Hobby

Kultowe dzieła sztuki idą pod młotek. "Pojawiło się doniesienie do prokuratury"

Hobby

Autor:
Oskar
Netkowski
Wyjątkowa aukcja sztuki dawnej
Wyjątkowa aukcja sztuki dawnej Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Już 8 grudnia rusza aukcja sztuki dawnej w DESA Unicum. Na aukcji pojawi się obraz Malczewskiego "Rzeczywistość", wokół którego pojawiło się wiele kontrowersji. Prokuratura wciąż bada sprawę. W studio Dzień Dobry TVN Juliusz Windorbski zdradził, dlaczego wokół dzieła narosła lawina spekulacji.

Wyjątkowe dzieło Malczewskiego

W studiu Dzień Dobry TVN zawisły obrazy, które wystawione będą na aukcji już 8 grudnia. Jednego obrazu jednak zabrakło. To wszystko w związku z kontrowersjami, które narosły wokół niego. Co wiadomo o obrazie Malczewskiego "Rzeczywistość"?

- To jego najbardziej spektakularna praca. Odnaleziona przez nas po 100 latach i sprowadzona do Polski. To bardzo ważny obraz dla dorobku artysty, ale i dla historii Polski - powiedział Juliusz Windorbski, z domu aukcyjnego.

- Obraz jest zabezpieczony. Przez ostatnie tygodnie budził kontrowersje. Pojawiło się doniesienie do prokuratury, jakoby nielegalnie został wywieziony z Polski w latach 50., co uważamy za bezzasadne. Obraz był polsko-niemiecką własnością, należał do jednej z rodzin - dodał.

Aukcja sztuki dawnej

Na aukcji mają pojawić się również inne bardzo ważne dzieła, które rzadko można zobaczyć na tego typu aukcjach. To prawdziwe perełki dla kolekcjonerów. Część z nich możemy skojarzyć na pierwszy rzut oka.

- Od dzieciństwa towarzyszą nam Wyspiański i Markowski. Większość podręczników do. j. polskiego było ilustrowanych właśnie tymi artystami, dlatego są tak dobrze nam znani - dodał Juliusz Windorbski.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości