Porady

Origami świąteczne - jak zrobić własnoręczne ozdoby do domu?

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
wyroby z papieru na Boże Narodzenie

Jeśli chcesz odmienić swoje wnętrze i zrobić własnoręcznie ozdoby do domu, postaw na origami świąteczne. Dekoracje z papieru są unikatowe i zawsze modne.

Własnoręcznie wykonane ozdoby do domu cieszą najbardziej, a podczas świąt dekoracje wnętrz są nieodłącznym elementem przygotowań. Dowiedz się jak zrobić origami świąteczne i zaskocz swoich domowników nowymi ozdobami pomieszczeń.

Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - średnia wersja Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak zrobić ozdoby świąteczne - origami?

Udekoruj swój dom zupełnie nowymi elementami i zabierz się za świąteczne origami. Boże Narodzenie to wyjątkowy czas, w którym w naszych mieszkaniach pojawiają się urocze światełka, pachnąca choinka i drewniane figurki. Ozdoby z papieru są ponadczasowe, dlatego będą pasowały do każdego wnętrza, zarówno do salonów, jak i pokojów dziecięcych. Do ich wykonania potrzebujesz bardzo mało materiałów i nie musisz mieć zdolności plastycznych czy technicznych. Podpowiadamy, jak wykonać ozdoby świąteczne z papieru - krok po kroku.

Na samym początku zaczniemy od zrobienia choinki. Przygotuj kilka kwadratowych kartek, nożyczki, linijkę i klej. Złóż kwadrat po jednej i drugiej przekątnej. Po rozłożeniu, odwróć ją na drugą stronę i złóż kwadrat tak, aby powstały dwa prostokąty. Kwadrat teraz ma wiele przecięć. Wystarczy złożyć kartkę wzdłuż przekątnych i w taki sam sposób zrobić kilka kolejnych modułów. Nałóż je na siebie i świąteczne origami gotowe! Dla lepszego efektu możesz składać na przemian dwa różne odcienie zieleni.

Trudniejsza do zrobienia będzie gwiazdka origami, jednak efekt Cię zaskoczy. Możesz ją zawiesić na choince lub przyczepić sznurkiem do firan czy zasłon. Przygotuj kwadrat z kartki papieru w dowolnym kolorze (może być także papier z gazety). Złóż kartkę na pół, a następnie na skos, czyli lewy dolny róg zagnij do górnej krawędzi. Czas na drugą stronę - zagnij lewy górny róg do krawędzi u dołu. Powinna powstać kartka z przecinającymi ją liniami. Teraz złóż kartkę w taki sposób, aby prawy dolny róg znalazł się na samym środku przecięć. Górną część kartki złóż na pół, a dolną krawędź zagnij do górnej części kartki. Przełóż kartkę na drugą stronę i złóż ją wzdłuż linii, która się stworzyła. Powinna Ci zostać górna część od zagięcia, którą możesz przeciąć nożyczkami. Po rozłożeniu powinien powstać pięciokąt - teraz złóż go po wszystkich możliwych przekątnych, żeby powstało pięć linii z przecięciem po środku. Dolną część kartki zagnij do góry w taki sposób, aby dotknęła zagięć (licząc od pierwszego zagięcia od górnej krawędzi, będzie to druga po lewej i druga po prawej stronie). Tak samo zrób z pozostałymi stronami, a lewą krawędź zegnij wzdłuż zagięcia, potem dolną krawędź w taki sposób, aby kąt pięciokąta znalazł się na zewnątrz i zagnij. Tak samo zrób z pozostałymi krawędziami. Rozłóż konstrukcję i złóż do środka wszystkie boki - powinna powstać gwiazdka z pięciokątem na środku. Odwróć ją na drugą stronę i złóż prawy bok do środka, to samo zrób z resztą boków. Gotowe! Świąteczne ozdoby z papieru to nie tylko wyjątkowa dekoracja pomieszczeń w domu. Mogą również być świetnym pomysłem na prezent.

Zrób to sam: kartka świąteczna z origami

Zrobienie kartkę świąteczną z ozdobami origami zależy od Twojej kreatywności i inwencji twórczej. Możesz ją ozdobić np. choinką, którą zrobisz z instrukcji powyżej, jednak po złożeniu jednego modułu, możesz zagiąć do środka jedno ramię trójkąta z prawej strony i z lewej strony, tworząc na środku kształt otwierającego się trójkąta. Dzięki temu, zyskasz efekt 3D na kartce. W ten sam sposób stworzysz kolejne moduły, które nakleisz na siebie na kartce bożonarodzeniowej.

Świetnym pomysłem jest zrobienie kartki rozkładanej, gdzie choinka znajdzie się po środku. Do tego potrzebujesz kilku prostokątów w kolorze zielonym, a także bazę kartki (np. grubszy, złożony na pół, prostokątny kartonik). Do przyczepienia choinki przyda się klej oraz nożyczki. Przygotuj sobie kartkę, z której wytniesz prostokąty, każdy innej długości (od najmniejszego do największego). Teraz należy złożyć prostokąty w harmonijkę i przykleić do rozłożonej kartki w taki sposób, aby najdłuższy prostokąt był na dole, a najkrótszy na górze. Na samą górę możesz przyczepić wyciętą gwiazdkę z choinki.

Przy własnoręcznej kartce bożonarodzeniowej liczą się dodatki. Możesz ozdobić swoją choinkę kokardkami lub perełkami samoprzylepnymi, a zamiast zwyczajnej kartki, warto kupić taką, która będzie miała motywy bożonarodzeniowe -jako tło świetnie sprawdzi się kartka z bloku technicznego w dowolnym kolorze.

Pomysły na origami świąteczne - wielkanocne kartki

Boże Narodzenie to nie jedyna okazja na stworzenie ozdób z origami. Samemu lub wspólnie z dziećmi możesz w kreatywny sposób zrobić dekoracje wielkanocne. Warto je wykorzystać do kartek świątecznych dla najbliższych. Podstawą do tworzenia mogą być okręgi z kartek papieru - stworzysz z nich zająca lub kurczaka. Wystarczy je składać na pół lub na trzy części i ułożyć w odpowiedni kształt. Jako dziubek kurczaka możesz wykorzystać mały kwadrat z papieru, złożony na trzy części, tworząc trójkąt.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Worrachak Saenkhot/Getty Images

Pozostałe wiadomości