Polskie lasy rodem z "Archiwum X". "Działają tutaj najprawdopodobniej siły, których my jeszcze nie rozumiemy"

Autor:
Michalina
Kobla
Reporter:
Arkadiusz Gdula
Tajemnicze lasy
Tajemnicze lasy Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Krzywy las pod Gryfinem i Straszny las nieopodal nadmorskiego Mrzeżyna są nie lada gratką dla łowców tajemnic i naukowców. Okoliczności, w jakich doszło do nienaturalnego wygięcia się tamtejszych drzew, do teraz stanowią zagadkę. Czy uda się ją rozwiązać?

Krzywy las - jak powstał?

Krzywy las w okolicach Gryfina, jak wskazuje sama jego nazwa, jest wypełniony przez drzewa o nienaturalnym kształcie. Istnieją dwie dominujące teorie na temat genezy ich wykrzywienia. - Pierwsza grupa dopatruje się tutaj działalności matki natury, która być może tutaj w tym miejscu, uformowała jakieś cieki wodne, które mogą powodować to, że drzewa wyginają się w tak charakterystyczny sposób. Są również osoby, które starają się tutaj doszukiwać sił pozaziemskich, kosmicznych - powiedziała Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.

- Nie mamy żadnych materiałów i źródeł, które by to wyjaśniały i szczerze myślę, że nigdy już ich nie znajdziemy, bo ten las jest tak znany na świecie, że gdyby ktoś miał tę wiedzę, już by się do dziś zgłosił - mówił Daniel Pogorzelec, zastępca nadleśniczego.

Straszny las

Straszny las pod Mrzeżynem pozostawia nas z jeszcze większą liczbą pytań niż jego gryfiński odpowiednik. Tamtejsze drzewa wykręcone są w pętelkę. - Drzewo rośnie, tyko dosyć wcześnie zaczyna się giąć i w pewnym momencie zaczyna rosnąć w stronę ziemi. Zatacza praktycznie pełne 360 stopni - opisywał Paweł Poluszyński z Leśnictwa Mrzeżyno.

Do deformacji drzew doszło około 100 lat temu. - My nie potrafimy sobie wyobrazić, co by mogło coś takiego wywołać, żeby drzewa się skręciły jak nitka się skręca (...). Działają tutaj najprawdopodobniej siły, których my jeszcze nie rozumiemy - powiedział Igor Witkowski, pisarz.

Co jeszcze mogło wpłynąć na wygięcie drzew? Sprawdźcie w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Michalina Kobla

Reporter: Arkadiusz Gdula

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości