Psychologia

Może pomóc w walce z nałogami, depresją a nawet bólem. Na czym polega hipnoza?

Psychologia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Czy hipnoza jest bezpieczna?
Czy hipnoza jest bezpieczna?Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Coraz częściej i więcej mówi się o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Śmielej także korzystamy z fachowej pomocy, gdy czujemy, że pewne rzeczy zaczynają nas przerastać. Jedną z metod, która może nam służyć w walce z trudnościami, jest hipnoza. Na czym ona polega? Czy jest bezpieczna i w jakich sytuacjach się z niej korzysta? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadali Lech Dębski psychiatra, hipnoterapeuta oraz Maksym Komar hipnoterapeuta kliniczny.

Hipnoza, czyli co?

Hipnoza - choć, jak podkreślają specjaliści - jest całkowicie bezpieczna, to wiele osób się jej obawia. - Ludzie mają dwa zasadnicze lęki związane z hipnozą. Pierwszym lękiem jest to, że hipnotyzer zahipnotyzuje i wrzuci jakieś sugestie, które byłyby szkodliwe, nieodpowiednie, niewłaściwe, że zmusi człowieka do zrobienia czegoś wbrew jego woli - powiedział w Dzień Dobry TVN Lech Dębski, psychiatra, hipnoterapeuta i zażartował, że gdyby hipnotyzerzy potrafili zmusić ludzi do robienia czegoś wbrew ich woli, to byliby najbogatszymi ludźmi na świecie, a tak nie jest.

Maksym Komar, hipnoterapeuta kliniczny stwierdził, że taki wypaczony obraz hipnozy bardzo często wzmacniają w nas filmy. Często hipnotyzerzy przedstawiani są w nich, jako osoby obdarzone nadprzyrodzoną mocą, które mogą kontrolować umysły innych. Taki obraz hipnozy jest bardzo daleki od rzeczywistości. - Hipnoza jest naturalnym stanem naszego umysłu. (W stanie) hipnozy jesteśmy każdego dnia. Chodzi o koncentrację i skupienie naszej psychiki. Jesteśmy w tych różnych stanach skupienia psychiki, czytając książkę, kiedy jesteśmy porwani fabułą - tłumaczył Maksym Komar.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Warto dodać, że hipnoza to "czasowe zawieszenie zwykłego, codziennego sposobu myślenia, odczuwania, funkcjonowania, po to, żeby móc tam wprowadzić rozmaite zmiany". - Na przykład ktoś ma niskie poczucie własnej wartości. My mówimy tej osobie: "Jesteś świetny", [...], wszystko to się odbija o jego systemy przekonań, od jego sposobu zwykłego myślenia. W stanie hipnozy możemy to czasowo zawiesić i możemy wtedy podać sugestię - jesteś człowiekiem wartościowym - która nie zostanie odrzucona - objaśnił Lech Dębski.

Kiedy stosuje się hipnozę?

Skuteczność hipnozy została udowodniona w bardzo wielu przypadkach. - W rozmaitych zaburzeniach lękowych, PTSD, czyli zespole stresu pourazowego, w depresji, zwalczaniu nałogów - wyliczył Lech Dębski. Dzięki hipnozie można również zmniejszyć odczuwanie bólu. - Coraz powszechniej jest teraz stosowane znieczulenie hipnotyczne przy rozmaitych zabiegach albo przy porodach - powiedział specjalista.

Co ciekawe, hipnoza wykorzystywana jest również w treningu sportowców, a także treningu mentalnym mówców.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości