Profilaktyka zdrowia

Jak uniknąć "głupiej" śmierci? Te badania pomogą szybko wykryć chorobę

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Oskar
Netkowski
Jakie badanie zrobić w wieku 30, 40, 50 lat?
Dzień Dobry TVNJakie badanie zrobić w wieku 30, 40, 50 lat?

W Zaduszki wspominamy tych, którzy od nas odeszli. Wielu naszych bliskich zmarło przedwcześnie z powodu zbyt późno wykrytych chorób. Ludzie, którzy zmagają się z nowotworem czy czekają na przeszczep przyznają, że zrobiliby wszystko, by cofnąć czas i wykryć chorobę wcześniej. Do regularnego obserwowania swojego ciała Aldona Gajek, autorka książki "Jak głupio nie umrzeć? Badania – pierwszy krok do zdrowia".

Jak głupio nie umrzeć?

Aldona Gajek jest autorką książki "Jak głupio nie umrzeć? Badania – pierwszy krok do zdrowia". To także absolwentka Collegium Medicum w Bydgoszczy. Analitykę medyczną ukończyła w 2018 roku i od tego momentu dzieli się swą wiedzą w Internecie. Pokazuje, jakie badania wykonać, jak się do nich przygotować oraz jak prawidłowo odczytać ich wyniki, a przede wszystkim… jak głupio nie umrzeć. Głupio, czyli na coś, czego można było uniknąć właśnie dzięki regularnym badaniom.

- Raz w roku trzeba zrobić morfologię, badanie ogólne moczu i CRP - to powie nam, czy w organizmie występuje jakikolwiek stan zapalny - tłumaczyła ekspertka.

- Można pójść do lekarza i poprosić o skierowanie na np. morfologię. Ale można zrobić to bezpłatnie, oddając krew - dodała.

Suplementy a wyniki badań

Suplementy zażywane w nadmiernych ilościach lub nieodstawione odpowiednio wcześnie mogą zaburzać wyniki badań. Przed każdorazowym pobraniem krwi bądź innym badaniem należy sprawdzić skład środków, które przyjmujemy.

- Głównie chodzi o biotynę, przyjmują ją najczęściej kobiety. Nawet jeśli na opakowaniu nie jest napisane "biotyna", to trzeba doczytać, bo najczęściej jest w składzie. Taki suplement trzeba ostawić około tygodnia przed pobraniem krwi, ponieważ biotyna jest wykorzystywana też do różnych reakcji, dzięki którym oznaczamy dane parametry - wyjaśniała Aldona Gajek.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Pozostałe wiadomości