Niezwykłe komnaty księżnej Daisy. Skrywają wiele cennych pamiątek

W świecie księżnej Daisy

Zamek Książ to wyjątkowe miejsce na mapie Wałbrzycha. Wybierając się tam, można podziwiać odrestaurowane komnaty oraz liczne pamiątki, które zachowały się po księżnej Daisy. Co konkretnie można tam zobaczyć i dlaczego jeszcze warto odwiedzić Zamek Książ?  

Komnaty księżnej Daisy

Księżna Daisy z przerwami mieszkała na Zamku Książ do 1941 roku. Apartamenty, które zajmowała, zostały odnowione i odrestaurowane. - Tutaj wiele pamiątek oryginalnych, choćby kominek, który powrócił tutaj po latach do zamku, obrazy i wiele elementów osobistych księżnej - powiedziała Anna Żabska, Prezes Zamku Książ.

W komnatach można również zobaczyć zdjęcie, do którego księżna zapozowała w siedmiometrowym sznurze pereł. - Taki dostała prezent od swojego męża. Do dzisiaj jest to legendą miejską, gdzie ten siedmiometrowy sznur pereł się zapodział, dlatego, że była pochowana w tym siedmiometrowym naszyjniku - dodała.

Mężem księżnej był Jan Henryk XV Hochberg książę von Pless. Niestety nie było to szczęśliwe małżeństwo. - Ta historia zapowiadała się bardzo szczęśliwie, ale skończyła się niestety rozwodem, ale później książę zaprosił z powrotem księżną tutaj do zamku, żeby mieszkała razem z jego rodziną, nową małżonką, [...], ta historia nadaje się na jakąkolwiek ekranizację - stwierdziła Anna Żabska.

Ściany apartamentów zdobi lustro księżnej. - Powróciło tutaj po 80 latach na swoje oryginalne miejsce. Dla nas każdy oryginalny przedmiot z zamku jest absolutnie na wagę złota. To są skarby zamkowe, dlatego, że Zamek Książ niestety w trakcie drugiej wojny światowej i po wojnie został całkowicie rozgrabiony - wyjaśniła.

Jak odtwarzano komnaty księżnej Daisy?

Warto dodać, że źródłem wiedzy o tym, jak mieszkała księżna były nie tylko stare fotografie. Pomocny okazał się przekaz samej księżnej. - Ona zostawiła po sobie swoje pamiętniki, w których opisywała wnętrza tych apartamentów. Dzisiaj te pamiętniki można przeczytać, o jej życiu, o szczegółach jej absolutnie fascynującej historii i tam też możemy poczytać, jak te apartamenty wyglądały, czym się inspirowała. Wygląd tych apartamentów różni się od pozostałych pomieszczeń w zamku, dlatego, że ona dopilnowała każdy szczegół wyposażenia - tłumaczyła.

Warto dodać, że już nie długo w Zamku Książ będzie można zobaczyć klejnoty, które zachowały się po księżnej. Wśród nich będzie wyjątkowy pasek wysadzany turkusami. - Ten pas przeszedł praktycznie przez całą Europę. On został wywieziony po rozwodzie przez Daisy do Francji. Ona po 22. roku zamieszkała na długie 12 lat na południu Francji, [...], ale wróciła tutaj do Książa. Zabrała ze sobą klejnoty - powiedział Mateusz Mykytyszyn prezes Fundacji im. Księżnej Daisy i dodał, że niektóre z nich zostały we Francji. Wśród nich był m.in. właśnie pas. Tymi pamiątkami zaopiekowała się kuzynka księżnej, później trafiły one do wnuka księżnej. - Jego życzeniem, które wyraził w swoich wspomnieniach, było, żeby one przyjechały do Książa - dodał.

Już niedługo będzie można je zobaczyć. Kiedy dokładnie? Dlaczego jeszcze warto wybrać się do Zamku Książ? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości