Ciąża

Trening w ciąży dla początkujących krok po kroku. "Kobiety, które ćwiczą, łatwiej przechodzą poród"

Ciąża

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Katarzyna Chętnik
Trening w ciąży dla początkujących

Wiele mówi się o zaletach treningu w ciąży. Dzięki niemu utrzymamy dobrą formę, poprawimy samopoczucie i przygotujemy się do porodu. Jakie ćwiczenia warto wykonywać? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała trenerka medyczna, Joanna Bartman.

Kiedy ćwiczyć w ciąży?

Zdarza się, że ćwiczenia są odradzane kobietom przez lekarzy, co wynika z tzw. asekuracyjnego podejścia. Coraz częściej się jednak od tego odchodzi. Rezygnacja z aktywności jest niezbędna tylko wtedy, gdy ciąża jest zagrożona lub zbyt wcześnie pojawiają się regularne skurcze czy krwawienie. Z tego powodu zawsze należy spytać specjalistę o możliwość trenowania.

- Jest udowodnionych bardzo dużo korzyści z treningu w ciąży, ale na początek potrzebujemy zawsze zgody lekarza. Jeżeli jest zielone światło, to zachęcam do ćwiczeń. (...) Najbezpieczniej, jeżeli kobieta nie była aktywna, zacząć właśnie od drugiego trymestru. Pierwsze 3 miesiące uważam, że należy odpuścić, a wtedy od drugiego trymestru naprawdę można spokojnie i bezpiecznie zacząć ćwiczenia - tłumaczyła Joanna Bartman w Dzień Dobry TVN.

Zalety treningu w ciąży

Trening w ciąży przynosi przyszłej mamie i dziecku wiele korzyści. Ćwicząc wzmocnimy i uelastycznimy mięśnie, zmniejszymy ból kręgosłupa (który pojawi się w nadchodzących miesiącach), a także zredukujemy ryzyko zachorowania na nadciśnienie czy cukrzycę ciążową. 

W naszym programie Joanna Bartman pokazała, jak wykonywać ćwiczenia oddechowe, otwierające klatkę piersiową, mobilizujące miednicę, a także ćwiczenia wzmacniające.

- Wiele kobiet, które ćwiczą, łatwiej przechodzą poród i najczęściej kończy się on siłami natury. Będziesz miała glukozę na stabilnym poziomie, będziesz miała oczywiście przypływ energii, twoje łożysko będzie lepiej ukrwione, przez co dziecko będzie dostawało więcej składników odżywczych - wyjaśniała trenerka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Katarzyna Chętnik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości