Profilaktyka zdrowia

Boli cię głowa po szczepieniu? To może być efekt nocebo

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
polityka.pl
szczepionka przeciwko COVID-19
Guido Mieth/Getty ImagesCo to jest efekt nocebo?

Wiele osób źle się czuje po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19. Badania pokazują, że nieprzyjemne dolegliwości nie muszą mieć związku z aplikacją preparatu. Winne może być nasze nastawienie do szczepienia. Jak to możliwe?    

Dolegliwości po szczepieniu. Skąd się biorą?

Podczas testowania nowych leków czy szczepionek część uczestników badania otrzymuje prawdziwy farmaceutyk, a część placebo, czyli neutralną dla organizmu substancję. Choć jest ona obojętna, to zdarza się, że wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. W takich sytuacjach mówi się o efekcie nocebo.

W magazynie "JAMA Network" ukazała się właśnie metaanaliza (czyli analiza danych zebranych z wielu badań) testów klinicznych szczepionek przeciw COVID-19. Naukowcy dokładnie przyjrzeli się wynikom pochodzącym od 45 380 pacjentów, spośród których 22 802 otrzymało zastrzyk zawierający substancję czynną (np. mRNA), a 22 578 - placebo.

Koronawirus - najważniejsze informacje

IV fala koronawirusa depcze nam po piętach
IV fala koronawirusa depcze nam po piętachDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Analiza wykazała, że po przyjęciu nieprawdziwej szczepionki aż 35,2 proc. osób zgłaszało ogólnoustrojowe działania niepożądane (np. ból głowy), a 16,2 proc. - miejscowe (np. ból ramienia). W przypadku osób, które otrzymały prawdziwy preparat o ogólnoustrojowych dolegliwościach informowało 46,3 proc. badanych, a o miejscowych - 66,7 proc.

Po drugim zastrzyku w grupie placebo na nieprzyjemne dolegliwości skarżyło się odpowiednio 31,8 proc. i 11,8 proc. uczestników, natomiast wśród osób, które dostały prawdziwą szczepionkę niepożądane objawy ogólnoustrojowe zgłaszało 61,4 proc., a miejscowe - 72,8 proc.

Siła sugestii

Naukowcy dowiedli, że osoby, którym podano placebo częściej uskarżały się na bóle głowy oraz zmęczenie. W ocenie autorów badania są to typowe niespecyficzne objawy wymienione wśród najczęściej występujących po szczepieniu przeciwko COVID-19, o których można przeczytać w ulotkach. Takie informacje mogą nasilać efekt nocebo, a także sprawić, że zaczniemy obserwować u siebie nieprzyjemne dolegliwości, które mogą się pojawić po aplikacji szczepionki.

Tym samym kiepskie samopoczucie, ból czy zmęczenie, które pojawiły się po szczepieniu - to nie zawsze wina preparatu. Mogą one wynikać z obaw i lęków, które część z nas odczuwa w związku ze szczepieniem.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: polityka.pl

Źródło zdjęcia głównego: Guido Mieth/Getty Images

Pozostałe wiadomości