego Shanxi i Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn pokazują, że tak nie jest. Opracowana w Chinach szczepionka przeciwko COVID-19 - SinoVac - może wspomóc leczenie nowotworów.

Choroby gwiazd

Monika Miller szczerze o swojej chorobie
Monika Miller szczerze o swojej chorobie
wideo 2/3

Ogromna grupa nowotworów, aby się chronić, blokuje działanie receptora nazywanego PD-1. To właśnie on aktywuje układ immunologiczny do walki z chorobą. Na szczęście udało się opracować leki, które blokują ten mechanizm. Tak samo działa szczepionka SinoVac. - Obawiano się, że szczepienia nie będą kompatybilne z terapiami anty-PD1. Szczególnie dotyczyło to raka nosogardzieli, który, podobnie jak SARS-CoV2 dotyka górnych dróg oddechowych - powiedział Jian Li ze Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn.

Szczepionka przeciwko COVID-19. Jak działa u pacjentów z nowotworami?

Tezę o niezwykłych właściwościach szczepionki naukowcy postawili po przebadaniu 1500 pacjentów onkologicznych leczonych w 23 szpitalach w różnych częściach Chin. Szczepienie otrzymało niecałe 400 ochotników. - Co zaskakujące, odpowiedzieli wyraźnie lepiej na terapię anty-PD-1, niż niezaszczepieni. Co więcej, nie doświadczali z większą częstością poważnych skutków ubocznych - powiedział jeden z autorów badania.

Badacze podkreślają, że nie potrafią jeszcze odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób szczepionka wspomaga walkę z chorobą nowotworową. - Zakładamy, że szczepienie aktywuje pewne komórki immunologiczne, które atakują guza. Dalej będziemy badali tę hipotezę - tłumaczył dr Qi Mei ze Szpitala Uniwersyteckiego Shanxi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: dziennik.pl

Źródło zdjęcia głównego: Catherine Falls Commercial/Getty Images

Pozostałe wiadomości