Świat

Kanazawa to Japońskie miasto położone w prefekturze Ishikawa. Co warto o nim wiedzieć?

Świat

Autor:
Adrian
Adamski
Kanazawa

W Kanazawie można wypocząć i się rozerwać. Wielcy smakosze docenią tamtejszą kuchnię, a fani wspinaczki zachwycą się Alpami Japońskimi. Kanazawa to piękne ogrody, świątynie i tradycyjne festiwale, które warto zobaczyć.

Kanazawa to miasto o powierzchni 467,77 km², położone nad Morzem Japońskim. Miasto ma związek z buntem chłopów przeciwko rządom samurajskim – na miejscu spotkań buntowników wzniesiono zamek Kanazawa, który wielokrotnie niszczono i nigdy w pełni nie odbudowano.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Alpy Japońskie – ciekawa atrakcja Kanazawy

Kanazawa jest położona w prefekturze Ishikawa w regionie Hokuriku. Liczba osób zamieszkujących miasto wynosi blisko pół miliona. Na wschodzie Kanazawy znajdują się góry Alpy Japońskie o szerokości 40 km i długości 200 km. Najwyższy szczyt pasm górskich wynosi 3193 m i nosi nazwę Mount Hotakadake. Dla początkujących wspinaczy zaleca się szczyt Mount Oku-Hotaka, Mount Kit-Hotaka i Nishihodoku, natomiast najbardziej zaawansowani wybierają trasę Yari-Hotaka. Na terenie Alp Japońskich znajdują się schroniska turystyczne, lodowce (Alpy Północne) oraz urokliwe rzeki Hotaka i Azusa.

Klimat japońskiej Kanazawy

Wilgotny klimat kontynentalny miasta Japonii, Kanazawy, sprawia, że lata są upalne i wilgotne, a zimy srogie i intensywne. W Kanazawie jest odrobinę chłodniej niż w Tokio, a średnia roczna temperatura w okresie letnim wynosi 27℃. Rekordowe temperatury powietrza w Kanazawie wynosiły blisko 39℃ i -9,7℃.

Edukacja w mieście Kanazawa

Mieszkańcy Kanazawy i przyjezdni mają możliwość studiowania na dwóch uczelniach publicznych i kilku prywatnych. Największą uczelnią w mieście jest Uniwersytet Kanazawa z Wydziałem Literatury, Prawa, Nauk Farmaceutycznych, Ekonomii, Inżynierii, Nauk Ścisłych, Edukacji i Lekarskim. Obszerną ofertę ma również podstawowy i średni etap edukacji. Istnieje blisko 60 szkół podstawowych i niewiele mniej szkół średnich.

Atrakcje japońskiej Kanazawy

Kanazawa to jedno z miast Japonii, które oszczędzono w trakcie II Wojny Światowej. Bardzo popularne i malownicze miejsce na mapie Kanazawy to Ogród Kenrokuen założony w XVII wieku. Zaprojektowano go zgodnie z sześcioma zasadami chińskiej tradycji i wypełniono drzewami, kwiatami oraz wodospadami. W ogrodzie znajduje się willa Seisonkaku, zbudowana przez władcę Maeda dla jego matki. Mówi się, że Seisonkaku to jedna z bardziej eleganckich willi pozostałych po samurajach.

W Kanazawie znajduje się również Oyama Shrine, czyli świątynia poświęcona generałowi Maeda Toshiie. Przed wejściem do świątyni stoi wysoka, 25-metrowa brama o nietypowej, europejsko–azjatyckiej architekturze. Kolejnym popularnym miejscem w mieście jest świątynia Ninja, znana również jako Myōryūji, która miała stanowić schronienie dla lokalnych władców.

Z góry Mount Utatsu, o wysokości 141 m, możemy podziwiać piękny krajobraz miasta, Morze Japońskie i kwitnące wiśnie Somei-yoshino. W ogrodzie Mt. Utatsu znajduje się ok. 50 buddyjskich świątyń i sanktuariów shinto.

Architektura Kanazawy

Większość budynków w Kanazawie jest budowana w typowo azjatyckim stylu architektonicznym, ale niektóre z nich posiadają elementy europejskie. Popularnym miejscem w mieście jest Yougetsu Minshuku, które ukazuje prostą, drewnianą architekturę przedwojenną. Dachy domów i pozostałych obiektów były budowane w taki sposób, aby śnieg mógł z nich swobodnie opadać. Domy samurajów były znacznie bogatsze i bardziej zdobione. Charakteryzowały się obecnością bramy wejściowej, roślinnym otoczeniem i murami zbudowanymi z ubitej ziemi. Obecnie domy samurajów należą do rzadkości, ponieważ zniszczono je po przywróceniu okresu Meiji.

Złoty liść Kanazawy

Kanazawa słynie z tzw. Złotego Liścia, wykorzystywanego w architekturze, sztuce i restauracji. Prawdziwy złoty liść to ponad 91% czystego złota. Złotem owija się japońskie amulety, biżuterie, posągi i kopuły kościołów. Ponadto, tradycyjna japońska zielona herbata zawiera kawałki złotego liścia, który jest produkowany w Kanazawie. W mieście znajduje się nawet Kanazawa Yasue Gold Leaf Muzeum, założone w 1974 roku przez Yasue Takaaki. Wystawy w muzeum dotyczą historii złotego liścia i narzędzi związanych z procesem jego tworzenia.

Kuchnia japońskiej Kanazawy – Sake i Wagashi

Miasto japońskie Kanazawa słynie z bardzo dobrych owoców morza, słodyczy Wagashi i warzyw Kaga. Wagashi to tradycyjne japońskie przysmaki wykonane ze składników roślinnych, cukru i innych dodatków. Najpopularniejsze Wagashi to galaretowaty yōkan, shiruko czyli owsianka z fasolą azuki, kusa mochi z piołunu i wiele innych. Ważnym przysmakiem Kanazawy jest sake, czyli napój alkoholowy wytwarzany w wyniku fermentacji ryżu. Japończycy piją Sake w minimalistycznych filiżankach, kubkach masu i przenośnych zestawach piknikowych. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamski

Źródło zdjęcia głównego: annhfhung/Getty Images

Pozostałe wiadomości