"Mamy leki, które kontrolują chorobę". Jak wygląda życie z astmą?

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Szymon Brózda, Agata Młynarska
Bez tabu o astmie
Bez tabu o astmie Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Astma to choroba układu oddechowego. Do jej najbardziej charakterystycznych objawów należą kaszel, świszczący oddech oraz duszności. U kogo diagnozuje się ją najczęściej? Czy można ją całkowicie wyleczyć? Wyjaśniała to dr Joanna Miłkowska-Dymanowska, pulmonolog.

Astma - co to za choroba?

Szacuje się, że 10 proc. naszej populacji ma łagodną lub umiarkowaną postać astmy, czyli objawy ma tylko od czasu do czasu. Sporo pacjentów z tej grupy ignoruje objawy i nie podejmuje leczenia.

- Jak jej nie leczą, to mogą dostać nagłego zgonu sercowego w przebiegu astmy - ostrzega dr Joanna Miłkowska-Dymanowska, pulmonolog, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Łodzi.

Należy podkreślić, że astma jest przede wszystkim chorobą oskrzeli i może być powiązana z innymi schorzeniami dróg oddechowych, najczęściej łączy się z alergicznym nieżytem nosa. O jej rozwoju decydują m.in. czynniki środowiskowe, ale także uwarunkowania genetyczne.

- Jeżeli rodzice są alergikami i chorują na astmę, to ryzyko wystąpienia choroby może wzrosnąć o 50 proc. u ich dzieci - tłumaczy specjalistka.

Astma - objawy

Do objawów astmy należą m.in. kaszel, świszczący oddech oraz duszności. Choć wydają się bardzo charakterystyczne, zdarza się, że są mylone m.in. z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP), zespołem zatokowo-oskrzelowym, a nawet z refluksem przełykowo-oskrzelowym.

Jak leczy się astmę?

- Mamy leki, które kontrolują chorobę. Astmy nie możemy wyleczyć. Osoba, która leczy się [...] i nie ma żadnych objawów choroby, będzie żyła tak, jak każdy, kto nie ma astmy. Znajdziemy pewnie wielu sportowców, którzy zdobywali złote medale - mówi pulmonolożka.

Czy astmę można zdiagnozować w każdym wieku? Dowiecie się tego z dalszej części materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Szymon Brózda, Agata Młynarska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości