Styl życia

Kwiaty z origami - dla dzieci i dorosłych. Jak je zrobić?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kwiaty origami zrobione z papieru

Własnoręcznie zrobione kwiaty origami to świetna dekoracja domu, którą można wykonać w bardzo prosty sposób. Wystarczy wykorzystać kartkę papieru. Jak wykonać tulipana lub kwiat lotosu?

Kwiaty origami nie wymagają zdolności plastycznych, wycinania lub klejenia. Wystarczą kartki papieru w różnych odcieniach, aby stworzyć uroczą dekorację. Origami może okazać się wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu ze swoimi dziećmi.

Kwiaty z origami - krok po kroku

Jeśli zabiera się po raz pierwszy za kwiaty origami, proste modele będą dobrym początkiem do doskonalenia swoich umiejętności. Liczy się odrobina cierpliwości, motywacji i kreatywności, aby stworzyć piękną ozdobę do domu. Można tworzyć własnoręcznie kolekcję razem z całą rodziną. Warto namówić do origami szczególnie dzieci, dla których może to być fantastyczna zabawa.

Na początku podpowiadamy, jak wykonać najprostsze kwiaty origami, a mianowicie efektowne tulipany. Przyda się do tego kartka papieru, najlepiej kwadratowa (zgodnie ze sztuką origami), w wybranym kolorze. Kwadrat trzeba złożyć po przekątnej, rozłożyć i złożyć po drugiej przekątnej. Następnie zgiąć kartkę wzdłuż jednego boku, rozłożyć i tak samo zrobić z drugim bokiem. Po rozłożeniu kwadratowej kartki powinno się mieć przecięcia, które tworzą trójkąty.

Drugim krokiem jest złożenie papieru w trójkąt, od rogu do środka kwadratu, aby powstały dwie kieszonki w postaci trójkątów, których wierzchołki łączą się na środku. Teraz wystarczy każdy trójkąt złożyć w taki sposób, aby dolne rogi połączyły się z wierzchołkiem. W efekcie powinniśmy uzyskać kształt rombu. Trójkąty przekładać tak, aby romb był zrobiony z obu stron. Jeśli chce się stworzyć rozłożysty tulipan z origami, trzeba wywinąć płatki na zewnątrz. Główka kwiatka jest już gotowa, teraz wystarczy tylko wyciąć pasek z zielonej kartki papieru i przykleić do dłuższego patyczka drewnianego, który należy włożyć w środek główki kwiatka.

Kilka kolorystycznie dobranych ze sobą tulipanów może stać się wyjątkową ozdobą na parapecie czy komodzie. Kwiaty z origami są urocze, dlatego z chęcią wykonywane są przez dzieci, które wręczają ręcznie robione ozdoby swoim rodzicom czy dziadkom.

Jak zrobić kwiaty lotosu z origami?

Aby stworzyć papierowe kwiaty origami w postaci kwiatu lotosu, wystarczy na początku złożyć kartkę wzdłuż i wszerz, tak jak w przypadku tulipana. Następnie na skos, aby powstały przecięcia na całej kartce. Kolejnym krokiem jest zagięcie jednego z rogów do środka kartki. Tak samo trzeba zrobić z pozostałymi rogami. Czynność trzeba powtórzyć dwukrotnie, zagiąć ponownie wszystkie rogi do środka. Teraz trzeba odwrócić kwiat lotosu na drugą stronę i znowu zagiąć rogi do środka. Pociągnąć krawędź z jednego rogu do przodu, aby płatki się "otworzyły". Uważać, aby nie rozerwać papieru. Tak samo pociągnąć w swoją stronę rogi, które znajdują się z tyłu. Kwiaty origami w postaci kwiatu lotosu mogą okazać się efektowną ozdobą, np. na drewnianych tackach lub podstawkach.

Własnoręcznie robione kwiaty - origami modułowe

Bardziej zaawansowaną metodą jest tak zwane origami modułowe. Aby zrobić pojedynczy moduł, który potem przyda się do robienia kwiatów, należy podzielić kartkę A4 na 16 lub 32 równe części. Jedną karteczkę trzeba złożyć wzdłuż i wszerz, a następnie zagiąć boki do środka. Po odwrocie trzeba zagiąć boki do środka i do góry. Moduł w postaci trójkąta jest gotowy. Teraz można je ze sobą dowolnie łączyć, aby uzyskać pożądany kształt.

Kwiaty lotosu zrobione z origiami
ForestMavka/Getty Images Kwiaty lotosu zrobione z origiami Źródło: Getty Images

Kwiaty z origami modułowego można ułożyć w taki sposób, aby utworzyć z nich okręg. Środek możesz zostawić pusty. Okrągły kwiat uzyska się, kiedy ułoży się dookoła 24 moduły, np. po 3-4 moduły. Średnica jest dowolna. Łodygę do kwiatka wykonuje się w identyczny sposób - wystarczy połączyć ze sobą moduły jeden na drugi, tworząc długą zgodnie z potrzebami. Do łodygi można stworzyć także listki. Ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Dekoracje z origami do domu

Sztuka origami pochodzi z Chin, choć powszechnie uważa się, że to Japonia słynie z tej kreatywnej metody. Bardzo szybko zdobyła popularność w Europie. Punktem wyjścia w tej zabawie rękodziełem jest kwadratowa kartka papieru i składanie jej na wiele różnych możliwości. W podstawowej wersji tworzenia origami nie można używać kleju ani nawet nożyczek.

Kwiaty z origami można na wiele sposobów wykorzystać jako własnoręcznie wykonana ozdoba. Jednym z pomysłów jest powieszenie kwiatów na sznurku, w różnych odstępach, a następnie przyczepienie sznurków np. do firan lub zasłon. Tulipany można ułożyć w jeden duży bukiet i wstawić go do szklanego wazonu.

Do stworzenia ozdoby z origami można także wykorzystać drewniane pudełko, które zapełni się własnoręcznie wykonanymi kwiatami. Wyjątkowo będą także wyglądać kwiaty, które zrobione będą np. z papieru po gazecie.

Moduły w kształcie trójkątów można także przykleić na białą kartkę, np. w rozmiarze A3. Trzeba ułożyć je tak, aby utworzyły kształt kwiatka. W ten sposób zrobi się własnoręcznie plakat, którym można udekorować pokój dziecięcy lub salon.

Zobacz wideo: Plecak - problem wagi ciężkiej

Plecak - problem wagi ciężkiej
Plecak - problem wagi ciężkiej Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości