Profilaktyka zdrowia

Co to jest delfinoterapia i kiedy jest stosowana? Kontrowersje wokół terapii

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Delfinoterapia to rodzaj specjalnej psychoterapii. Należy pamiętać o tym, że wbrew pozorom, najważniejszą rolę w terapii z delfinami odgrywa umiejętny psychoterapeuta – delfiny są tylko ważnym dodatkiem. Na czym polega delfinoterapia i kiedy zaleca się ją stosować?

Choć delfinoterapia w Polsce nie istnieje (nie ma żadnego ośrodka oferującego takie rozwiązanie), coraz więcej Polaków interesuje się tą alternatywną formą terapii. Najbliższymi Polsce ośrodkami proponującym delfinoterapię są Ukraina i Austria. Wokół terapii z delfinami z czasem narosło wiele kontrowersji, a przynajmniej część z nich zdaje się być poparta naukowo.

Czym jest delfinoterapia?

Delfinoterapia to metoda leczenia osób z niepełnosprawnościami, głównie dzieci, ale nie tylko. Wokół metody istnieje wiele kontrowersji. Niektórzy zwolennicy delfinoterapii uważają, że leczenie jest skuteczne dzięki działaniu delfinów – nie tylko ich ruchom i towarzystwu, ale także ich specjalnym właściwościom. Faktem jest, że te popularne morskie ssaki emitują poprzez swój narząd echolokacyjny ultradźwięki, które służą do porozumiewania się. Człowiek jednak nie jest w stanie usłyszeć tych ultradźwięków z powodu ich zbyt wysokiej częstotliwości, jednocześnie też żadne badanie nie potwierdziły dotychczas wpływu fal wydawanych z narządów echolokacyjnych na zdrowie człowieka.

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

Ciesząca się coraz większym zainteresowaniem również w Polsce, delfinoterapia powinna być rozumiana jako DAT, czyli Dolphin–Assisted Therapy i tak uzasadniona może mieć pozytywny wpływ na walkę z wieloma chorobami oraz na pozytywny rozwój osób z niepełnosprawnościami. Wbrew pozorom, najważniejszym elementem delfinoterapii jest doświadczony psychoterapeuta (w niektórych przypadkach nawet kilku), delfiny natomiast są bardzo pomocnym czynnikiem dodatkowym. Przykładowo podczas terapii skoncentrowanej wokół leczenia zaburzeń autystycznych u dzieci delfin lub delfiny mają za zadanie skupić na sobie wzrok młodego pacjenta.

Przez niektórych lekarzy delfinoterapia postrzegana jest jako odmiana zooterapii. Głównym jej celem jest kontakt ze zwierzęciem, który stymuluje zdolności kognitywne pacjenta i pomaga w kształtowaniu odruchów behawioralnych. Delfinoterapia posiada również liczne zalety aquaterapii, czyli terapii wodą.

Zastosowanie delfinoterapii

Terapia z delfinami polecana jest przy leczeniu wielu schorzeń i upośledzeń psychicznych i psychoruchowych. Najczęściej stosuje się ją w przypadkach:

  • autyzmu,
  • zespołu Downa,
  • ADHD,
  • depresji i nerwicy,
  • dziecięcego mózgowego porażenia nerwowego,
  • zaburzeń hormonalnych,
  • zaburzeń mowy i słuchu, głuchoty sensorycznej.

Nie wszystkie osoby cierpiące na powyższe i pokrewne im zaburzenia mogą skorzystać z delfinoterapii. Metodę tę odradza się zwłaszcza w przypadku epilepsji, ponieważ aktywność nieodzownie związana z delfinoterapią może być czynnikiem wywołującym lub przyczyniającym się do powstawania napadów epileptycznych.

Delfinoterapia w Polsce - gdzie można leczyć delfinoterapią?

Delfinoterapia, zwłaszcza w Europie, jest wciąż rozwijającą się gałęzią psychoterapii. W związku z tym znalezienie ośrodka oferującego terapię z delfinami może być utrudnione. Obecnie delfinoterapia uznawana jest za kontrowersyjną i wiele ośrodków zostało zamkniętych z powodu oszustów i naciągania rodzin osób chorych.

Terapią z delfinami zajmują się ośrodki dalej położone względem Polski – australijskie, amerykańskie i tureckie. W Ukraińskim ośrodku koszt 10 sesji delfinoterapeutycznych wynosił 1000 euro lub 1300 euro w przypadku zajęć z polskim terapeutą (co wydaje się być kluczowe ze względu na to, że psychoterapeuta jest najważniejszy w terapii).

Delfinoterapia – kontrowersje

Wysokie koszty delfinoterapii i trudna dostępność wyspecjalizowanych ośrodków nie są najważniejszymi problemami. W środowisku naukowym od lata toczy się debata odnośnie pozytywnych lub negatywnych skutków takiego leczenia. Przeciwnicy terapii delfinami wskazują na badania, które nie potwierdzają specjalnego wpływu z wykorzystywania tych zwierząt – podkreśla się, że delfinoterapie są skuteczne, jednak nie bardziej niż klasyczne terapie z wykwalifikowanym psychoterapeutą.

Kwestia kwalifikacji również wzbudza wiele emocji w środowisku eksperckim, ponieważ nie istnieją jasne reguły i procedury dotyczącego tego, jak powinna wyglądać delfinoterapia. Na skutek tego mogą powstawać ośrodki, które wcale nie zagwarantują poprawy stanu zdrowia pacjenta.

Należy również zdawać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka związanego z obcowaniem z delfinami. Jest ono podwójne – po pierwsze, człowiek może zarazić się bakteriami oportunistycznymi (może to się zdarzyć przy bliskim kontakcie ze zwierzęciem mimo odkażonej w basenie wody), po drugiej – niezwykle rzadko, ale czasem dochodzi do agresywnych zachowań delfinów.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Getty Images/borchee

Pozostałe wiadomości