Parenting

Szkodliwe wyzwania w mediach społecznościowych. "Dzieci są poddawane deprawacji emocjonalnej"

Parenting

Autor:
Daria
Pacańska
Szkodliwe wyzwania w mediach społecznościowych

W mediach społecznościowych często pojawiają się wyzwania, w których chętnie biorą udział młodzi ludzie. Jednak nie wszystkie z nich są bezpieczne, niektóre zagrażają nawet życiu. Jak ustrzec dziecko przed szkodliwymi zadaniami? Kilku porad udzieliła w Dzień Dobry TVN Dominika Słomińska, psycholog dziecięcy.

Wyzwania w mediach społecznościowych

Media społecznościowe rozwijają się i nie jesteśmy w stanie zatrzymać tego, w jaki sposób się to dzieje. Jednak możemy sprawdzać, z jakich treści korzystają nasze pociechy. Nie wszystkie są szkodliwe, ważne, żeby trzymać pieczę nad tym, co wyświetlają dzieci.

- Dzisiejsze czasy, szczególnie te pandemiczne, kiedy dzieci są zamknięte w domach, lockdowny, nauka zdalna, ograniczenia towarzyskie, powodują to, że dzieci są poddawane takiej deprawacji emocjonalnej. Są odcięte od takich zdrowych emocji, których dostarcza normalne życie. To, że młodzi ludzie sięgają po wyzwania, jest naturalne i rozwojowe - powiedziała Dominika Słomińska, psycholog dziecięcy.

Najlepiej chronić dzieci poprzez rozmowę z nimi, budowanie zaufania, ale także świadomości. Dorośli powinni wiedzieć, co dzieje się w internecie, aby wiedzieć, przed czym chronić swoje dzieci.

- Ja bym nie demonizowała mediów społecznościowych, bo to są takie czasy, to jest technologia. Nie zatrzymamy tego - podkreśliła specjalistka.

Problemy nastolatków

Tajemnica mózgów nastolatków
Tajemnica mózgów nastolatków Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Jak chronić swoje dziecko?

To, czy dzieci chcą rodzicom mówić o swoich problemach, zależy od samych rodziców. Od najmłodszych lat powinni oni uczyć swoje pociechy, że ich nie ocenią, ale pomogą i wytłumaczą.

- Mamy takie poczucie, że skoro dziecko siedzi w tym samym pokoju z telefonem w ręku, to my kontrolujemy, co ono robi. Zwracam uwagę na to słowo "kontrola", bo ono brzmi niebezpiecznie. Natomiast to nie chodzi o to, żeby śledzić nasze dziecko i ograniczać jego wolność, ale sięgać po wiedzę, czym nasze dziecko się interesuje - tłumaczyła psycholog dziecięca.

Warto też sprawdzać, z jakich aplikacji w ogóle korzystają nasze pociechy, od jakiego wieku te treści są dostępne. Zdarza się, że najmłodsi przekłamują swój wiek. Jeśli odkryjemy, że dziecko bierze udział w czymś, co mu zagraża, należy zacząć rozmawiać i uświadamiać, jakie są niebezpieczeństwa z tym związane.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości