Newsy

Gdzie jest burza 14.08? Radar pogodowy NA ŻYWO

Newsy

Aktualizacja:
Burze w Polsce

Pogoda w lecie jest wyjątkowo zmienna. Po upalnym dniu, w którym temperatury przekraczają 30 st. C, następują gwałtowne burze, a wraz z nimi podtopienia, pożary, a niekiedy również trąby powietrzne. Gdzie jest burza 14.08? Sprawdź radar burzowy na żywo.

Gdzie jest burza 14.08? Radar burz NA ŻYWO

Sytuacja pogodowa w Polsce jest obecnie bardzo zmienna. Burze potrafią pojawiać się nagle i niekiedy dosłownie na chwilę, dlatego w wielu przypadkach trudno o precyzyjne prognozy burzowe. W związku z tym, jeżeli chcemy wiedzieć, gdzie jest burza w danym momencie, najlepiej jest sprawdzać sytuację na bieżąco, w czasie rzeczywistym, co umożliwiają radary burzowe.

Upały i beton nas zabiją?
Upały i beton nas zabiją?Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak powstaje burza?

Burze to jedne z najbardziej widowiskowych i niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Związane są z intensywnym rozwojem chmur o strukturze pionowej Cumulonimbus. Im więcej wilgoci w powietrzu i większa jest różnica temperatur, tym więcej grzmotów i błyskawic. Burza powstaje właśnie wtedy, gdy zderzą się zimne i ciepłe masy powietrza. Ciepłe jest lżejsze od chłodnego, przez co się unosi. Gdy trafia na warstwy zimnego powietrza, w którym jest mniej pary wodnej, schładza się. W efekcie para się skrapla i powstaje ulewny deszcz i/lub grad.

Dlaczego w lecie często są burze?

Obecnie latem można obserwować burze (lub się przed nimi chować) zdecydowanie częściej, niż to miało miejsce w przeszłości. Dlaczego? Średnia temperatura w okresie wiosenno-letnim z roku na rok jest coraz wyższa. Burze z piorunami coraz częściej pojawiają się również w miastach, ponieważ są one tzw. wyspami ciepła - nagrzewają się znacznie szybciej niż małe miejscowości. Dodatkowo wysokie budynki zaburzają cyrkulację powietrza, wymuszając jego pionowy ruch, przez co wypiętrzają się chmury burzowe.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Boris Jordan/Getty Images

Pozostałe wiadomości