Związki i seks

Kim jest kobieta bluszcz? "Na rozwój takiej osobowości często ma wpływ wychowanie"

Związki i seks

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Kim jest kobieta bluszcz?
Kim jest kobieta bluszcz?Dzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNKim jest kobieta bluszcz?

Badania pokazują, że już 1/4 z nas żyje w pojedynkę. Nie zmienia to faktu, że wiele kobiet cierpi z powodu samotności i zaczyna oplatać partnera. Mają nadzieję, że dzięki temu ukochany ich nie zostawi. Kim jest kobieta bluszcz? Czy tylko panie przejawiają takie zachowania? O tym w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Robertem Kowalczykiem, psychologiem, seksuologiem klinicznym i psychoterapeutą.

Kim jest kobieta bluszcz?

- To osoba, która się oplata. Mówimy o pewnym oddaniu, takiej nieporadności - mówił w Dzień Dobry TVN dr n. med. Robert Kowalczyk, psycholog, seksuolog kliniczny, psychoterapeuta. Taka osoba spełnia wszystkie potrzeby partnera. Jest absolutnie oddana, jest odbiciem potrzeb partnera lub partnerki. - To jest takie przekonanie, że jak się zupełnie oddam drugiej osobie, to ona mnie nie opuści - tłumaczył. W ten sposób - bardzo często - próbują sobie rekompensować brak więzi, bliskich relacji z okresu dziecięcego, dorastania.

Na początku taka postawa może się wydawać bardzo atrakcyjna. - To jest osoba, która spełnia wszystkie potrzeby, jest na każde zawołanie, która wręcz wyprzedza. W dłużej perspektywie okazuje się, że to jest oplatające - mówił specjalista. Czasem zdarza się, że taka osoba zaczyna też szantażować swojego partnera, jednak robi to bardzo subtelnie. - To jest uwikłanie emocjonalne, bo przecież jest zawsze, na każde zawołanie. To jest taki szantaż z poziomu emocji - dodał.

Kto częściej "oplata" swojego partnera?

- Jeżeli popatrzymy na to z perspektywy badań nad osobowością zależną, to częściej występuje ona jednak u kobiet - mówił. Co ciekawe, na rozwój takiej osobowości często ma wpływ wychowanie. - Dziewczynki są generalnie trenowane do tego, żeby spełniać potrzeby. Mają być odbiciem potrzeb - dodał specjalista.

Choć związek z taką osobą na dłuższą metę może być męczący, to są układy, które na takiej relacji bardzo długo funkcjonują. - Jeżeli chcemy mieć relację partnerską, to jednak trzeba się zastanowić, co zrobić z tym mechanizmem i jak go rozbroić. On może funkcjonować, tylko przy większej świadomości. Ten wgląd może tutaj dać psychoterapia - tłumaczył specjalista.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości