Życzenia z okazji 1. rocznicy ślubu – porady i przykłady życzeń

kobieta, która czyta kartkę z życzeniami
Czego życzyć na pierwszą rocznicę ślubu?
Źródło: Luis Alvarez/Getty Images
Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową. Dla małżonków jest ona zazwyczaj bardzo ważna. Warto z tej okazji złożyć najlepsze życzenia – zarówno sobie nawzajem, jak i parom, które znamy, a które taką rocznicę właśnie obchodzą.

Jakie powinny być życzenia na papierową rocznicę ślubu? Czego życzyć na rocznicę ślubu? Jak sprawić, aby ten dzień był wyjątkowy i szczególny? Życzenia powinny być przede wszystkim szczere, wtedy są najbardziej wartościowe. A jak je składać? Przedstawiamy kilka cennych rad.

Miłość i związki

DD_20240214_Dzieci_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość oczami dzieci - napisy
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Miłość od pierwszego wejrzenia Kornelii i Marka
Kiedy kochamy zbyt mocno
Kiedy kochamy zbyt mocno
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy znaleźli miłość w programie?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Czy pisać o sobie prawdę w aplikacjach randkowych?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość romantyczna jest szkodliwa?
Miłość rośnie wokół nas
Miłość rośnie wokół nas
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Sportowa miłość z "Big Brothera"
Miłość, która nie zna granic
Miłość, która nie zna granic
Miłość do siebie i muzyki
Miłość do siebie i muzyki
Dom pełen miłości
Dom pełen miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Jan Kasprowicz i historie jego miłości
Miłość z „Hotelu Paradise”
Miłość z „Hotelu Paradise”
 Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów
Niezwykła historia miłości Kariny i Adam Baldychów

Życzenia z okazji pierwszej rocznicy ślubu – jak je składać najbliższym?

Życzenia z okazji 1. rocznicy ślubu sprawiają młodym małżonkom wiele radości. Powinniśmy więc o nich pamiętać. Życzenia na papierową rocznicę ślubu powinny płynąć prosto z serca. Najlepiej złożyć je osobiście. Wystarczy kilka ciepłych słów, a małżonkowie na pewno docenią pamięć. Jeżeli nie ma możliwości złożenia życzeń osobiście, można zatelefonować lub wysłać kartkę okolicznościową. SMS oraz e-mail stosujemy w ostateczności. Rodzina powinna jednak pamiętać, że rocznica ślubu to przede wszystkim święto męża i żony. Jeżeli zatem nie wystosowali zaproszeń, najlepiej w tym dniu dać im czas na to, aby mogli go celebrować we dwoje. Można wyróżnić kilka rodzajów życzeń, które można w tym dniu przekazać najbliższym. Do najpopularniejszych należą religijne życzenia na rocznicę ślubu, śmieszne życzenia, a także życzenia klasyczne.

Religijne życzenia na rocznicę ślubu - wiele małżeństw w Polsce bierze ślub kościelny, a wiara jest ważna zarówno dla nich samych, jak i ich najbliższych. Dlatego wiele spływających do małżonków życzeń na pierwszą rocznicę ma charakter religijny:

"Niech Pan Bóg pobłogosławi Was, co wyznajecie śluby swe. Byście tej miłości nie zdradzali, ale wciąż kochali się. Bo miłość jedna nie przemija, lecz na wieki trwa. Sam Chrystus nam to przykazanie dał. Bo miłość i wierność do wiecznych wiodą bram".

Śmieszne życzenia na pierwszą rocznicę ślubu - oryginalne życzenia na długo zapadają w pamięć. Życzenia na rocznicę ślubu dla przyjaciół mogą mieć taką formę: "Droga koleżanko, z okazji rocznicy ślubu życzę ci, by bajki z dzieciństwa nie stały się rzeczywistością: by mąż nie wspinał się do domu po twoich włosach, by teściowa nie wręczała ci zatrutych jabłek, żebyś nie gubiła bucików i by twój mąż nie kłamał jak Pinokio!"

Śmieszne życzenia można wymyślić samemu. Warto zawrzeć w nich wspomnienia ze wspólnie spędzonych chwil i wpleść w nie anegdotę. Jubilaci na pewno będą bardzo szczęśliwi, wiedząc, że mają wspaniałych przyjaciół, którzy pamiętają o rocznicy ich ślubu.

Klasyczne życzenia - składając życzenia, można czerpać z literatury, zarówno z prozy, jak i poezji:

"A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź, wiatrem łagodnym włosy jak kwiaty rozwiej, zacałuj, ty mnie ukołysz i uśpij, snem muzykalnym zasyp, otumań, we śnie na wyspach szczęśliwych nie przebudź ze snu. Pokaż mi wody ogromne i wody ciche, rozmowy gwiazd na gałęziach pozwól mi słyszeć zielonych, dużo motyli mi pokaż, serca motyli przybliż i przytul, myśli spokojne ponad wodami pochyl miłością". (Konstanty Ildefons Gałczyński)

"Kochać to nie znaczy patrzeć na siebie nawzajem, lecz patrzeć razem w tym samym kierunku". (Antoine de Saint-Exupéry)

Życzenia z okazji rocznicy ślubu dla męża lub dla żony

Najlepiej, aby życzenia dla partnera były proste i szczere, aby odnosiły się do wspólnego życia, przeżyć, miło spędzonych chwil i momentów, które są znane tylko im dwojgu. Można również podeprzeć się cytatami z literatury:

"Kocham Ciebie – to znaczy: chcę z Tobą, Podźwignąć ciężar, co się życiem zowie, Być domu Twego światłem i ozdobą. I nieść Ci pokój, ciszę i zdrowie…" (Maria Konopnicka) Oprócz życzeń warto także pomyśleć o prezencie. Niekoniecznie musi to być droga biżuteria lub inny nadwyrężający domowy budżet prezent. Wystarczy drobny upominek, który sprawi współmałżonkowi radość. Życzenia na 1. rocznicę ślubu mogą być również połączone z prezentem w formie wyjścia do restauracji na romantyczną kolację, do teatru, kina czy opery. Wspólne wyjście na pewno będzie doskonałym sposobem na uczczenie tego wyjątkowego święta. Wiele par decyduje się także na wspólny wyjazd, dzięki któremu mogą pobyć tylko we dwoje i powrócić do chwil sprzed roku.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Luis Alvarez/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?