Profilaktyka zdrowia

Helenka urodziła się z bardzo poważną wadą serca. Lekarze podjęli się nowatorskiej operacji

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
S. Brózda, I. Kaczyńska
Takiej operacji jeszcze nie było
Takiej operacji jeszcze nie byłoDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Helenka przyszła na świat z poważną wadą serca. Lekarze, aby uratować życie dziewczynki i dać jej szansę na normalne funkcjonowanie zdecydowali się przeprowadzić nowatorską - na skalę światową - operację. Na czym dokładnie polegał zabieg i jak obecnie czuje się dziewczynka? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Poważne wady serca u dzieci

Helenka ma dwa lata i kilka miesięcy temu przeszła operację, jakiej świat medyczny jeszcze nie widział. Dziewczynka to drugie wymarzone dziecko aktora Jan Wojtyńskiego i jego żony, scenarzystki Agaty. - Wróciliśmy z Grecji, z wakacji. Następnego dnia mieliśmy USG 13. tygodnia. To prawidłowo, obwód głowy prawidłowy, waga prawidłowa i nagle zapadła cisza - mówił pan Jan. - Doktor powiedziała, że to jest bardzo poważna, złożona wada serca. Wyszłam i nie mogłam złapać tchu - dodała pani Agata.

- Wiedzieliśmy, że to dziecko już nie będzie noworodkiem w dobrym stanie, tylko jest w stanie zagrożenia życia. Nieprawidłowo są położone wzajemnie w stosunku do siebie naczynia tętnicze, czyli aorta, która rozprowadza krew po całym ciele i pień płucny, który prowadzi krew do płuc. Te naczynia były ustawione odwrotnie, to znaczy, że za mało krwi będzie wpływało do płuc, żeby się odpowiednio utleniać - mówiła prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel, kardiochirurg. Dodatkowym problemem okazały się dziury w przegrodzie międzykomorowej oraz wada naczyń wieńcowych, które zaopatrują mięsień sercowy w krew oraz tlen.

Nowatorska operacja wady serca

Pierwszą operację Helenka przeszła tuż po narodzinach. Jednak to nie rozwiązało jej problemów ze zdrowiem. - Zauważyliśmy, że jest bardzo nieswoja, że sinieje, bardzo szybko się męczy - mówił pan Jan. - Miała omdlenia i to było absolutnie tragiczne - dodała pani Agata.

Szansą dla Helenki na zlikwidowanie wady serca było przeprowadzenie nowatorskiej operacji. Wcześniej nikt takiego zabiegu nie wykonał. Profesor Tomasz Mroczek kardiochirurg z USD Kraków-Prokocim we współpracy ze specjalistą z Hamburga przeprowadzili operację polegającą na wycięciu aorty i fragmentu prawej komory serca i przeszczepieniu jej do lewej komory, przywracając prawidłową pozycję. Równocześnie wytworzono nową drogę wypływu krwi i usunięto ubytki w przegrodach serca.

- Musimy zatrzymać serce dziecka i pracę płuc na okres półtorej, dwóch godzin. Efekt polega właśnie na przywracaniu prawidłowej anatomii. Tworzymy niemal prawidłowo zbudowane serce - mówił specjalista. - Profesor Mroczek wyszedł do nas po operacji i powiedział, że Helena jest pierwszym dzieckiem na świecie z taką anomalią wieńcową, u którego udało się przeprowadzić tak skomplikowaną operację i zrobić dwukomorowe serce - dodała pani Agata.

Jak obecnie czuje się Helenka? Jak się rozwija? Dowiecie się tego z materiału.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: S. Brózda, I. Kaczyńska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości