Profilaktyka zdrowia

Macierzyństwo z padaczką w tle. "Po diagnozie postawiono na mnie przysłowiowy krzyżyk"

Profilaktyka zdrowia

Mimo, że padaczka to jedna z częściej diagnozowanych chorób neurologicznych, to ciągle krąży wokół niej wiele mitów. Wciąż żywe jest przekonanie, że kobiety, które zmagają się z tym schorzeniem nie mają szans na macierzyństwo. Czy faktycznie tak jest? W Dzień Dobry TVN rozmawiamy na ten temat z Alicją Sztygowską-Lisowską i Marie Kato-Kmieć, które chorują na padaczkę oraz Mają Kopytek-Beuzen, neurologiem.

Macierzyństwo z padaczką w tle

Padaczka to choroba neurologiczna. Szacuje się, że na całym świecie zmaga się z nią blisko 65 milionów ludzi. Wśród nich są Alicja Sztygowska-Lisowska, autorka bloga "Co te padaki robią?" oraz Marie Kato-Kmieć. Kobiety mimo choroby zdecydowały się założyć rodziny i urodzić dzieci.

- Kiedy mnie zdiagnozowano postawiono na mnie przysłowiowy krzyżyk. Powiedziano mi, że nie skończę studiów, że będę miała problemy w związkach, bo kto by chciał spotykać się z dziewczyną chorą na padaczkę. Los pokazał, że może być zupełnie inaczej i wychowujemy z mężem 7-letnią córkę - powiedziała w Dzień Dobry TVN Alicja Sztygowska-Lisowska.

Podobne doświadczenia miała Marie. - Pogodziłam się z tym, że nie założę rodziny. Wyjechałam za granicę i ukrywałam swoją chorobę. Czułam, że jest ona wstydliwa i bardzo mocno odrzuca ludzi - zdradziła. Dzisiaj kobieta jest szczęśliwą mamą czwórki dzieci.

Czy padaczka wyklucza macierzyństwo?

Padaczka to choroba, o której mówi się rzadko. Do tego narosło wokół niej wiele krzywdzących mitów. Jeden z nich dotyczy tego, że kobiety w ciąży nie mogą mieć dzieci. Jaka jest prawda?

- Ciąże u kobiety z padaczką prowadzi się tak samo, jak u kobiety zdrowej. W 90 proc. przypadków przebiega ona prawidłowo i na świat przychodzą zupełnie zdrowe dzieci - mówiła w Dzień Dobry TVN Maja Kopytek-Beuzen, neurolog.

Z jakimi trudnościami musi mierzyć się mama, która choruje na padaczkę? - Myślę, że z takimi samymi, jak przy każdej innej chorobie przewlekłej. Musimy być cały czas pod opieką lekarza, do tego musimy przestrzegać zasad. W moim przypadku są to m.in. 9 godzin snu i stały kontakt z mężem. Dodatkowo unikam sytuacji, które mogłyby doprowadzić do ataku i regularnie przyjmuję leki - wyjaśniła Alicja.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Osi Ugonoh zamieszkała z młodszą siostrą: "Poznajemy się na nowo. Bardzo się różnimy"

Sylwia Bomba zaprosiła nas do swojego domu. "Mówili mi: jesteś gruba i seplenisz - nie masz szans na karierę"

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości