Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?

Krioterapia zabieg w salonie
Fot. dimid_86 / Getty Images
Krioterapia to leczenie zimnem, które stosuje się na wybraną część ciała (krioterapia miejscowa) lub na całe ciało (krioterapia ogólnoustrojowa). Działa ona przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Mimo pozytywnych efektów stosowania krioterapii, istnieją również przeciwwskazania do leczenia zimnem.
 • Krioterapia – na czym polega?
  • Wskazania do krioterapii
   • Przeciwwskazania do krioterapii

    Zobacz też: Piramida długowieczności - czyli jak żyć 120 lat?

    Krioterapii nie mogą stosować chorzy z nowotworem i kobiety w ciąży. Z krioterapii kolana muszą zrezygnować pacjenci, u których stwierdzono takie przeciwwskazania, jak np. krioglobulinemia, niedoczynność tarczycy, choroby układu sercowo-naczyniowego czy zmiany skórne o charakterze ropno-zgorzelinowym.

    Krioterapia – na czym polega?

    Krioterapia to krótkotrwałe, terapeutyczne wykorzystanie temperatur poniżej -100℃ . Pierwszy raz zastosowano ją w 1978 roku u pacjentów cierpiących z powodu zesztywniającego zapalenia stawów. Celem zabiegu jest spowodowanie fizjologicznej reakcji na zimno , której efektem jest między innymi działanie przeciwbólowe. Niska temperatura prowadzi do czynnościowego wyłączenia receptorów czuciowych i ich połączeń z proprioreceptorami. Poza tym zimno ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Zastosowanie temperatur kriogenicznych wywołuje również reakcje, które dają efekt nerwowo-mięśniowy, hormonalny, krążeniowy i metaboliczny. Krioterapię można wykonywać na wybraną część ciała, wówczas nosi ona nazwę krioterapii miejscowej. Ułatwia ona prowadzenie rehabilitacji konkretnego odcinka, który został zajęty przez proces chorobowy. Biorąc pod uwagę czas trwania zabiegu, krioterapię miejscową powszechnie dzieli się na: krótkotrwałą, przerywaną i długotrwałą. Krioterapia na całe ciało pacjenta (tzw. ogólnoustrojowa) prowadzona jest w komorze kriogenicznej , w temperaturze od -120 do -130℃. Pacjent przebywa w kriokomorze maksymalnie 3 minuty. W czasie zabiegu ubrany jest jedynie w strój kąpielowy, ma na sobie również skarpetki, drewniane buty i ochraniacze na usta, nos i uszy. W razie wystąpienia niepożądanej reakcji interweniuje lekarz i/lub fizjoterapeuta nadzorujący przebieg leczenia. Terapia zimnem składa się z przynajmniej 10 zabiegów.

    Wskazania do krioterapii

    Krioterapia wykorzystywana jest w uśmierzaniu objawów wielu schorzeń. Jest ona skuteczna w leczeniu chorób narządu ruchu, chorób zwyrodnieniowych stawów obwodowych i kręgosłupa . Niska temperatura daje ulgę pacjentom, u który doszło do zmian przeciążeniowych i zapalnych. Jest ona skuteczna w przypadku chorób układu nerwowego ze spastycznością. Stosowana jest u chorych na stwardnienie rozsiane i odczuwających objawy wynikające z choroby Parkinsona. Co więcej, krioterapia stosowana jest w odnowie biologicznej i medycynie sportowej. Wskazaniem do krioterapii jest m. in. zespół bolesnego barku i dna moczanowa. Może ona również przynieść ulgę w sytuacji naderwania ścięgna, uszkodzenia mięśni czy fibromialgii.

    Przeciwwskazania do krioterapii

    Krioterapia jest zabiegiem, co do którego istnieją przeciwwskazania . Pewne jednostki chorobowe i stany uniemożliwiają wprowadzenie leczenia zimnem. Krioterapia jest np. zabroniona u osób chorujących na chorobę nowotworową. Przeciwwskazania bezwzględne uniemożliwiające korzystanie z kriokomory to również: krioglobulinemia, hemoglobinuria napadowa, zakrzepowe zapalenie żył głębokich, zatory tętnic obwodowych oraz ciężkie choroby serca i układu krążenia. Z krioterapii kolana lub innego bolącego stawu muszą zrezygnować chorzy, u których stwierdzono takie przeciwwskazania jak astma i ciężkie schorzenia dróg oddechowych . Z terapii nie mogą skorzystać też pacjenci ze zdiagnozowaną chorobą Raynauda będącą zaburzeniem naczynioruchowym, w którym dochodzi do nadmiernego skurczu naczyń krwionośnych wywołanych stresem bądź obniżoną temperaturą otoczenia. Ponadto z leczenia zimnem nie skorzystają osoby z zaburzeniami czucia i przyjmujący leki immunosupresyjne. Pacjenci, którzy uważają, że krioterapia miejscowa może im pomóc, muszą wiedzieć, że przeciwwskazaniem do tego zabiegu jest zapalenie dróg moczowych . Z tego rodzaju terapii powinny zrezygnować osoby z niską tolerancją na minusowe temperatury, rozrusznikiem serca i z niedoczynnością tarczycy. Przeciwwskazania do krioterapii dotyczą również kobiet w ciąży, którym nie wolno stosować takiego leczenia. Krioterapia jest zabiegiem bezpiecznym, ale nie może być przeprowadzona u pacjentów zmagających się z alkoholizmem. Niemałym utrudnieniem jest też klaustrofobia, która może dać o sobie znać w niewielkiej kriokomorze . Krioterapia nie może zostać wykonana u pacjentów, u których występują takie przeciwwskazania jak neuropatie układu współczulnego, odmrożenia, niewydolność oddechowa. Należy być również świadomym, że z krioterapii nie powinny korzystać dzieci poniżej 10. roku życia .

    Krioterapia u pacjentów, w przypadku których nie stwierdzono żadnych z wymienionych przeciwwskazań, może powodować niewielkie wahania ciśnienia. Do efektów ubocznych zalicza się również reakcję alergiczną spowodowaną skrajnie niską temperaturą. Po zabiegu może wystąpić mrowienie i uczucie swędzenia.

    Zobacz film: Czy kosmetyki naturalne leczą trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN

    Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości

    Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla
    Materiał promocyjny

    Przepisy na aromatyczne marynaty do dań z grilla