Styl życia

Kobiety na żurawiach podbijają budowy. "Zapytali mnie, czy się zgubiłam"

Styl życia

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
A. Reczek, A. Szymczewski
Kobiety na żurawie!
Kobiety na żurawie! Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Kiedy pojawiają się na budowach zdominowanych przez mężczyzn, wywołują poruszenie. Marianna Kachurovska i Monika Niestrawska są operatorkami żurawi wieżowych. Jak to się stało, że zajęły się tą profesją? Swoje historie opowiedziały w Dzień Dobry TVN.

Kobiety w męskim świecie

Marianna Kachurovska kilka lat temu przyjechała z Ukrainy do Polski. Jej mąż pracował jako monter i konserwator dźwigów. Ona zaś była kasjerką w sklepie. Chciała zmienić pracę, spróbować czegoś nowego, więc postanowiła zostać operatorką żurawia wieżowego.

- Lubię takie coś ekstremalnego. Bardzo lubię wysokość, chociaż się boję. (...) Kiedy przyszłam na swoją pierwszą budowę, to zapytali mnie, czy się zgubiłam. Powiedziałam, że jestem operatorem. Byli bardzo zdziwieni - przyznała Marianna.

- Spróbowała, zdała egzamin i jest operatorem - powiedział Łukasz Blecharczyk, koordynator operatorów żurawi. - Wszyscy jesteśmy wniebowzięci, bo mamy miłą i fajną dziewczynę. Kobieta łagodzi obyczaje. Pamiętam, jak mówiłem na budowie, że będą mieli jedną panią operatorkę. Pan kierownik zdziwił się, że teraz kobiety pracują na żurawiach. Powiedziałem, że tak, są bardzo fajne i będzie zadowolony - dodał.

Kobiety na żurawiach

Monika Niestrawska ma 23 lata. Prywatnie jest mamą, a zawodowo spełnia się jako operatorka żurawia wieżowego.

- W oknie zobaczyłam budowę i moment, jak operator wchodzi na żuraw. Zapytałam mojego męża, jak to jest. On powiedział, że ma kolegę, który pracuje na żurawiach i ze mogłabym spróbować - wspominała Monika. - Pracownicy często myślą, że jestem nową kierowniczką. Kiedy pytam, jak dojść na żuraw, to są zdziwieni, że kobieta przychodzi do pracy, ale nigdy nie spotkałam się z niemiłym odbiorem mojej osoby - przyznała Niestrawska.

Monika na 30-metrowy żuraw wspina się około 2 minuty.

- Mam na tyle dobrą kondycję, że nie muszę się zatrzymywać między piętrami. Myślałam, że mam lęk wysokości, ale kiedy weszłam na swoje pierwsze 30 metrów, okazało się, że to wcale nie jest takie złe odczucie. Jakby się było w samochodzie po prostu. (...) Kobiety słyną z tego, że są bardziej precyzyjne i dokładne. Moja praca nie do końca jest pracą fizyczną oprócz wejścia po drabince - stwierdziła operatorka żurawia.

Co operatorki dźwigów zawsze zabierają ze sobą do pracy na wysokości? Zobacz materiał wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: A. Reczek, A. Szymczewski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości