Zdrowie

Badania znamion: gdzie wykonać je bezpłatnie?

Zdrowie

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Kinga Burzyńska, Magdalena Nabiałczyk
W programie Dzień Dobry TVN specjaliści mówili o tym dlaczego warto badać znamiona oraz jakie są nowoczese metody.
CasarsaGuru/Getty ImagesGdzie bezpłatnie wykonać badania znamion?

Regularne badanie skóry pozwoli wcześnie wykryć nowotwór. W programie Dzień Dobry TVN chirurg, onkolog dr n. med. Magdalena Rychlowska-Pruszyńska oraz lekarz medycyny estetycznej dr Marzena Lorkowska-Precht rozmawiały o świadomości społecznej dotyczącej czerniaka oraz nowoczesnych metodach badania znamion.

Na jakie znamiona zwracać uwagę?

Wszyscy wyczekujemy słonecznych dni i chętnie korzystamy z możliwości wyjścia na plażę czy noszenia mniej zakrywających ciało części garderoby. Jednak musimy zwrócić uwagę na znamiona i je chronić.

- Jest bardzo prosta metoda, która przybliża rozpoznanie, nazywa się ABCD i ma za zadanie wychwycenie momentu kiedy to znamię, które mamy stanie się zmianą podejrzaną. Każde znamię może posiadać cztery cechy, cecha A to jest asymetria, B to brzeg, który może być nierówny, C - kolor, czyli wielobarwność tej zmiany, dalej jest średnica powyżej 6 mm. i ostatnio dodana jest cecha E, która mówi o ewolucji - powiedziała dr Magdalena Rychlowska-Pruszyńska.

Zmiana powinna zwrócić naszą uwagę kiedy występuje swędzenia, zaczerwienienie, zaburzenia czucia lub kiedy zmiana, którą mamy od dawna zaczyna rosnąć, zmieniać kolor, brzeg czy być asymetryczna.

Samobadanie - istotne w profilkatyce

Samobadanie jest bardzo istotne. Należy obserwować zmiany występujące na naszej skórze.

- Każdy człowiek generalnie powinien uprawiać samobadanie, dlatego, że dostępność specjalistów, nie oszukujmy się, jest bardzo ograniczona. Jeśli dla kogoś budżet stanowi problem i czeka na specjalistę z NFZ-u to jest bardzo, bardzo ograniczona - podkreśliła dr Marzena Lorkowska-Precht.

Z pomocom pacjentom przychodzi aplikacja, coś, co zostało wymyślone przez polskich specjalistów. Służy ona do samobadania tych znamion.

- To jest nakładka na smartfona, która umożliwia precyzyjne wykonanie zdjęcia. W powiększeniu, wysłane do specjalisty może zwrócić uwagę na to czy coś się z tym znamieniem dzieje - tłumaczyła dr Rychlowska-Pruszyńska.

Takie badanie dostępne jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Gdzie można wykonać bezpłatne badanie dermatoskopowe skóry w czerwcu?

Bezpłatne badania dermatoskopowe można w czerwcu wykonać w poniższych placówkach.

  • 15 czerwca w SP ZOZ w Urzędowie, ul. A. Hevelke 2 
  • 15 czerwca w POZ „Twój Lekarz” w Gościeradowie Ukazowym 57a
  • 19 czerwca w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II, ul. Szpitalna 14 w Nowym Targu

Bezpłatne badanie znamion można zrealizować w ramach NFZ we wszystkich przychodniach w Polsce. 

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porad.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Kinga Burzyńska, Magdalena Nabiałczyk

Źródło zdjęcia głównego: CasarsaGuru/Getty Images

Pozostałe wiadomości