Podróże

Budva – czarna perła krajów bałkańskich. Zabytki i atrakcje turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
EXTREME-PHOTOGRAPHER/Getty ImagesBudva

Malowniczo położona Budva to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Czarnogórze. Przyjezdnych przyciągają tu piękne piaszczyste plaże, wyjątkowa architektura, bliskość gór i liczne atrakcje turystyczne. Czym Budva urzeka najbardziej i co warto w niej zobaczyć?

Przyćmiewana przez popularną Chorwację, Grecję i Bułgarię, Czarnogóra zdaje się być przez polskich turystów nieco zapominana i pomijana. Jednak ten stosunkowo niewielki kraj ma naprawdę wiele do zaoferowania. Jedną z najbardziej malowniczych czarnogórskich miejscowości jest położona nad Morzem Adriatyckim Budva, stolica Riwiery Budvańskiej. Z jednej strony oblana wodami Adriatyku, z drugiej otulona pasmem górskim miejscowość stanowi raj dla miłośników pięknych śródziemnomorskich krajobrazów. Coś dla siebie znajdą tu zarówno pasjonaci aktywnego spędzania czasu, jak i amatorzy odpoczynku na plaży. Dowiedz się, z czego słynie Budva i co warto zobaczyć podczas urlopu w samym sercu Bałkanów.

Czym zachwyca Czarnogóra i gdzie warto pojechać?

Republika Czarnogóry to kraj leżący w Europie Południowej, na Półwyspie Bałkańskim. Choć jest państwem niewielkim (zaledwie 13 800 km²), obfituje w wiele atutów przyrodniczych. Przede wszystkim Czarnogóra jest krajem niezwykle zróżnicowanym geograficznie. Rano można zanurzyć się w ciepłych wodach Morza Śródziemnego, a kilka godzin później odbyć wędrówkę poprzez malownicze krajobrazy gór Prokletije. W Czarnogórze znajduje się aż pięć Parków Narodów, z czego każdy zaskakuje inną fauną i florą oraz ukształtowaniem terenu. Jednakże natura nie jest jedynym czarnogórskim walorem. Turystów przyciągają również malowniczo położone, bogate w zabytki miejscowości. Najpopularniejszymi miastami są Kotor, Herceg Novi i Budva. Zwiedzanie warto rozpocząć od otaczających miasta okolic, które nierzadko zachwycają pięknymi krajobrazami, fascynującą roślinnością i zapierającymi dech w piersi widokami. Wisienką na torcie są zabytkowe starówki i niezwykle oryginalna architektura.

Budva – pogoda i temperatury

Jednym z najczęstszych kryteriów, jaki obieramy podczas wyboru wakacyjnego kierunku, jest pogoda. Czarnogóra to idealny wybór dla tych, którzy mają ochotę na wakacyjny odpoczynek w wysokich temperaturach, ale chcą uniknąć upałów. Tamtejszy klimat charakteryzują ciepłe lata i łagodne zimy. Średnia temperatura powietrza w Budvie to około 27 st. C w lecie i 14 st. C w zimie. Jeżeli naszym głównym celem jest wypoczynek na budvańskich plażach, najlepiej wybierzmy się tam między czerwcem a końcem sierpnia. Na zdobywanie czarnogórskich szczytów górskich wybierzmy miesiące wiosenne lub jesienne.

Historyczna Budva i zabytki, których nie znajdziesz nigdzie indziej

Budva uważana jest za najstarsze miasto na czarnogórskim wybrzeżu. Według legendy, została założona przez wydalonego z Teb fenickiego herosa Kadmosa. Jej powstanie archeolodzy datują na IV w. p.n.e., kiedy to na obecnym jej terenie istniała niewielka osada iliryjska, a następnia kolonia grecka. Dziś miasto pełne jest znaków z przeszłości, jakie stanowią liczne zabytki. Podczas zwiedzania Budvy na szczególną uwagę zasługuje zabytkowa starówka otoczona murami obronnymi wybudowanymi w XV wieku przez Wenecjan. Mimo, że w 1979 roku mocno ucierpiała ona w wyniku trzęsienia ziemi, do dziś podziwiać w niej można piękne budynki sakralne oraz ciekawą architektonicznie zabudowę miejską. Poza spacerem po wąskich uliczkach centrum miasta, warto zajrzeć do zabytkowych świątyń: konkatedry św. Jana Chrzciciela, kościoła Santa Marija in Punta, cerkwi św. Sawy oraz cerkwi św. Trójcy.

Budva, Czarnogóra – atrakcje turystyczne dla każdego

Na liście „miejsca do zobaczenia” każdego podróżnika z pewnością powinny znaleźć się Budva i Czarnogóra. Plaża, góry i zabytki to jedynie niektóre atrakcje turystyczne, jakimi zachwycić nas może ta część Półwyspu Bałkańskiego. Co warto zwiedzić podczas pobytu w stolicy Budvańskiej Riviery?

  • Budva, plaże – w Budvie znajdują się trzy plaże, a każdą wyróżnia co innego. Najpopularniejszą i uznawaną za najbardziej malowniczą jest plaża Jaz. Ciągnące się na kilometr pasmo białego piasku biegnie tu wzdłuż bujnej roślinności śródziemnomorskiej. Plaża Ploce nazywana jest „plaża imprez”, gdyż to właśnie tutaj często organizowane są dyskoteki „pod chmurką”. Niewielka plaża Trsteno słynie zaś z malowniczych krajobrazów, ale niestety także z tłumów turystów.
  • Budva, aquapark – główną atrakcją turystyczną okolic Budvy jest ogromny park wodny z pokaźną liczbą zjeżdżalni i atrakcji wodnych. Aquapark znajduje się w pobliskiej miejscowości o nazwie Becici i jest największy tego typu obiektem w Czarnogórze.
  • Budva, atrakcje turystyczne w mieście – choć architektura Budvy jest atrakcją samą w sobie, w mieście znajdziemy wiele innych rozrywek dla turystów. Najpopularniejszą jest budvańskie Muzeum Archeologiczne gromadzące eksponaty z grecko-rzymskiej nekropolii odkrytej na terenie miasta. Co więcej, w centrum miejscowości znajdziemy liczne restauracje, bary i dyskoteki.
  • Buva, atrakcje dla aktywnych – Budva to również raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Można tu korzystać z uroków terenów nadmorskich, gdzie znajdują się liczne wypożyczalnie sprzętu wodnego oraz z darów natury, jakim są pobliskie góry i wzgórza bogate w piesze i rowerowe szlaki turystyczne.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunami

Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunami
Na polskim wybrzeżu uderzyło tsunami
Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: EXTREME-PHOTOGRAPHER/Getty Images

Pozostałe wiadomości