Motoryzacja

Prowadząc bez okularów można dostać mandat w wysokości 1500 zł - co oznacza kod 01.06 w prawie jazdy?

Motoryzacja

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN24
Prawo jazdy

Kierowca prowadzący pojazd bez odpowiednich uprawnień może spodziewać się mandatu nawet w wysokości 1500 zł. Tak traktowane są osoby, które mają w prawie jazdy wpisany kod 01.06. Co on oznacza?

Mandat za kod 01.06

Osoby z wadą wzroku najczęściej mają wpisane w prawo jazdy tzw. kod 01.06. Jest to jeden z najpowszechniejszych kodów, który wpisywany jest w tym dokumencie. Jeśli taki wpis znajdzie się już w naszym prawie jazdy, lepiej uważać i pilnować zaleceń. Jest to obowiązek noszenia okularów bądź soczewek kontaktowych podczas prowadzenia samochodu, nawet jeśli wada wzroku jest niewielka.

Motoryzacja

Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w góręDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Od początku 2022 roku mandat za jazdę bez uprawnień wzrósł do 1500 zł. To właśnie taką karę może ponieść kierowca, który nie stosuje się do zaleceń. Jeśli w rubryce wpisany jest kod 01.06, a kierowca nie ma okularów lub soczewek, to policjant może potraktować prowadzącego, jakby w ogóle nie miał prawa jazdy. W takiej sytuacji kierowca bez okularów lub soczewek kieruje pojazdem bez uprawnień, ponieważ ma do tego prawo jedynie w szkłach korygujących.

Konsekwencje prowadzenia auta bez okularów

Kierowcę, który prowadzi pojazd bez okularów, a ma wpisany w prawo jazdy kod 01.06 czekają także inne konsekwencje. W znowelizowanej ustawie "Kodeks wykroczeń" znajduje się informacja, że "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych".

Niezastosowanie się do wymogu, jakim jest noszenie okularów bądź soczewek kontaktowych, traktowane jest jako prowadzenie pojazdu bez uprawnień. W efekcie kierowca może nawet stracić prawo jazdy w razie popełnienia wykroczenia, którym jest właśnie prowadzenie bez uprawnień. 

Gdzie w prawie jazdy znajduje się kod 01.06 - jak go znaleźć?

Dodatkowe kody w prawie jazdy, w tym 01.06, znajdują się w rubryce 12. To w tym miejscu umieszczane są liczbowe oznaczenia kodów i subkodów, które określają konkretne ograniczenia w korzystaniu z uprawnień.

Poszczególne znaczenia kodów odnośnie noszenia okularów:

  • 01.01 – okulary,
  • 01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 01.03 – okulary ochronne,
  • 01.04 – szkła przyciemnione,
  • 01.05 – przepaska na oko,
  • 01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adam88xx/Getty Images

Pozostałe wiadomości