Depresja kosztuje w Polsce już 2 mld złotych. "Problem może się nasilić"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes/Rzeczpospolita
Depresja

Depresja jest poważnym problemem społecznym. - Już 72,8 proc. z nas wykazuje objawy pogorszenia się stanu psychicznego - napisała "Rzeczpospolita". Co wpływa na nasze zdrowie? Jak odbija się to na gospodarce?

Depresja to choroba, którą należy leczyć. Polega na zaburzeniach nastroju, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak wynika z badania UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl, które "Rzeczpospolita" przedstawiła jako pierwsza, w ciągu roku odsetek Polek i Polaków odczuwających symptomy pogorszenia stanu psychicznego wzrósł o 10 punktów procentowych. 

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Depresja = strata dla gospodarki

Zdaniem autorów analizy straty dla gospodarki wywołane depresją mogą nad Wisłą sięgać pułapu nawet ok. 2 mld zł rocznie. Jak podkreślają dziennikarze gazety, tylko w 2021 r. zaburzenia psychiczne były powodem blisko 26 mln dni absencji pracowniczych w Polsce.

- Już 72,8 procent z nas wykazuje objawy pogorszenia się stanu psychicznego. 47 procent zauważyło je dopiero po fali podwyżek cen czy rat kredytów - napisała "Rzeczpospolita".

Co wpływa na zdrowie psychiczne Polek i Polaków?

Czynników jest naprawdę wiele, ale jednym z nich jest galopująca inflacja. - Polacy mogą coraz mocniej odczuwać pogarszający się stan gospodarki, zwłaszcza z powodu rosnących rat kredytów, wzrostu kosztów ogrzewania i coraz wyższych cen w sklepach. Te kwestie obecnie najbardziej wpływają na zdrowie psychiczne rodaków, w tym na występowanie syndromów depresji - tłumaczył dziennikowi psycholog i współautor badania Michał Murgrabia z platformy ePsycholodzy.pl.

Jak dodał, problem może się nasilić na przełomie II i III kwartału br., a lista może zostać uzupełniona o kolejny czynnik tj. lęk o własną pracę zawodową. - W mojej ocenie, dopóki nie zmienią się te wskaźniki, sytuacja nie ulegnie poprawie - ocenił Michał Murgrabia.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie TVN24 Biznes.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222;
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111;
  • Pomoc dla osób w kryzysie – gdzie i jak jej szukać? -> dziendobry.tvn.pl/zdrowie

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: mp/ams

Źródło: TVN24 Biznes/Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Juanma Hache/Getty Images

Pozostałe wiadomości