Zapraszamy na czat z prawnikiem. Zaczynamy o 9.00!


Zobacz też:

Marta
Bardzo dziękuję za wszystkie pytania. Niestety, nie zdążyłam każdemu odpowiedzieć. Zapraszam na swojego bloga: www.rozwod-katowice.pl
Magdacj5f

Witam. Czy od męża z ktorym nie ma się rozwodu można się domagać alimentów na dziecko? Mąż nie chce się dokładać do wychowania dziecka i tłumaczy że skoro dostaje 500+ to już powinno mi wystarczyć.Proszę o podpowiedź jak rozwiązać taki problem.Pozdrawiam. Magda.

Marta Trzęsimiech-Kocur
Oczywiście może skierować Pani sprawę do Sądu i proszę się nie wahać, przecież walczy Pani o pieniądze dla dzieci! Każdy z rodziców ma obowiązek utrzymywać swoje dzieci i postawa Pani męża jest naganna! Życzę powodzenia, da Pani radę w Sądzie!

Witam ,jestem ponad 10lat po rozwodzie i wlasnie w tym czasie zrobilem remont domu i wokol niego. Moje pytanie brzmi czy jesli nie mam faktur do podzialu majatku wystarcza swiadkowie aby potwierdzic to ze remonty byly robione po rozwodzie?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Oczywiście! Dowód z przesłuchania świadków, ewentualne zdjęcia nieruchomości zrobione przed i po remoncie, zeznania osób dokonujących remontu, są mocnymi dowodami na okoliczność, że nakłady na nieruchomość poczynione były po ustaniu ustawowej wspólności majątkowej.

Jak przy podziale majątku wyceniane jest mieszkanie, które zostało zakupione w kredycie. Jak jest wyliczana wartość do spłaty byłego małżonka, skoro kredyt wzięty został na 30 lat, a spłacany dopiero przez 2 lata? Była żona domaga się spłaty połowy aktualnej wartości mieszkania, czy ma do tego prawo?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Sąd wycenia wartość mieszkania, kredyt, jego ewentualne przejęcie przez jednego z małżonków należy załatwić z bankiem, gdyż to bank jest stroną umowy kredytowej.
Magdacj5f

Jak długo małżonek może spłacać małżonka gdy jedno z nich zostaje w domu a drugie nie ma gdzie mieszkać?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Jeżeli nie możecie się Państwo porozumieć bez udziału Sądu, czyli żona nie chce dokonać szybkiej spłaty połowy majątku, to proszę nie czekać, tylko kierować do Sądu wniosek o podział majątku. W wyroku Sąd nakaże spłatę np: w terminie dwóch miesięcy. Powodzenia!

Witam, Czy mieszkanie spoldzielcze które w 80% zostało opłacone przeze mnie przed zawarciem związku podlega podziałowi majątku po rozwodzie ?. Akt własności został nadany już po ślubie.

Marta Trzęsimiech-Kocur
Podziałowi będzie podlegać mieszkanie własnościowe, jednak proszę w toku procesu zgłosić i udowodnić, że to Pani opłaciła 80% wkładu.

Dzień dobry, rozwodzę się z mężem. Przed ślubem wzięłam kredyt na mieszkanie plus włożyłam wkład własny na jego zakup. Po ślubie dopisałam męża do kredytu(spłacane jest z mojego konta) jak i w akcie notarialnym mieszkania. Czy przy podziale majątku będe musiała podzielić się z nim z mężem? Co zrobić żeby tego uniknąć? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam

Marta Trzęsimiech-Kocur
Najprościej mówiąc: po rozwodzie mąż pozostanie z kredytem i będzie współwłaścicielem mieszkania. Jeżeli będzie chciał się "pozbyć" kredytu, a Pani będzie chciała przejąć go w całości, to wówczas mąż przepisze na Panią swoją część mieszkania. Takie rozwiązanie często powoduje, że osoba przejmująca kredyt nie musi dokonywać spłaty.

Witam pani Mecenas Rozwód był bez orzekania o winie.Nie mamy dzieci.Jestem w trakcie podziału majątku. Mamy dom na kredyt hipoteczny, który nie jest skończony. Mąż zażądał 500 000 ,teraz utrzymuje, że jego rodzice dali mu na budowę 80 000 które inwestowali w remont dwóch własnych mieszkań na remont przedstawiając wyciągi z kąt. Sprawa jest dla mnie emocjonalna ponieważ on żył jak kobieta przez lata małżeństwa o czym nie wiedziałam, czy Sąd zajmie się zdjęciami z galerii gdzie realizował damskie zakupy. Pozdrawiam i dziękuję

Marta Trzęsimiech-Kocur
Skoro sprawa jest w Sądzie to były mąż musi udowodnić swoje roszczenia w tym, że 80 tys. zł pochodziło od jego rodziców. Jeśli ma Pani dowody na to, że jego stanowisko nie ma oparcia w prawdzie, to proszę koniecznie zgłosić to w toku sprawy. Wszystkie argumenty dotyczące zachowań męża, które ukrywał, mogą ewentualnie mieć znaczenie w ustalaniu nierównych udziałów w majątku wspólnym. Nie znam przebiegu Pani sprawy, ani zgłoszonych roszczeń, ale z uwagi na wskazaną przez Panią wysoką kwotę żądań męża, zalecam konsultację z adwokatem.

W jaki sposób mogę doprowadzić do mediacji z byłym mężem (20 lat po rozwodzie) w sprawie podziału majątku (dom i osobna działka). Na moje pisemne propozycje podziału majątku nie zajmuje żadnego stanowiska , sam też nic nie proponuje. Zamieszkuje w pobliżu Gdańska .Grażyna Poddubiuk

Marta Trzęsimiech-Kocur
Jeśli mąż nie chce z Panią mediować dobrowolnie, to nie pozostaje nic innego, jak Sąd. Może po skierowaniu wniosku o podział majątku wyrazi chęć mediacji, w trakcie sprawy sądowej. Zgodnie z przepisami Sąd może skierować strony na mediacje w toku procesu, jeśli wyrażą one taką chęć.

Dzień dobry, proszę powiedzieć co mamy zrobić ,brat rostał się z żoną (uciekł z mieszkania w którym mieszkali razem z żoną i córką a właścicielką jest nasza mama)ponieważ był wiecznie upokarzany a nawet bity,wieczne ekscesy doprowadziły do tego że wreszcie po 4 latach się podał i wyprowadził. Od 1,5 roku żona nie chce wyprowadzić się z mieszkania nie jest zameldowana ani nie płaci żadnych opłat za mieszkanie -płaci je brat żeby nie zadłużyć mieszkania.Brat złożył pozew rozwodowy czeka na sprawę ,jego jeszcze żona utrudnia kontakt z dzieckiem (nastawia negatywnie córkę nie pozwala się widywać z babcią ,którą bez przerwy wyzywa,ostatnio nawet życzyła jej nowotwora , straszy kontrolami urzędu skarbowego ponieważ mama prowadzi działalność.Jak mamy postąpić żeby pozbyć się jej z mieszkania ? Pozdrawiam Małgorzata N.

Marta Trzęsimiech-Kocur
Czy Pani mama rozważała wymianę zamków w swoim mieszkaniu?

Czy na sprawę o alimenty powinnam mieć paragony, faktury za zakupy, typu jedzenie, środki czystości i higieniczne?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Takie dowody zawsze się przydadzą, ale proszę pamiętać, że Sąd wie, że każdy ponosi koszty jedzenia, środków czystości i higienicznych. Jeżeli nie wskazuje Pani wygórowanych kwot, to nie powinno być problemu, że nie posiada Pani rachunków, faktur.

Ktoś wykorzystał moje dane osobowe i wziął kredyt fałszując mój podpis.Bank odsprzedał dług Funduszowi Sekurytyzacyjnemu, a ten Fundusz oddał sprawę do Sądu. Dostałem Sądowy nakaz zapłaty.Odwołałem się do Sądu oraz poinformowałem organy ścigania. Nie znaleziono sprawcy.Fundusz wycofał pozew, ale nadal próbuje ściągnąć dług twierdząc, że wycofali pozew by się dogadać. Dług jest z 2008 roku, o którym nic nie wiedziałem. Co robić dalej. Proszę o jakieś rozwiązanie problemu.

Marta Trzęsimiech-Kocur
Skoro fundusz wycofał pozew, to nie powinien dalej Pana nękać, proszę pomyśleć o wezwaniu funduszu do zaprzestania naruszania Pana dóbr osobistych. Nie można kogoś nękać nieustannie za "dług", który powstał w wyniku przestępstwa.

Dzień dobry. Właśnie przygotowuję dokumenty na sprawę o alimenty i oglądam Dzień Dobry TVN. Chciałaby zapytać, jak sąd może potraktować informację, że syn (7l.) chodzi na zajęcia pozalekcyjne - basen, ale nie dostaję za to paragonu, mam tylko paragon za wejście na pływalnię.

Marta Trzęsimiech-Kocur
Proszę śmiało zgłaszać koszty zajęć pozalekcyjnych, często nie otrzymujemy paragonów za tego typu zajęcia, nie znaczy to oczywiście, że nie ponosi Pani kosztów tych zajęć.

jestem już po rozwodzie i w trakcie trwania małżeństwa mój mąż wziął korzystny kredyt w pracy i przekazał mi środki na prowadzoną przeze mnie działałność. Kredyt był spłacany przez niego i teraz po rozwodzie on chce zwrotu całości kwoty. Co zrobić ?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Czy kredyt był spłacany po rozwodzie? Na czym polegało dokładnie przekazanie środków na działalność gospodarczą: inwestycja, czy bieżące koszty?

W trakcie małżeństwa rodzice męża przepisali nam obojgu dom jako darowiznę.jest to zarejestrowane u notariusza i mamy zapis w księdze wieczystej. Później ten dom rozbudowaliśmy. Czy do podziału majątku wchodzi całość domu, czy tylko to co dobudowaliśmy sami?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Jeżeli darowizna była na Panią i męża, to dzielony będzie cały majątek.

Dzień dobry, chciałam złożyć pozew o rozwód z powodu nadużywania alkoholu przez męża, jego oszukiwania w związku z tym, ciągłych kłótni, niejednokrotynych obietnic poprawy. Mamy 2 dzieci 13 i 10 lat, ja nie pracuję, jestem na utrzymaniu męża. Jakie kroki mam poczynić, od czego mam zacząć, nie stać mnie na adwokata czy można rozwód przebrnąč bez adwokata. Dziękuję i pozdrawiam Margo

Marta Trzęsimiech-Kocur
Radzę skorzystać z pomocy adwokata, bo tego typu sprawy są dość skomplikowane. Proszę pamiętać, że zawsze może Pani złożyć do Sądu wniosek o ustanowienie pełnomocnika z urzędu, jest to właśnie instytucja dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Zakładam, że będzie Pani walczyć o winę męża, co może być bardzo istotne ze względu na możliwość dochodzenia alimentów na Pani rzecz. Życzę powodzenia i wszystkiego dobrego!

Dzień dobry! Podjęliśmy z mężem decyzję o rozwodzie za porozumieniem stron po 4,5 roku od ślubu. Teściowie jednak domagają się ode mnie zwrotu całkowitych kosztów remontu dokonanego przed ślubem w moim mieszkaniu, chcieli, aby ich syn ujął to w pozwie rozwodowym. Czy mają do tego podstawy?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Sprawa rozwodowa nie zawiera w sobie spraw o podział majątku. To zupełnie inne postępowanie. Natomiast w stosunku do Pani roszczenie mogą skierować teściowie lub mąż o zwrot nakładów poczynionych na Pani majątek odrębny, czyli mieszkanie.
Magdacj5f

Odpowiedz odnoscie tego co Pani napisala , mieszkanie nie bylo by tyllko moje bo on chce w polowie kwoty spalcic babci ta darowizne . Czy rozwiazanie to pozniej slub i dopisanie go do aktu ?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Jeśli ma Pani 100% zaufania do chłopaka, to takie rozwiązanie jest zrozumiałe. Jednak co będzie w przypadku, gdy nie będzie on spłacać połowy darowizny a będzie już przecież współwłaścicielem?
Zinka44

Proszę o odp. Czy sprawa o podział majątku się przedawnia? Jeśli tak to po ilu latach . Dziękuję za odp

Marta Trzęsimiech-Kocur
Nie :)
Magdacj5f

Dzień dobry. Czy złe odnoszenie się ojca dziecka do naszego trzyletniego synka (nie jest to codziennie) np. zamknij się, nie drzyj mordy, co za idiota jest powodem do ograniczenia mu praw rodzicielskich po rozwodzie?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Proszę zbierać dowody: nagrania, własne notatki. Mogę być one pomocne w trakcie sprawy rozwodowej, i to nawet w zakresie ewentualnego ustalania winy Pani męża w rozkładzie pożycia.
Magdacj5f

Witam serdecznie! Mam podpisaną intercyzę notarialnie z mężem! Wszystko przepisał na mnie w listopadzie a ja w styczniu złożyłam pozew rozwodowy ponieważ okazało się że mąż zdradza mnie od dwóch lat. Teraz straszy mnie że będzie podważał intercyzę . Czy może to zrobić ?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Jeśli nie ma prawnych powodów do odwołania intercyzy - oświadczenia woli złożonego przed notariuszem, to nie ma się Pani czego obawiać.
Ivicj8b

Były partner upiera się o oddanie mu 1000 zł lecz ta kwota była już dawno splacona on twierdzi po złości inaczej co ja mogę zrobić? On chce pozwać mnie do sądu nie ma żadnych dowodów wszystko było słowne. Co dalej?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Skoro kwota została spłacona to proszę nie obawiać się powództwa. Gdy spłata zostanie udowodniona Sąd oddali powództwo.
Magdacj5f

Witam, chciałbym się poradzić w następującej sytuacji. Rozstałem się z żoną, mieszkaliśmy w domu który dostała w darowiżnie, natomiast został wyremontowany i powiększony z pieniędzy z naszego wspólnego mieszkania które sprzedaliśmy w tym celu. Już od 2 lat nie mieszkam z żoną, ona w tym czasie zdążyła sprzedać dom, nie bylem wpisany do księgi wieczystej. Z tych pieniędzy kupiła sobie mieszkanie i samochód nie dzieląc się ze mną pieniądzmi. Czy w tej sytuacji mam szansę na odzyskanie części pieniędzy na drodze sądowej? Pozdrawiam Pawel

Marta Trzęsimiech-Kocur
Czy jest Pan po rozwodzie? Czy ustała ustawowa wspólność małżeńska? Jeśli tak, to może Pan skierować do Sądu sprawę o podział majątku, proszę zgłosić wszystkie roszczenia, sprzedaż nieruchomości przez żonę nie powoduje "utraty" wspólnych pieniędzy.
Magdacj5f

Witam Byłam z partnerem ale sie rozstalismy. Podczas trwania zwiazku zaciągnełam kredyt na 30 tys aby spłacic jego długi - kazdy spłaciłam( mam potwierdzenie wpłaty gdzie w tytule jest umieszone zawsze jego imie i nazwisko- teraz zostałam sama z tym zadłuzeniem. Czy jest możliwość odzyskania tych pieniedzy żeby to on albo spłacał ten kredyt albo spłaciła zadłuzenie które wziełam na jego długi?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Jeśli ma Pani potwierdzenie, czy jakiekolwiek dowody na udzielenie byłemu partnerowi pożyczki wysokości 30 tys. zł, które następnie on spożytkował na spłatę swoich długów, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Sąd uwzględniłby powództwo o zwrot pieniędzy.

Witam, mam pytanie odnośnie podziału majątku, które dotyczy mieszkania zakupionego w kredycie. Czy przy wycenie nieruchomości wartość mieszkania jest pomniejszona o wartość kredytu z odsetkami czy saldo kapitału na dzień dzisiejszy?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Sąd dzieli tylko aktywa, sprawę kredytu musicie Państwo załatwić z bankiem, gdyż to bank jest stroną umowy kredytowej.
Magdacj5f

Razem z chłopakiem chcemy kupić mieszkanie problem polega na tym że pieniądze na mieszkanie dostane od Babci której potem będziemy to spłacać. Najkorzystniejszą opcją jest przyjęcie tych pieniędzy jako darowizna dla mnie bo nie płace wtedy podatku. Tylko co zrobić w kwestii mojego chłopaka. Jak zrobić to wszystko najtańszym kosztem i żeby mój chłopak był współwłaścicielem mieszkania. Bo wiadomo jeśli darowizna pójdzie na nas oboje to już duży podatek. Jeżeli przepisze później na niego połowę mieszkania to tak samo duży podatek. Czy możesz coś doradzić w jaki sposób rozwiązać to najlepiej i najtaniej?

Marta Trzęsimiech-Kocur
Dlaczego nie może Pani kupić mieszkanie tylko i wyłącznie dla siebie? Dlaczego chłopak ma być współwłaścicielem? Jakie są powody?

Najdroższy rozwód świata! Żona założyciela Amazona dostała... 35 miliardów dolarów! >>>

Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia" świętują pierwszą rocznicę ślubu >>>

Coraz mniej ślubów kościelnych w Polsce. Z czego to wynika? >>>

Co sądzisz o tym artykule?
76
9